جنگل سنگده ، بهشتی در دل جنگل های هیرکانی

به گزارش سفر به تایلند، مال ایران است و جنگل هایش. برای بسیاری از ما همین که به سمت شمال حرکت کنیم و در جاده زیبای شمال درخت های سبز و رودهای پرآب را ببینیم کافی است. اما شمال ایران و به خصوص مازندران جنگل های بی شماری دارد که هر کدام برای خود زیبایی خاص و ویژگی هایی دیدنی دارند. با خبرنگاران همراه باشید تا یکی دیگر از این جنگل ها را به شما معرفی کنیم و شما را مهمان جنگل سنگده کنیم:

جنگل سنگده ، بهشتی در دل جنگل های هیرکانی

در فاصله 240 کیلومتری تهران در دامنه جنگلی قله خرونرو، از توابع سوادکوه ، روستایی بکر و دست نخورده به نام سنگده قرار گرفته است. این روستا در قلب جنگل های هیرکانی در کنار شروین کوه و شهریار کوه، مکانی وسوسه انگیز برای گشت و گذار است. زیبایی جنگل سنگده با درختان سر به فلک کشیده راش به خصوص در فصل برگ ر یزان چشم هر بیننده ای را خیره می نماید . بیایید با خبرنگاران در طبیعت این ناحیه قدم بزنیم و خستگی کار و فعالیت های روزمره را فراموش کنیم:

معرفی روستا و جنگل سنگده

در جنوب شرقی شهر ساری، روستای سنگده از توابع دودانگه قرار گرفته است که از ییلاقات استان مازندران است. از یک طرف جنگل و کوه های البرز و از سوی دیگر شالیزار ها، مزارع و باغ های میوه، جلوه خاصی به این روستا بخشیده است. این روستا در کنار منطقه حفاظت شده بولا قرار گرفته است که یکی از زیستگاه های پلنگ، گرگ، خرس قهوه ای، گوزن و پازن است. در گذشته سنگده را سید محله یا سیدده می گفتند چرا که بیشتر مردم این روستا سید بودند. این روستا در سال 1385 نزدیک 1528نفر جمعیت داشته است.

جنگل سنگده بخشی از جنگل های هیرکانی با قدمتی بیش از 30 میلیون سال است که از قدیمی ترین جنگل ها در جهان به شمار میرود و عمر آن به دوره ژوراسیک برمی گردد. نام قدیم این منطقه هیرکانیا، به معنای سرزمین گرگ ها بوده است. جنگل راش در ارتفاع 900 متری سطح دریا، منطقه ای چند هکتاری در دل جنگل های اطراف روستای سنگده است که به زبان محلی مازندرانی مرسی سی گفته می گردد. البته تنوع گونه گیاهان و درختان در جنگل روستای سنگده خیلی زیاد است. در ارتفاعات پایین تر این جنگل می توانید درخت گیلاس وحشی، ون یا زبان گنجشک و انواع مختلفی از افرا را ببنید و لذت ببرید. درخت راش به علت مقاوم بودن به سرما در ارتفاعات بالای هزار و 500 متر تا دو هزار متر بیشترین فراوانی و رشد را دارد و هرچه به نوک قله های نروخرو نزدیک می شویم به تعدادشان افزوده می گردد. قد درخت های راش اینجا به 40 متر هم می رسد و به صورتی باورنکردنی منظم و مرتب در کنار یکدیگر رشد نموده اند، گویی ستون آسمان هستند. درختان زیبای راش در منطقه ها کم ارتفاع شمال کشور کمیاب هستند و به خاطر همین است که این جنگل ارزش طبیعی زیادی دارد.

لذت از طبیعت و سرگرمی در دل جنگل های چند میلیون ساله

پیاده روی در جنگل: در گوشه گوشه این جنگل زیبایی هایی وجود دارد که ما را مسحور می نماید. در جاده جادویی اش قدم بزنید و برای لحظاتی، آرامش را تجربه کنید. با یک پیاده روی سبک و آرام نیم ساعته می گردد به انتهای جنگل راش رسید. شیب ملایم و هوای خنک، پیاده روی در جنگل را دلپذیرتر می نماید.

رانندگی: رانندگی در بخش هایی از این جنگل هم به نوعی دیگر لذتبخش است. برای رانندگی در جنگل احتیاج به ماشین های آنچنانی و شاسی بلند نیست حتی با پراید هم می توانید تا جهتهایی در جنگل سنگده پیش بروید و لذت ببرید.

کمپینگ: اگر خسته شده اید می توانید همراه با دوستان بساط کمپینگ و پیک نیک را برپا کنید و در این محیط دل انگیز از گذر زمان لذت ببرید. البته حواستان باشد که با ریختن زباله و یا روشن کردن آتش در محل نامناسب به این زیبایی ها آسیب نزنید.

دوچرخه سواری: دوچرخه سواری در جهتهای رویایی جنگل سنگده نیز تجربه ای متفاوت و منحصر به فرد است. پس دوچرخه خود را بردارید، به این مکان دل انگیز بروید و کلی خاطره بسازید.

عکاسی: درختان زیبا و بلند، خروش رودخانه و ریزش آبشار سوژه هایی بکر و تماشایی برای عکاسی هستند. پس دوربین عکاسی تان را جا نگذارید.

قدم زدن در کنار رودخانه هفت لول، لمس واقعی طراوت

همان طور که در جنگل پیش می رویم صدای حرکت آب، شور و شوقی وصف ناشدنی در دل ایجاد می نماید. از میان جنگل راش رودخانه ای خروشان به نام رودخانه کسلیان می گذرد که زیبایی و طراوت منطقه را چندین برابر و خستگی راه را بی معنا می نماید. محلیان به این رودخانه هفت لول می گویند. علاوه بر هفت لول این جنگل دارای چشمه ها و رودخانه های بسیاری است. یکی از این چشمه ها، چشمه ای است که در کنار آن یک آلاچیق بزرگ با معماری خاص به نام تلار سربند قرار گرفته است. لازم به ذکر است که آب روستای سنگده را همین چشمه تامین می نماید.

یکی از زیباترین آبشارهای خزه ای ایران در انتظارتان است

پس از چند ساعت پیاده روی در جاده روستایی و سپس جهتی جنگلی به یکی دیگر از جاذبه ها که در دل جنگل خودنمایی می نماید می رسیم. صدای سحرانگیز ریزش آب آبشار زیبای اوبن لطف و آرامش خاصی برایمان به ارمغان می آورد. آبشار اوبن ، مرز بین سمنان و مازندران است و ارتفاعش از سطح آب های آزاد به حدود هزار و 800 متر می رسد. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای خزه ای شمال ایران به شمار میرود. سرچشمه این آبشار چشمه های طبیعی بالادست است که پس از سرازیر شدن در میان جنگل به رود تجن می ریزد.

برترین زمان سفر به این جنگل

از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای دی ماه، برترین زمان سفر به جنگل سنگده زیباست، هرچند که هر فصل این جنگل، زیبایی خاص خودش را دارد. برگ های تازه روی شاخه ها در بهار، نسیم خنک تابستان، هزار رنگ برگ های پاییزی ریخته شده در جاده های جنگلی و لباس سفید برف بر تن درختان در زمستان هر کدام به زیبایی منحصر به خود را داراست. در زمستان به ویژه در دی و بهمن جاده های این منطقه به علت برفگیر بودن، بسته می گردد. بعلاوه روزهای بارانی نیز ممکن است بارش، موجب لغزنده شدن جهت و حتی ریزش سنگ و سنگریزه گردد. همین طور جهتهای کوهستانی جنگلی گاهی گرفتار مه غلیظ می گردد. حتما نکات ایمنی را به هنگام سفر در این منطقه در این فصول رعایت کنید.

دیدنی های نزدیک جنگل سنگده

ا- دشت سرسبز بندبن: در دامنه قله نروخرو دشتی سرسبز قرار گرفته است. با گذشتن از جنگل راش و پوشش گیاهی درختچه های ازگیل وحشی و زرشک، دشت زیبای بندین خودنمایی می نماید.

2- قله های نروخرو با ارتفاعی نزدیک به سه هزار و 620 متر هم یکی از زیباترین قله های جنوب شهرستان ساری و سوادکوه است که کوهنوردان زیادی در فصل تابستان به این جاذبه طبیعی سفر می نمایند.

اقامت و کمپ در جنگل سنگده

اگر اهل شب ماندن در جنگل و برپایی چادرهستید امکان کمپینگ در کنار درختان سر به فلک کشیده راش وجود دارد. ولی اگر نمی خواهید شب را در جنگل سپری کنید، نزدیک ترین روستا به جنگل، روستای سنگده است. امکان اجاره ویلا و سوئیت و اقامتگاه بومگردی در روستای سنگده وجود دارد. بعلاوه پل سفید و سواد کوه هم دارای اقامتگاه های بومگردی هستند، ضمن اینکه شهمیرزاد و ساری هم زیاد از جنگل سنگده دور نیست.

توصیه هایی برای هرچه بیشتر لذت بردن از طبیعت:

  • از ریختن زباله به ویژه پلاستیک در جنگل خودداری کنید.
  • برای یاری به رونق اقتصاد جامعۀ محلی از روستائیان خرید کنید.
  • در صورت روشن کردن آتش در جنگل حتما هنگام سرانجام کمپینگ آتش را خاموش کنید.
  • وسایلی از جمله آب معدنی، غذای سبک و آماده، کلاه برای حفاظت پوست از آفتاب، چراغ قوه، جعبۀ یاری های اولیه با خود همراه داشته باشید.
  • کفش سبک و راحت برای پیاده روی همراه داشته باشید.

اطلاعات بازدید از جنگل سنگده

هزینه ورود : ورود به جنگل سنگده برای همه افراد آزاد و رایگان است.

آدرس جنگل سنگده : تهران- فیروزکوه- پل سفید- دودانگه- روستای سنگده

جهت دسترسی به جنگل سنگده :

1- از تهران: پس از عبور از دماوند، از جاده فیروزکوه به سمت پل سفید حرکت می کنیم. در ابتدای شهر پل سفید جهت انحرافی که 25 کیلومتر جاده جنگلی خیلی زیبایی ست برای روستای سنگده وجود دارد. این جهت سه و نیم ساعت طول می کشد.

2- از غرب استان مازندران مثل بابل و قائمشهر: از قائمشهر وارد جاده فیروزکوه شده و از انتهای پل سفید وارد جهت روستای سنگده می شویم.

3- از ساری: از ساری به سمت کیاسر حرکت کنیم و به سمت سد شهید رجایی و شهر فریم می رویم. در ادامه پس از عبور از روستاهای مجی، کلیج کلا، دادکلا و سودکلا به روستای سنگده می رسیم. طول سفر حدود 2 ساعت است. البته جهت جاده فیروزکوه و پل سفید هم جهت مناسبی برای اهالی شهر ساری است.

4- از سمنان: جاده کیاسر و شهر فریم برترین جهت است.

5- از شهمیرزاد: راه نزدیک جاشم است که جاده زیبایی هم دارد.

با هم به یکی دیگر از جنگل های زیبا و بکر شمال سفر کردیم. جنگل سنگده و به طور کلی جنگل های هیرکانی میراثی پرارزش و در عین حال بسیار چشم نواز است که باید با تمام وجود از آن مراقبت کنیم. آیا این جاذبه طبیعی زیبا را در فهرست سفرهای خود قرار می دهید؟ لطفا نظرات، تجربیات و خاطرات خود را درباره این جنگل زیبا با مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2086

به "جنگل سنگده ، بهشتی در دل جنگل های هیرکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل سنگده ، بهشتی در دل جنگل های هیرکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید