آرامگاه محمد غزالی؛ در انتظار تخصیص بودجه ساماندهی

به گزارش سفر به تایلند، آرامگاه غزالی، دو سال است که در انتظار ساماندهی محوطه برای حضور گردشگران داخلی و خارجی به جای مانده، اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

آرامگاه محمد غزالی؛ در انتظار تخصیص بودجه ساماندهی

آرامگاه منسوب به امام محمد غزالی، فیلسوف و عارف نامدار قرن پنجم هجری در محوطه تاریخی شهر توس (در 25 کیلومتری شمال مشهد) پس از گذشت 2 سال از قرار گفتن در دستور کار ساماندهی، هنوز برای حضور گردشگران آماده نیست. ابوالفضل مکرمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی در این باره گفته است:

با توجه به اینکه مدفن منتسب به غزالی در عرصه تاریخی شهر توس واقع شده است، هرگونه عملیات اجرایی باید با مطالعه و ملاحضات تاریخی انجام گردد. برنامه ریزی در این زمینه و نهایی شدن مطالعات طرح ساماندهی احتمالا تا خاتمه سال جاری زمان می برد.

احسان زهره وندی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی منظر تاریخی توس هم درباره این مکان گفت:

طرح اولیه ساماندهی آرامگاه غزالی به صورت کارشناسی در منطقه صورت گرفته و پس از خاتمه، به اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، تحویل داده شده است. پیش بینی شده است که در حدود 2.5 تا 3 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی این آرامگاه احتیاج باشد که در انتظار تصویب نهایی است.

او در ادامه اضافه نمود:

با توجه به شروع فصل بارندگی و سرما، قطعا اجرای طرح ساماندهی حتی در صورت نهایی شدن، امکان پذیر نیست و باید تا خاتمه فصل بارش صبر کرد. در حال حاضر به علت نبود گیت فروش بلیت، تعداد بازدیدکنندگان این محوطه معین نیست، اما این محل نیز علاقه مندان خاص به خود را دارد.

او در خاتمه اشاره نمود:

پیش از پیدا شدن محل دفن غزالی، یادمانی در جوار هارونیه برای وی ساخته شده بود. طی کاوش های باستان شناسی در محل قبرستان سفالقان در سال 1373، مزاری پیدا شد که به امام محمد غزالی منسوب و آن، همان مزار فعلی است.

عکس: گوگل مپ

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1942

به "آرامگاه محمد غزالی؛ در انتظار تخصیص بودجه ساماندهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه محمد غزالی؛ در انتظار تخصیص بودجه ساماندهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید