بیشترین تعداد گیاهخواران در کدام کشورها هستند؟

به گزارش سفر به تایلند، امروزه گیاهخواری به جریانی متداول در جهان تبدیل شده است و در تمامی کشور ها جمعیتی رو به رشد دارد؛ اما آیا می دانید بیشترین گیاهخواران جهان در کدام کشورها زندگی می کنند؟

بیشترین تعداد گیاهخواران در کدام کشورها هستند؟

گیاهخواری نوعی رژیم غذایی به شمار می رود که بر پایه تغذیه گیاهی و اجتناب از خوردن گوشت پایدار است. یکی از زیرمجموعه های گیاهخواری، وگانیسم نام دارد که در این شیوه، نه تنها از خوردن گوشت، بلکه از خوردن انواع محصولات حیوانی مانند لبنیات، عسل و تخم مرغ نیز پرهیز می شود. گیاهخواران هر کدام با دلایل متفاوتی به این رژیم غذایی روی می آورند. برخی بر اساس باورهای مذهبی خود چنین تصمیمی می گیرند و برخی دیگر با انگیزه های اخلاقی. دلایل دیگری نیز برای گیاهخواری وجود دارد که از آن جمله می توان به حفاظت از محیط زیست، فاکتورهای اقتصادی، بیزاری از گوشت و عادات فرهنگی اشاره کرد. در ادامه مقاله به معرفی کشور هایی می پردازیم که بیشترین تعداد گیاهخواران را با توجه به جمعیت، در خود دارند.

9. استرالیا (5٪)

تعداد گیاهخواران در کشور استرالیا با سرعتی ثابت رو به افزایش است و مقدار آن اکنون به رقم 5.5٪ از کل جمعیت می رسد. هفته گیاهخواری بین 1 تا 7 اکتبر به صورت سالانه برگزار می شود و صنعت غذا در این کشور با ارائه انواع متداولی از خوراک های وگان، خود را با این نهضت نو سازگار کرده است.

8. ایرلند (6٪)

6٪ از جمعیت ایرلند را گیاهخواران تشکیل می دهند. هرچند فرهنگ ایرلندی، پیشینه ای طولانی در مصرف گوشت دارد؛ اما تعداد گیاهخواران و وگان ها در دل این ملت رو به افزایش است. جمعیت وگان های ایرلند نهادی داوطلبانه و غیرانتفاعی است که در سال 2009 از طریق عده ای از وگان های ایرلندی تاسیس شد. هدف از این نهاد، توسعه فلسفه وگانیسم است؛ فلسفه ای که با آگاهی دادن درباره این رژیم غذایی، به دیگران کمک می کند تا آن را به عنوان سبکی از زندگی انتخاب کنند و موجب بهبود محیط زیست و سلامتی خود شوند.

7. برزیل (8٪)

تنها کشور از قاره آمریکای جنوبی در این لیست، برزیل با نرخ 8٪ است. بیشتر گیاهخواران برزیل را طبقه میانه و رو به بالای شهرنشینان تشکیل می دهند که در جنوب مرکزی کشور ساکن هستند. همچنین چندین موسسه وگانیسم در برخی کلان شهرهای برزیل از جمله ریودوژانیرو، سائو پائولو و کوریتیبا وجود دارد. گیاهخواری در برزیل با جنبش های ضدفرهنگی، مذاهب و فلسفه شرق، آنارشیسم، خرده فرهنگ پانک، روح گرایی، خرده فرهنگ ایندی و معنویت عصر نو در ارتباط است.

6. انگلستان (9٪)

در سال های اخیر تعداد گیاهخواران در انگلستان رشد خوبی داشته است و اکنون 9٪ از جمعیت این کشور را گیاهخواران شامل می شوند. بسکمک از شهفرایندان انگلیسی این رژیم غذایی را بعد از جنگ جهانی دوم انتخاب کرده اند. در حال حاضر جمعیت زنان گیاهخوار دوبرابر مردان گیاهخوار گزارش شده است و این کشور با نرخ گیاهخواری 9٪ سومین مقام را در اروپا به خود اختصاص می دهد. نیمه گیاهخواری نیز که نام گرایشی نو در این کشور است، به افرادی نسبت داده می شود که هرچند گوشت مصرف می کنند، اما در تلاش برای کاهش مقدار آن هستند.

5. آلمان (9٪)

9٪ از جمعیت آلمان را گیاهخواران تشکیل می دهند. بیشتر گیاهخواران آلمانی با انگیزه های محافظت از محیط زیست، حقوق حیوانات و فواید گیاهخواری در سلامتی، این رژیم را انتخاب می کنند. با توجه به افزایش مقدار تقاضا برای محصولات گیاهی در برلین، به نظر می رسد این شهر بیشترین رشد را در تعداد گیاهخواران داشته است.

4. اتریش (9٪)

نرخ گیاهخواری در اتریش 9٪ است. این کشور شاهد پیشرفت پیوسته جنبش گیاهخواری، به عنوان سبکی از زندگی بوده است؛ تا آنجا که در خیابان های اصلی وین، فروشگاه های متعددی برای گیاهخواران وجود دارد و بازار محصولات وگان نیز در سال های اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است. جمعیت وگان های اتریشی در سال 1999 تاسیس شد.

3. ایتالیا (10٪)

ایتالیا با 10٪ ، بیشترین نرخ جمعیت گیاهخواری را در اروپا دارا است. گیاهخواران ایتالیایی با انگیز ه های متفاوتی این رژیم خاص را انتخاب می کنند که از آن جمله می توان به احساس مسئولیت اخلاق مدارانه نسبت به حیوانات، خودآگاهی به سلامتی و تندرستی و حفاظت از محیط زیست اشاره کرد. در سال های اخیر جمعیت گیاهخواران در ایتالیا رشد خوبی داشته است. در سال 2016، شهر تورین برنامه کاهش مقدار مصرف گوشت را با هدف حمایت از گیاهخواری پیشنهاد داد. این نهضت هرچند با حمایت شهردار وقت، کیارا آپندینو روبرو شد؛ اما مردم تورین از آن استقبالی نکردند. برنامه توسعه گیاهخواری در این کشور بر اساس آموزش درباره حقوق حیوانات، سلامتی محیط زیست و سلامتی انسان پایه ریزی شده است.

2. تایوان (12٪)

12٪ از جمعیت تایوان را گیاهخواران تشکیل می دهند و بیش از 6000 مغازه و رستوران، آماده ارائه خدمات به گیاهخواران هستند. مذاهب و باورهای بودیسم، هاکا و هاکین از عوامل موثر در توسعه گیاهخواری این کشور به شمار می فرایند. در سال 2007، تایوان در راستای قانون گزاری منع مصرف گوشت به هند پیوست. این کشور در زمینه اطلاعات و ارزش غذایی درج شده روی مواد غذایی گیاهخواران، بسیار سختگیرانه عمل می کند. همچنین مرکز فعالیت جنبش معروف یک روز گیاهخواری در هفته در تایوان قرار گرفته است که هم زمان از طریق مردم و دولت حمایت و پشیبانی می شود.

1. هند (38٪)

هند با 38٪ در مقام اول قرار گرفته است. گیاهخواری در این قسمت از آسیا، به جریانی متداول تبدیل شده است و دلیل آن هم وجود مذاهبی مانند بودیسم و جین است که از قرن 6 قبل از میلاد در این خطه پیروان خود را داشتند. این مذاهب باور مشترکی به نام آهیسما دارند که بر اساس آن اعمال خشونت به هر شکلی از حیات مطرود دانسته می شود. گیاهخواران در این کشور بر اساس رژیم لاکتو-گیاهخواری عمل می کنند. در این نوع گیاهخواری، خوردن محصولات حیوانی به جز تخم مرغ آزاد است. هند یکی از کشور هایی است که کمترین مقدار گوشت را مصرف می کند. هرچند که مصرف گوشت در استان های ساحلی مانند استان بنگال غربی و استان کرالا رواج دارد. گیاهخواری در جامعه های جین، برهمایی ، ویشناو و لینگایا بسیار متداول است.

منبع: کجارو / worldatlas.com
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2008

به "بیشترین تعداد گیاهخواران در کدام کشورها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشترین تعداد گیاهخواران در کدام کشورها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید