چگونه فرزندمان را به روضه سید الشهدا (ع) ببریم؟

به گزارش سفر به تایلند، والدین می خواهند در ماه محرم فرزندانشان را با مکتب حسینی آشنا نمایند، اما برای شرکت در مجالس باید ملاحظاتی در نظر گرفت.

چگونه فرزندمان را به روضه سید الشهدا (ع) ببریم؟

به گزارش، یکی از ماندگارترین خاطرات بسیاری از ما که مربوط به دوره کودکی مان است به حضور در مجالس امام حسین (ع) باز می گردد؛ زمانی که همراه با پدر و مادرمان به مجالس امام حسین (ع) می رفتیم یا در دسته های عزاداری کنار بزرگ تر ها در مراسم سینه زنی و زنجیرزنی شرکت می کردیم.

حالا ما بزرگ شده ایم و دوست داریم به فرزندمان نیز این عشق و علاقه را منتقل کنیم، اما در کنار این خواسته، بعضی از ما نگرانی هایی داریم. بعضی می گویند آخر من چگونه به فرزند خردسالم این واقعه عظیم را شرح بدهم که او متوجه گردد؟ بعضی، اما نگران این هستند که تاریکی یا سر و صدایی که به صورت معمول در این مراسم وجود دارد، باعث ناراحتی فرزندشان گردد.

بعضی، اما می گویند فرزندم کوچک است و فکر نمی کنم توان نشستن در هیئت را داشته باشد. بعضی دیگر، اما دوست دارند در حال و هوای خانه در این روز ها تغییری ایجاد نمایند، اما نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند که فرزندشان هم با آن ارتباط برقرار کند. در این مطلب در پی پاسخ دادن به این سوالات هستیم و جدای از نکاتی که برای استفاده بهتر از این زمان برای آشنا کردن فرزندان مان با امام حسین (ع) و واقعه عاشورا برای شما در نظر گرفته ایم، تعدادی محصولات فرهنگی صوتی مناسب بچه ها را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

بچه ها در سنین پیش از دبستان و حتی در سال های ابتدایی دبستان، برای ارتباط برقرار کردن با موضوعی احتیاج دارند تا تجارب متنوعی داشته باشند و از همه حواس خود به تناسب استفاده نمایند. بر همین مبنا هم اگر می خواهید کودک تان ارتباطی چند بعدی و عمیق با امام حسین (ع) و واقعه کربلا پیدا کند، بهتر است در ابعاد مختلف زندگی خود، تغییراتی ایجاد کنید. ایده های زیر در تغییر محیط خانه و زندگی روزمره می تواند به فرزندتان یاری کند تا به شکلی دلپذیر متوجه تغییر حال و هوا به این مناسبت گردد.

می توانید با یاری فرزندتان در خانه پارچه ای سیاه یا جلوی در خانه پرچمی نصب کنید. اگر هیچ کدام از این دو را در دسترس ندارید، کشیدن یک نقاشی بزرگ متناسب با این فضا با همراهی فرزندتان و نصب آن بر روی یکی از دیوار های خانه، می تواند گزینه بعدی باشد. ضمناً، پخش سرود های متناسب با این روز ها در خانه، از دیگر کار هایی است که می توانید انجام دهید. در بخش معرفی محصولات صوتی، چند نمونه مناسب را برای شما معرفی نموده ایم.

در این ایام می توانید پارچ آب یا کلمنی در خانه قرار دهید و کنار آن پرچمی کوچک به یاد امام حسین (ع) بگذارید، تا هر زمان آب خوردید به یاد امام حسین (ع) بیفتید. البته قرار دادن نوشته ای زیبا یا نقاشی مرتبط فرزندتان در کنار ظرف آب نیز می تواند کار پرچم کوچک را انجام دهد. پوشیدن لباس تیره و تهیه لباس متناسب با فضا برای بچه ها از دیگر کار هایی است که می توانید انجام دهید. به غیر از لباس، بچه ها علاقه زیادی به وسایل مرتبط با عزاداری مانند شال عزا، پیشانی بند یا زنجیر و طبل دارند.

برای آشنایی با مفهوم نذری می توانید خودتان دست به کار شوید و با یاری فرزندتان غذایی را تهیه کنید و به همسایه ها بدهید. یادتان باشد بیشتر از حجم غذای آماده شده یا نوع آن، شرح شما درباره چرایی این کار و البته مشارکت فعال فرزندتان در انجامش اهمیت دارد. همچنین در این روز ها می توانید از کتاب های داستانی مناسب با این موضوع برای معرفی واقعه کربلا برای فرزندتان بهره ببرید. علاوه بر آن روزنامه خراسان نیز در صفحه کودک (فرفره) در این ایام شعر و داستان های مرتبط خواهد داشت.

او را مهیای حضور در چنین مراسمی کنید

حضور درمجالس عزای سیدالشهدا (ع) می تواند زمینه ساز رشد کودک شما باشد؛ پس به این نکات توجه داشته باشید.

یکی از مهم ترین نکات در این زمینه، انتخاب مناسب مجالس عزاداری است. یکی از بهترین گزینه ها، انتخاب مجالسی است که اتاق کودک مجزا همراه با مربی آموزش دیده دارند. البته واقعیت این است که این گزینه برای همه در دسترس نیست. پس اگر شما به چنین گزینه ای دسترسی ندارید، چند توصیه به شما داریم. برای انتخاب مجلس مناسب، وقت بگذارید و هر جایی را برای همراه بردن فرزندتان انتخاب نکنید.

مجالسی که تاریکی طولانی و سینه زنی مفصل دارند و روضه های مکشوف می خوانند برای بچه ها خردسال مناسب نیستند چراکه بیشتر خردسالان در چنین موقعیت هایی اذیت می شوند. همچنین مجالس شلوغ و با جمعیت متراکم به صورت طولانی نیز برای خردسالان مناسب نیست چراکه این وضعیت، احتمال تذکر و تشر به بچه ها را افزایش می دهد. مجالس خیلی طولانی برای بچه ها می تواند خسته نماینده باشد، مگر این که شما امکان هماهنگی با چند دوست را که آن ها نیز کودک دارند داشته باشید و در عین حال ترتیبات مجلس به گونه ای باشد که در زمان هایی بچه ها از کمی آزادی عمل برای بلند شدن یا راه رفتن برخوردار باشند.

حتی بعد از انتخاب مجلسی مناسب، باز هم هیچ وقت فرزندتان را بدون شرح به مجالس عزاداری نبرید. پیش از بردن، به ویژه اگر اولین مجلس او در این سال است، به او شرح دهید که کجا می روید، او چه کسانی را آن جا خواهد دید، چه برنامه هایی اجرا خواهد شد و البته آن جا او چه کار هایی می تواند انجام دهد.

در کنار این شرحات بهتر است پیش از رفتن به مجالس به چند نکته دیگر نیز توجه داشته باشید. ساعت خواب و زمان غذا خوردن کودک را پیش از همراه بردن او به مجلس تنظیم کنید. یادتان باشد بچه ها به وقت خستگی و گرسنگی همکاری بسیار کمی دارند. برای رفتن به هیئت، کیفی متناسب با احتیاج های فرزندتان آماده کنید و همراه خود ببرید.

در این کیف، آب، خوراکی مورد علاقه، وسایل سرگرمی مانند دفتر نقاشی، اسباب بازی های ساده، دستمال و زیراندازی کوچک قرار دهید. اگر فرزندتان تمرین زیادی برای دوست پیدا کردن در محیط های جدید را ندارد، بهتر است به او در این زمینه یاری کنید. به عنوان نمونه می توانید کمی خوراکی اضافه با خود ببرید و از فرزندتان بخواهید به بچه ها دیگر بدهد.

بیش از همه یادتان باشد اگر پدر یا مادر کودکی خردسال هستید، شما امکان شرکت در مجالس عزاداری مانند دوره پیش از بچه دار شدن را نخواهید داشت. به احتمال زیاد شما ناچارید زمان کمتری را در مجالس بگذرانید یا با تمرکز کمتری در چنین مجالسی حضور داشته باشید، اما نگران نباشید، با افزایش سن فرزندتان، کار شما راحت تر خواهد شد و البته نباید فراموش کنید، همه ما زمانی کودک بودیم و والدین ما نیز همین دوره را، حالا با کمی دردسر بیشتر یا کمتر، طی نموده اند.

پس در عین حال که به بعضی نکات توجه می کنید، به دنبال یک حضور تمام و کمال نباشید، اما این نکات شامل چه مواردی هستند؟ در طول زمان حضورتان در مجالس از منع کردن و گفتن جملات منفی به فرزندتان تا حد امکان خودداری کنید. اگر می خواهید به او تذکر دهید به جای نه گفتن از جملات مثبت بهره ببرید. به عنوان مثال به جای گفتن ندو به او بگویید بیا این جا بنشین تا با هم نقاشی بکشیم این کار باعث می گردد فرزند شما حس مثبت تری به فضا داشته باشد.

بچه ها خردسال، دامنه توجه کوتاهی دارند و در نتیجه امکان مشغول شدن به یک فعالیت ثابت برای زمان طولانی را ندارند. بر این مبنا شما نمی توانید از آن ها انتظار داشته باشید که به عنوان مثال برای یک ساعت مشغول نقاشی باشند. با توجه به این محدودیت شاید بد نباشد، بعد از نیم ساعت، خودتان به فرزندتان پیشنهاد فعالیتی جدید بدهید.

اگر فرزندتان راه می رود، تقاضای مکرر برای رفتن به دستشویی دارد یا دایم سوال می نماید، توجه کنید که او در واقع حوصله اش سررفته است. به جای دعوت از او برای سکوت و نشستن، برایش سرگرمی تهیه کنید. نقاشی در دفترش بکشید و از او بخواهید آن را رنگ کند یا اعداد را به شکلی نامرتب بنویسید و از او بخواهید متناسب با هر عدد ستاره بکشد. بازی های روی گوشی یا تبلت، برای بچه ها خردسال گزینه های خوبی نیستند. به ویژه اگر قرار باشد در تاریکی به این صفحات خیره شوند.

بر این مبنا شاید بهتر باشد این موارد را به عنوان گزینه های اول برای مشغول کردن بچه ها در چنین فضا هایی در نظر نگیرید. اگر در نهایت ناچار از دادن گوشی به فرزندتان شدید، حتما محدودیت زمانی بگذارید و بیش از نیم ساعت پیوسته به او اجازه بازی ندهید. در نهایت این که از گریه های شدید، بی قراری و بی تابی در جلوی فرزندتان خودداری کنید. مگر آن که به زبانی ساده و خودمانی دلیل گریه خود را شرح دهید.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 326

به "چگونه فرزندمان را به روضه سید الشهدا (ع) ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فرزندمان را به روضه سید الشهدا (ع) ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید