کشف یک قطعه 4 میلیارد ساله از پوسته زمین

به گزارش سفر به تایلند، دانشمندان در حال حاضر می توانند از سرنخ های مختلفی برای کشف آنچه در زیر سطح زمین است، بدون احتیاج به حفاری استفاده نمایند. یکی از این روش ها تکنیک جدیدی در استفاده از نوعی لیزر است که بسیار نازکتر از موی انسان می باشد. با استفاده از همین تکنیک نوین، دانشمندان قطعه ای 4 میلیارد ساله از پوسته زمین به میزان ایرلند را شناسایی کردند که در زیر استرالیای غربی قرار داشته و بر تکامل زمین شناسی این منطقه در طول میلیون ها سال تأثیر گذاشته است.

کشف یک قطعه 4 میلیارد ساله از پوسته زمین

به گزارش خبرنگاران، دانشمندان می گویند این کشف می تواند دانش ما از چگونگی فرآیند تبدیل شدن زمین از یک سیاره غیر قابل سکونت به یک سیاره مسکون را بالا ببرد. محققان فکر می نمایند که گستره بزرگ پوسته به شدت بر شکل گیری سنگ ها تأثیر می گذارد، زیرا مواد قدیمی با مواد نو مخلوط می شوند. این سنگ ها برای اولین بار به عنوان یکی از اولین تشکیل دهنده های پیش پوسته سیاره ما ظاهر شدند و از چندین رویداد کوه سازی جان سالم به در بردند.

ماکسیمیلیان درولنر، نویسنده اصلی مقاله از دانشگاه کرتین استرالیا، می گوید: هنگامی که یافته های خود را با داده های موجود مقایسه می کنیم، به نظر می رسد که بسکمک از منطقه ها در سراسر دنیا زمان بندی مشابهی از تشکیل و حفظ پوسته اولیه را تجربه نموده اند. این نشان دهنده تغییر قابل توجهی در تکامل زمین در حدود 4 میلیارد سال پیش است، زیرا بمباران شهاب سنگ ها کاهش یافت، پوسته تثبیت شد و زندگی روی زمین آغاز به تولد کرد. در این تحقیق از لیزر ها برای تبخیر دانه های معدنی زیرکون که از شن و ماسه نمونه برداری شده از رودخانه ها و سواحل استرالیای غربی گرفته شده بود، استفاده شد.

این روش که از نظر فنی به عنوان طیف سنجی جرمی با لیزر شناخته می گردد، دانشمندان را قادر می سازد تا تاریخ گذاری دانه ها را معین نموده و آن ها را با دیگر نمونه ها مقایسه نمایند تا به منشا اولیه آن ها دست یابند. در واقع دانشمندان از این طریق می توانند بفهمند که دانه ها در ابتدا از کجا فرسایش یافته اند و چه نیرو هایی در ساخته شدن آن ها دخیل بوده است. علاوه بر این موارد، دانه های موجود می توانند به دانشمندان کمک نمایند تا آنچه را که در زیر سطح زمین پنهان شده است، شناسایی نمایند. این موضوع از لحاظ مالی نیز می تواند بسیار کمک رسان باشد، زیرا با استفاده از این تکنیک می توان منابع معدنی پنهان شده در زیر زمین را شناسایی کرد.

در نهایت، این دستاورد می تواند می تواند به دانشمندانی که در حال آنالیز سیارات دیگر هستند نیز کمک کند تا نحوه شکل گیری این سیارات، چگونگی شکل گیری پوسته اولیه آن ها و حتی چگونگی ایجاد حیات بیگانه در آن ها را بهتر درک نمایند. میلو برهام، استاد زمین شناسی دانشگاه کرتین استرالیا می گوید: مطالعه زمین اولیه با توجه به زمان بزرگی که سپری شده، چالش برانگیز است، اما برای درک اهمیت حیات روی زمین و کوشش ما برای یافتن نمونه های مشابه آن در سیارات دیگر، اهمیت زیادی دارد. نتایج این تحقیق در مجله Terra Nova منتشر شده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2075

به "کشف یک قطعه 4 میلیارد ساله از پوسته زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک قطعه 4 میلیارد ساله از پوسته زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید