از بین بردن سلول های سرطان مغز با نانودارو امکان پذیر می گردد؟

به گزارش سفر به تایلند، نتایج یافته های پروژه ای به نام TargetGBM در اتحادیه اروپا، فراوری یک نانوذره پلیمری هدفمند، قابل نفوذ به مغز و پایدار برای انتقال ژن سیستمیک به گلیوبلاستوما بوده است.

از بین بردن سلول های سرطان مغز با نانودارو امکان پذیر می گردد؟

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، درمان های رایج برای گلیوبلاستوما مولتی فرم، که شایع ترین و کشنده ترین شکل سرطان مغز است، بسیار بی اثر هستند. پروژه ای به نام TargetGBM در حال انجام است که در آن یک روش مبتنی بر فناوری نانو توسعه داده می گردد که می تواند از سد خونی مغزی عبور کند و سلول های تومور را به طور انتخابی در شرایط آزمایشگاهی هدف قرار دهد.

بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما مولتی فرم غیرقابل درمان (GBM) به علت تومور های عودنماینده جان خود را از دست می دهند، تومور هایی که از سلول هایی به جای مانده از دور اول درمان زنده مانده و رشد نموده اند. درمان فعلی، جراحی مغز و در پی آن پرتودرمانی و تجویز داروی تموزولوماید است. با این حال، از آنجایی که سرطان عمیقاً به بافت سالم مغز نفوذ می نماید، جراحی نمی تواند همه آن را از بین ببرد. علاوه بر این، سد خونی-مغزی مانع از رسیدن دارو های شیمی درمانی به سلول های به جای مانده می گردد که در آنجا تومور های نو ایجاد می گردد.

پروژه TargetGBM با بودجه اتحادیه اروپا، نانوذراتی را ایجاد نموده است که با پوشش ویژه ای برای جلوگیری از ورود آن ها به سلول های دیگر و با مولکول هایی که به طور انتخابی سلول های تومور را هدف قرار می دهند، پوشانده شده است. مهم این است که این نانوذرات می توانند وارد سلول های سد خونی مغزی شوند و به طور بالقوه از آن نیز عبور نمایند.

سالوادور بوروس، هماهنگ نماینده پروژه می گوید: اگر نتایج مثبت از موش های آزمایشگاهی به دست آوریم، این درمان می تواند گام مهمی در جهت ارائه درمانی کارآمد برای بیماری های مغزی، از جمله افراد مبتلا به تومور باشد.

وقتی نوبت به درمان سلول های سرطانی به جای مانده پس از جراحی مغز می رسد، شیمی درمانی به همه سلول های بیمار نمی رسد و اغلب با عوارضی همراه است. در مقابل، اگر بتواند از سد خونی مغزی عبور کند، درمان داخل وریدی می تواند به سلول های تومور به جای مانده برسد. تیم TargetGBM نانوسیستمی را توسعه داده است که قادر به معرفی انتخابی درمانی، به شکل ماده ژنتیکی، به سلول های هدف است. اما خاصیتی که نانوذرات را قادر می سازد تا مواد ژنتیکی را بسته بندی نمایند - بار مثبت پلیمر - بعلاوه آن ها را قادر می سازد تا به هر سلولی وارد شوند. بنابراین، این تیم تحقیقاتی مجبور شد پوششی ایجاد کند که از این امر جلوگیری کند.

گام بعدی ایجاد مولکول های نوی بود که قادر به راهنمایی نانوذره فقط به سمت سلول های تومور هستند. این مولکول ها که از پپتید ها و آنتی بادی ها ساخته شده اند، سپس روی سطح نانوذره ثابت شدند. نتایج آزمایش ها امیدوارنماینده بوده است. بنجامی اولر-سالو می گوید: ما کاهش نفوذ به سلول های غیرهدف و ورود انتخابی بسیار کارآمد به سلول های هدف، به لطف وجود نانوذرات پوشش داده شده را مشاهده کردیم. این نانوذرات بعلاوه می توانند وارد سلول های سد خونی مغزی شوند که اولین قدم برای عبور از آن است.

نتایج TargetGBM به خوبی با اولویت های کمیسیون اروپا مطابقت دارد که سلامت، از جمله درمان سرطان را به عنوان یک چالش اجتماعی کلیدی می داند که برای حل آن از ژن درمانی و فناوری نانو به عنوان یک فناوری توانمند کلیدی استفاده می نماید. اولر-سالویا شرح می دهد: در حالی که نتایج، امیدوارنماینده است، اما تا برنامه نهایی فاصله داریم. ما در حال حاضر در حال بهینه سازی نانوفرمولاسیون ها برای هدف قرار دادن سلول های بنیادی سرطانی هستیم، سلول هایی که نسبت به درمان های فعلی مقاوم بوده و مسئول عود مجدد تومور ها هستند. اگر نتایج دلگرم نماینده ای در موش ها دریافت کنیم، در پی سرمایه گذاری برای آزمایش های بالینی خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1904

به "از بین بردن سلول های سرطان مغز با نانودارو امکان پذیر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بین بردن سلول های سرطان مغز با نانودارو امکان پذیر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید