احتمال تاثیر کرونا در بروز ذات الریه

به گزارش سفر به تایلند، تهران (پانا) - عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شرایط و علائم بروز ذات الریه، گفت مسئله ای که اکنون بسیار زیاد شده این است که هر فردی که دچار تب و سرفه می شود حتی با وجود علائم کرونا خودسرانه آنتی بیوتک هایی مانند آزیترومایسین را مصرف می کند درصورتی که این دارو هیچ تاثیری در درمان کووید19 ندارد و اگر فردی در اثر کرونا دچار درگیری ریه و ذات الریه شده باشد باید بر اساس اندازه درگیری ریه، درمان متفاوت باشد که از درمان آنتی ویروس استفاده می شود.

احتمال تاثیر کرونا در بروز ذات الریه

به گزارش ایسنا، شبنم طهرانی درباره بیماری ذات الریه، گفت: ذات الریه یعنی عفونت پارانشیم بافت ریه و این تعریف کلی است که به شکل ذات الریه در فارسی شناخته می گردد که در انگلیسی به آن پنومونی گفته می گردد. علل ابتلا به ذات الریه می تواند متفاوت باشد و به هر دلیلی که عوامل میکروبی یا ویروسی بتوانند خود را به سطح آلبئول های دستگاه تنفسی تحتانی برسانند می توانند سبب بروز ذات الریه شوند. شایع ترین راه رسیدن عوامل مکروبی و یا ویروسی به دستگاه تنفسی، استنشاقی است و پس از آن آسپیراسیون است. این یعنی حجم زیادی از میکرو ارگانیسم بخواهد وارد ریه گردد، مثلا هر فردی که رفلکس های مختلف داشته باشد سبب می گردد مواد غذایی به جای اینکه وارد مری گردد وارد نای و سپس ریه گردد.

او ادامه داد: افرادی که به هر دلیل دچار کاهش سطح هوشیاری حتی به شکل گذرا شوند مانند افرادی که دچار سکته مغزی شوند، کسانی که تشنج می کنند، کسانی که مصرف الکل یا داروهایی دارند که کاهش سطح هوشیاری می دهد، مبتلایان به پارکینسون و... شایع ترین کسانی هستند که در ریسک آسپیراسیون قرار دارند در غیر این صورت شایع ترین راه بروز ذات الریه در افرادی که بیماری زمینه ای و کاهش سطح هوشیاری ندارند استنشاقی است که حجم زیادی از میکرو ارگانیسم از طریق تنفس وارد ریه فرد می گردد.

طهرانی اضافه نمود: راه دیگری که ممکن است سبب بروز ذات الریه گردد این است که این عفونت از طریق خون وارد ریه گردد که این شیوه بسیار نادر است و معمولا فقط در صورتی که عفونت دریچه های قلبی در سمت راست وجود داشته باشد ممکن است ذات الریه به این شکل اتفاق بیفتد.

این متخصص با اشاره به اینکه هر فردی با استنشاق دچار ذات الریه نخواهد شد، اظهار کرد: برخی فاکتورها در دفاع میزبان نقش دارند. برخی فاکتورها مکانیکی هستند مثلا موهای داخل بینی، رفلکس سرفه، فلور نرمال داخل دهان، شاخه شاخه بودن مجاری هوایی و ... سبب می گردد میکروارگانیسم ها به راحتی به ریه نرسند اما اگر هر یک از این موارد مشکل داشته باشند ممکن است سلول های دفاعی نتوانند در برابر میکروارگانیسم مقاومت کنند و در نتیجه به دستگاه تنفس تحتانی برسند و باعث بروز ذات الریه شوند.

او درباره تاثیر بیماری های آنفلوآنزا و کووید19 در بروز ذات الریه، شرح داد: عواملی که در ایجاد ذات الریه نقش دارند تقسیم بندی می شوند و علل باکتری، ویروسی و قارچی هستند. علل باکتری درصد بالایی از ابتلا به ذات الریه را تشکیل می دهند که البته بسته به فصل بروز بیماری و بدن میزبان تاثیر این عامل فرق دارد. درخصوص علل ویروسی که ممکن است سبب ذات الریه شوند باید گفت یک پنومونی ذات الریه تیپیک و یک پنومونی ذات الریه آتیپیک داریم.

طهرانی اضافه نمود: در نوع اول مراجعین با تظاهرات ریوی پر سر و صدا مانند تب، تنگی نفس، درد قفسه سینه و سرفه خلط دار به ما مراجعه می کنند. در نوع دوم افراد ممکن است علائم ریوی هم داشته باشند ولی معمولا علائم دیگری مانند سردرد، بدن درد، درد مفاصل، خستگی، تب، بی حالی، بی اشتهایی و... دارند و ممکن است درصدی علائم ریوی هم داشته باشند. در رأس این علل آتیپیک، ویروس ها قرار دارند البته هر ویروسی نمی تواند بافت ریه را درگیر کند. پیش از کرونا شایع ترین ویروسی که می توانست سبب بروز علائم ریوی گردد آنفلوآنزا بود که طی دو سال اخیر متوجه شدیم کروناویروس هم می تواند سبب بروز ذات الریه و درگیری بافت ریه گردد.

معاون آموزشی بخش عفونی بیمارستان شهید لبافی نژاد، تاکید کرد: اغلب افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند با ویروس هایی مانند آنفلوآنزا و کووید19 چند روز ابتدایی علائمی مانند سردرد، بدن درد، درد مفاصل، خستگی، تب و... دارند و بعد ممکن است درگیری ریه پیدا کنند. افراد دچار نقص سیستم ایمنی بدن ممکن است شروع علائمشان با همان درگیری ریوی باشد که معمولا از علائم بالینی و نمای عکس قفسه سینه به این موضوع شک می کنیم.

او درباره زمان طلایی تشخیص ذات الریه اظهار داشت: اگر بخواهیم فقط از علائم ظاهری تشخیص ذات الریه را برای فردی بدهیم حساسیت تشخیص پایین می آید چون طیفی از بیماری هایی که می توانند علائم تب و سرفه ایجاد کنند زیاد است. بنابراین اگر شک کنیم فردی دچار ذات الریه شده است یک تصویربرداری از قفسه سینه انجام می دهیم و بر اساس درگیری بافت ریه تشخیص می دهیم. معمولا بیماران طی 48 تا 72 ساعت از شروع علائم به ما مراجعه می کنند و این بهترین زمانی است که تشخیص و درمان صورت می گیرد. ذات الریه فقط به دلیل باکتری ایجاد نمی گردد و علل های ویروسی هم در این زمینه نقش دارند. بنابراین هر فردی که به ذات الریه مبتلا گردد نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد و این به تشخیص پزشک برمی گردد.

طهرانی ادامه داد: مسئله ای که اکنون بسیار زیاد با آن روبرو هستیم این است که هر فردی که دچار تب و سرفه می گردد حتی با وجود علائم کرونا خودسرانه آنتی بیوتک هایی مانند آزیترومایسین را مصرف می کند درصورتی که این دارو هیچ تاثیری در درمان کووید19 ندارد و اگر فردی در اثر کرونا دچار درگیری ریه و ذات الریه شده باشد باز هم درمان آنتی بیوتیک موثر نیست و باید بر اساس میزان درگیری ریه درمان ما متفاوت باشد که از درمان آنتی ویروس استفاده می کنیم.

وی در سرانجام اضافه نمود: در بیشتر جوامع تا پیش از شیوع کروناویروس یکی از شایع ترین عفونت هایی که در هرفردی اتفاق می افتاد که سبب می شد به سیستم درمانی مراجعه کند، ذات الریه بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2039

به "احتمال تاثیر کرونا در بروز ذات الریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تاثیر کرونا در بروز ذات الریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید