آلودگی هوا و تاثیرات فرامرزی

به گزارش سفر به تایلند، به گزارش خبرنگاران، نرگس صفار سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تاثیرات فرامرزی آلودگی هوا گفت: به دلیل توسعه افسارگسیخته مالی در قرن اخیر، تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی، انتشار آلاینده ها و پایداری آنها افزایش داشته و بالطبع آن تأثیرات پایدار بر محیط زیست و سلامت بشر افزایش یافته است.

آلودگی هوا و تاثیرات فرامرزی

وی ادامه داد: نگرانیهای ناشی از این تأثیرات، که منتج به افزایش هزینه های مالی اجتماعی نیز شده، آسیب سنگینی به کشورهای تحت تأثیر وارد می نماید و باعث شده در مجامع بین المللی نیز به دنبال چارچوب همکاری مشترک برای کاهش این اثرات که فراتر از مرزها هم است باشند، در سال 2015 و بنا به درخواست کشورها مبنی بر اقدام فوری برای رسیدگی به گسترش آلودگی هوا در منطقه، تدوین یک برنامه مشارکتی تحت عنوان مشارکت آسیا و اقیانوسیه برای هوای پاک شروع شد که هدف آن یاری به بهبود مدیریت کیفیت هوا، به وسیله کاهش اثرات بر سلامت، بهره وری مناسب از کشاورزی، حفاظت از تنوع زیستی و مقابله با تغییرات اقلیمی است. در این جهت، با نام گذاری هفته ای به نام هوای پاک در طی هفته آخر مارس (فروردین ماه) برای افزایش آگاهی های عمومی برای رسیدن به کیفیت مطلوب کوشش می نماید.

سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست درباره نقش ایران در این برنامه مشارکتی گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز برای مشارکت با این برنامه دعوت شده است. در حال حاضر هدف اصلی این برنامه بحث جلب مشارکت منطقه ای و یاری به سیاست گذاران ملی است تا بتوانند در این شرایط برنامه های ملی و منطقه ای را هم جهت نمایند. هدف بعدی، اطلاع رسانی عمومی است تا با ایجاد کمپین های مردمی و مشارکت سمن ها، به کاهش آلودگی هوا یاری کند.

وی اضافه کرد: باتوجه به اهمیت افزایش آگاهی های عمومی و اطلاع رسانی در سطح ملی، کشورهای مختلف از جمله کانادا، ژاپن، انگلیس و کره جنوبی در یک روز خاص، هوای پاک را همچون ایران گرامی داشته، برنامه هایی را با مشارکت سمن ها برگزار می نمایند. بر این اساس، یک سمن در شرق آسیا، ثبت جهانی روز هوای پاک برای 22 اکتبر را پیشنهاد داد و به طرق مختلف درحال معرفی این روز و جلب مشارکت کشورها است.

صفار گفت: در کشور ما انتخاب 29 دی ماه بعنوان روز هوای پاک در آلوده ترین روزهای سال و برای جلب اذهان عمومی نسبت به مسائل تحت تأثیر آلودگی و ضرورت برنامه ریزی و مقابله همگانی با اثرات نامطلوب آن، شکل گرفته، که نشان از منطق درست در انتخاب این روز است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه آلودگی هوا فقط منحصر به حمل ونقل و صنایع نیست ادامه داد: مسائل ناشی از تغییرات اقلیم بر پوشش گیاهی، تنوع زیستی، منابع آبی، تالاب ها، سلامت انسانی موثر است که عوامل این تغییرات گاهی فراتر از سرزمین و مرزها است و احتیاج به عزم ملی برای کاهش اثرات منفی این تغییرات همواره احساس می گردد. به روز رسانی حمل و نقل عمومی، به کارگیری انرژی های دوستدار محیط زیست، مدیریت موثر منابع آبی، اصلاح الگوی مصرف انرژی و نصب فناوری های نوین کاهنده آلودگی در صنایع، همگی می تواند یاری بزرگی به اقتصاد و سلامت جامعه ایرانی برای مقابله با اثرات گرمایش جهانی کند.

صفار با اشاره به اینکه کشور ما نیز تحت تأثیر آلاینده های فراتر از مرزهای خودش است گفت: به منظور مقابله با طوفان های گرد وغبار به عنوان یک نگرانی ملی، منطقه ای و جهانی، به وسیله دیپلماسی با کشورهای همسایه مذاکرات و ظرفیت سازی های اجرا شده اما با توجه به نا امنی در منطقه و درگیر بودن بعضی کشورها با نزاع های داخلی و خارجی، به نتیجه مطلوب دست نیافته ایم.

سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: لذا به دلیل ملاحظات موجود، از سازمان های بین المللی درخواست همکاری و تسهیل مذاکرات داشته ایم. درخصوص گرد و غبار، احتیاجی به تأکید نیست که تا چه میزان معیشت و سلامت مردم و همچنین محیط زیست مناطق تحت تأثیر در معرض آسیب است و این نگرانی در دولت بصورت ویژه وجود دارد و به وسیله برنامه های حمایتی و حفاظتی ملی در کوشش برای کاهش این اثرات است.

صفار در خاتمه گفت: آلاینده ها به مرزها احترام نمی گذارند اما انسانها با حفظ و صیانت از محیط زیست و یاری به کاهش این آلاینده ها به مردمان فراتر از سرزمین خود احترام می گذارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 511

به "آلودگی هوا و تاثیرات فرامرزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا و تاثیرات فرامرزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید