چرا همواره گرما اذیتمان می نماید؟

به گزارش سفر به تایلند، مجله پزشکی دکتر سلام/تعریق زیاد یا احساس گرمای بیش از حد معمول می تواند به دلیل مصرف بعضی از دارو، تغییرات هورمونی رخ دهد یا نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. به گزارش مدیکال نیوزتودی، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دلایل احتمالی گرم شدن غیرمعمول بدن همراه با سایر علائم مورد آنالیز و گزینه های درمانی به خواندن مطلب ادامه دهید.

چرا همواره گرما اذیتمان می نماید؟

عوارض جانبی دارو

مصرف بعضی از داروها باعث بیش از حد گرم شدن افراد می شوند. تعریق زیاد و بیش از حد نیز می تواند از عوارض جانبی مصرف بعضی از داروها در گروه های زیر باشد:

مسکن درد

آنتی بیوتیک و ضدویروس

داروهای فشار خون و قلب

شیمی درمانی

درمان های موضعی و دهانی پوست

داروهای هورمونی

داروهای گوارشی

داروهایی برای سر و گردن مانند سودافد

سرکوب نماینده سیستم ایمنی

داروی اعصاب و روان

داروی چشم

داروی ریه

داروی اورولوژیک

اگر افراد در صورت مکصرف دارو عوارض جانبی شدیدی را تجربه نمایند بهتر است در این باره با پزشک خود مشورت نمایند زیرا وی می تواند با کاهش دوز یا تجویز داروی دیگر این عارضه را رفع کند.

استرس یا اضطراب

در بعضی افراد احساس استرس یا اضطراب واکنش های جسمی خاصی در بدن ایجاد می نمایند. این امر می تواند به دلیل اینکه بدن نسبت به چالش ها یا خطرات احتمالی هوشیارتر شده و برای عمل آماده می گردد رخ دهد. در این حالت افراد ممکن است بیش از حد عرق نمایند، احساس گرما بیش از حد معمول داشته باشند یا حتی احساس گرگرفتگی داشته باشند. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

افزایش نبض

خشکی دهان

نگرانی بیش از حد

لرزش یا لرزیدن

مشکل در خوابیدن

ناتوانی در استراحت

اگر استرس یا اضطراب زندگی روزمره افراد را تحت تاثیر قرار داده است می توانند برای مشاوره به پزشک مراجعه نمایند. پزشک نیز در صورت لزوم فرد را به مشاور یا روانشناس ارجاع می دهد. روش های درمانی مانند تبادل نظر یا رفتار درمانی شناختی در این شرایط مفید است.

آنهیدروز

آنهیدروز، بیماری که فرد در آن قادر به تعریق نیست. این عارضه می تواند بیشتر بدن یا فقط نواحی کوچکی را تحت تاثیر قرار دهد. آنهیدروز احساس گرمای غیرمعمول در افراد ایجاد می نماید زیرا تعریق برای خنک سازی بدن و جلوگیری از گرم شدن بدن لازم است. اگر هنگام ورزش یا گرم بودن بدن متوجه کمبود تعریق شوند ممکن است نشانه ابتلا به آنهیدروز باشد. پزشک با تجویز آزمایش می تواند تشخیص دهد آیا فرد مبتلا به آنهیدروز شده است یا خیر. بسته به علت ایجاد آنهیدروز درمان آن متفاوت است. اگر این شرایط فقط قسمت کوچکی از بدن را درگیر کند ممکن است نیازی به درمان نباشد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا به عنوان یک بیماری مزمن باعث می گردد فرد در سراسر بدن خود احساس درد کند، همچنین بر چگونگی واکنش فرد در برابر دماهای مختلف تاثیر می گذارد، بنابراین فرد ممکن است اثرات گرما یا بیشترین دما را احساس کند. بعضی از علائم فیبرومیالژیا نیز شامل موارد زیر است:

احساس درد، سوزش یا احساس خنجر در نواحی مختلف

حساسیت شدید به درد یا لمس سبک

سفتی عضله

خستگی

درمان می تواند شامل مصرف دارو، درمان و تغییر سبک زندگی باشد.

اسکلروز چندگانه

افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) ممکن است علائم پاروکسیسم داشته باشند. اینها قسمت هایی از علائم است که می تواند خیلی ناگهانی رخ دهند و اغلب فقط چند ثانیه یا دقیقه طول می کشد حتی علائم ممکن است در طول روز دوباره بروز نمایند. یک علامت آن شامل تغییر دما و احساس گرمای غیرمعمول است که افراد آن را گرگرفتگی می دانند. سایر علائم پاروکسیسم شامل موارد زیر است:

احساس چاقوچاقو شدن یا سوزش در یک طرف صورت

خارش، بی حسی یا احساس گزگز روی پوست

احساسی شبیه شوک الکتریکی در پشت ستون فقرات

درد در بازوها یا پاها

اسپاسم

مسائل بینایی

لکنت زبان

عدم هماهنگی

یادداشت برداری از زمان بروز علائم به افراد در شناسایی محرک هایی که باعث بروز آنها شده یاری می نماید. پس از آن افراد می توانند اقدامات لازم را انجام دهند تا در صورت امکان از بروز این عوامل جلوگیری نمایند. علائم پاروکسیسم اغلب پس از چند ماه متوقف می گردد. اگر علائم زندگی فرد را مختل نموده می تواند درباره گزینه های دارویی با پزشک خود مشورت کند.

دیابت شیرین

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا 2 منجر به احساس بیشتر اثرات گرما می گردد. دیابت می تواند به عروق خونی و اعصاب آسیب برساند که بر غدد عرق نیز تاثیر می گذارد بدان معنا که بدن نمی تواند مانند معمول خود را خنک کند. بدن مبتلایان به دیابت نیز می تواند به راحتی کم آب شوند. درجه حرارت بالا بر چگونگی استفاده از انسولین در بدن تاثیر می گذارد که باعث می گردد افراد مبتلا به دیابت باید به طور مرتب سطح قند خون خود را آنالیز نمایند. برای افراد مبتلا به دیابت مهم است که از گرم شدن بیش از حد یا کمبود آب بدن جلوگیری نمایند تا از خستگی ناشی از گرما یا گرمازدگی جلوگیری نمایند. علاوه براین، افراد می توانند در هوای گرم با اجتناب از حضور در بیرون در ساعت های گرمتر روز و پوشیدن لباس های گشاد و رنگ روشن از خود مراقبت نمایند. نوشیدن آب فراوان و نگهداری داروها در مکان نزدیک و خنک نیز گزینه ضروری برای این گروه از افراد محسوب می گردد.

سن

گرما به احتمال زیاد افراد 65 سال به بالا را تحت تاثیر قرار می دهد. توانایی بدن برای سازگاری با تغییرات ناگهانی دما با افزایش سن از اثر کمتری برخوردار می گردد. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، افراد مسن بیشتر به یک بیماری مبتلا می شوند که بر نحوه پاسخ بدن به گرما تاثیر می گذارد، همچنین این گروه سنی داروهای تجویزی را مصرف می نمایند که بر نحوه تنظیم دما و تعریق در بدن تاثیر می گذارد. حضور در مکان های خنک و سایه دار، نوشیدن آب فراوان و پوشیدن لباس گشاد و رنگ روشن همگی بدن را در گرما خنک نگه می دارند. در صورت مشاهده علائم بیماری مرتبط با گرما به پزشک مراجعه کنید، از جمله:

حالت تهوع

استفراغ

گرفتگی عضلات

سردرد

تیروئید بیش از حد فعال

داشتن غده تیروئید بیش از حد فعال که به آن پرکاری تیروئید نیز گفته می گردد فرد به طور مداوم احساس گرما می نماید. پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید فراوری کند که این شرایط بر چگونگی تنظیم دما توسط بدن تاثیر می گذارد، همچنین ممکن است افراد بیش از حد معمول عرق نمایند. علائم دیگر پرکاری تیروئید عبارتند از:

خستگی

دوره های نامنظم قاعدگی

موهای شنماینده

پوست نازک

کاهش وزن بدون دلیل

پزشک به طور معمول پرکاری تیروئید را به وسیله آنالیز سابقه پزشکی فرد، معاینه فیزیکی و انجام آزمایش تشخیص می دهد. داروهای ضدتیروئید به مهار غده تیروئید در ایجاد هورمون های تیروئید یاری می نمایند.

دوره پیش یائسگی

دوره پیش یائسگی یا مداخله در دوره یائسگی زمانی است که بدن به دوران یائسگی منتقل می گردد. بیشتر زنان این اتفاق را در اواسط تا اواخر 40 سالگی تجربه خواهند کرد. در دوره یائسگی افراد احساس گرگرفتگی دارند که باعث احساس گرما در قسمت فوقانی بدن و ایجاد لکه های قرمز روی پوست می گردد. علائم دیگر پری یائسگی عبارتند از:

دوره های نامنظم

دوره ها طولانی تر یا کوتاهتر از حد معمول باشند

دوره های سنگین تر یا سبک تر از حد معمول

افراد می توانند عادت ماهیانه و علائم خود را پیگیری نمایند تا بدانند در دوره یائسگی هستند یا خیر. یائسگی به طور متوسط می تواند 4 سال طول بکشد.

دوران یائسگی

یائسگی، نوعی تغییر در هورمون ها است به این معنی که با متوقف شدن پریود فرد دیگر نمی تواند باردار گردد. بیشتر افراد در سنین 45 تا 58 سال به دوران یائسگی می رسند. به دلیل گرگرفتگی در دروان یائسگی فرد احساس گرمای بیش از حد معمول دارد. نوشیدن آب خنک، درآوردن لایه های لباس یا استفاده از پنکه یا کمپرس سرد به کاهش شدت گرگرفتگی در این دوران یاری می نماید. علائم دیگر یائسگی شامل موارد زیر است:

مشکل خوابیدن

نوسانات خلقی و تحریک پذیری

خشکی واژن

رابطه جنسی ناخوشایند یا دردناک

علاقه کمتر به برقراری رابطه جنسی

دریافت هورمون درمانی به تسکین علائم افراد می تواند یاری کند. هورمون درمانی جایگزین هورمون هایی می گردد که تخمدان ها در دوران یائسگی متوقف می نمایند. افراد می توانند با پزشک خود در خصوص گزینه هایی که ممکن است برای آنها مفید باشد صحبت نمایند.

خلاصه

احساس گرما در محیط های گرم، هوای گرم یا حین ورزش امری طبیعی است و تعریق یک پاسخ ضروری بدن برای خنک شدن است. اگر بعضی افراد به طور مداوم احساس گرما یا بیش از حد معمول عرق نمایند این می تواند نشانه بروز مشکل باشد. مصرف بعضی از داروها، تغییر در هورمون ها و بعضی شرایط سلامتی همگی باعث تعریق بیشتر یا احساس گرمای بیشتر از حد معمول در فرد می شوند. افراد می توانند با پیگیری علائم خود به پزشک مراجعه نمایند تا دریابند چه چیزی باعث گرم شدن آنها می گردد و با درمان علت زمینه ای به تسکین علائم خود یاری نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1633

به "چرا همواره گرما اذیتمان می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا همواره گرما اذیتمان می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید