ایمنی بیشتر با شاهین

به گزارش سفر به تایلند، خبرگزاری خبرنگاران- سال ها پیش در نبود تنوع در تولید و دنبال نمودن رویه ای ثابت از مونتاژ در خطوط تولیدخودروسازان، شاهد تولید برخی از محصولات بودیم که کیفیت پایین تری داشتند و همواره مورد گلایه خریداران و مصرف کنندگان قرار می گرفتند. ضمن اینکه واردات...

ایمنی بیشتر با شاهین

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری سرعت پرس، سال ها پیش در نبود تنوع در تولید و دنبال نمودن رویه ای ثابت از مونتاژ در خطوط تولیدخودروسازان، شاهد تولید برخی از محصولات بودیم که کیفیت پایین تری داشتند و همواره مورد گلایه خریداران و مصرف کنندگان قرار می دریافتد. ضمن اینکه واردات همزمان مدل های مختلفی از خودروهای روز که از سطح کیفی بالاتری نسبت به نمونه های داخلی برخوردار بودند، موجب می شد تا کیفیت پایین خودروهای داخلی در مقایسه با رقبای خارجی، بیشتر به چشم بیاید. مجموعه دلایلی که سبب می شد تا کیفیت تولید و تامین ایمنی سرنشین، به عنوان یک ضرورت از سوی مردم، خودروسازان و سازمان های نظارتی مورد توجه قرار بگیرد.ضرورتی که حالا موجب برچیده شدن خطوط تولید برخی از این محصولات، ارتقای سطح کیفی برخی دیگر و عرضه محصولات جدید بر مبنای استانداردهای بین المللی شده است. از جمله این محصولات نیز می توان به شاهین به عنوان جدیدترین محصول سایپا اشاره نمود که مطابق با استانداردهای بین المللی تولید شده و قرار است برای اولین بار دربین خودروهای داخلی با 3 سال گارانتی (یا 60 هزار پیمایش) عرضه شود. اقدامی از سوی سایپا که می تواند ضمن نمایش از کیفیت تولید شاهین، معیار تولید دیگر محصولات داخلی نیز قرار بگیرد.

اما نکته قابل توجه اینکه عرضه شاهین (آن هم مطابق با استانداردهای روز) در اوج تحریم ها و درست در برهه ای از زمان صورت گرفت که سایپا داخلی سازی قطعات را در دستور کار خود قرار داده و در عین حال توانست تا با اطمینان از کیفیت قطعات تولید شده در داخل، در این جهت گام بردارد.

اما این مهم چگونه انجام شد؟

سایپا برای دست یابی به هدف خود در تولید خودروی ایمنی که بتواند ستاره های کیفی بیشتری بگیرد شاهین را مورد تست و آزمون های مختلفی قرار داد. مجموعه ای از آزمون های مختلف در داخل و خارج از کشور که انتشار آنها خود می تواند از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، ملاک ارزیابی یک خودرو قرار بگیرد.

تست ایمنی کیسه هوا در تصادف از روبرو

سایپا، مهر ماه سال گذشته ویدئویی را منتشر نمود که آزمایش کیفی و ایمنی شاهین را به عنوان یک محصول ساخت داخل نشان می داد. در این ویدئو لحظه برخورد خودرو به مانع و عملکرد کیسه های هوا برای حفظ سلامتی سرنشین به نمایش درآمده است.

توجه داشته باشیم که در بحث عملکرد کیسه های هوا، دو تست از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی تست مربوط به عملکرد مدار و ماژول های کیسه هوا و دیگری تست نهایی کیسه های هوا در شرایط بازشو بر روی خودرو و تصادف.

آزمون مربوط به عملکرد مدار و ماژول های کیسه هوا به صورت آزمایشی تنها در بخش یونیت ها انجام می شود که معیار اصلی صحه گذاری و اعطای مجوزهای مختلف ای مارک و ECE می باشد. اما در تست نهایی، کیسه های هوا در شرایط بازشو بر روی خودرو و تصادف مورد بررسی دقیق تری قرار می گیرند و میزان بازشدن، جهت بازشدن، انحراف از جهت ضربه، محل برخورد با سرنشین و سطح تاثیرگذاری در استانداردهای مختلف بررسی می شود که همگی بسیار مهم می باشند.

در تست کیسه هوای شاهین برای اخذ مجوزهای ECE و EEC، سرعت این تست 56 کیلومتر در ساعت با برخورد 100 درصدی در نظر گرفته شد که در آن عملکرد کیسه های هوای جلو (در شرایط تست تصادف از روبه رو) مورد سنجش قرار گرفت و شاهین توانست در آن پیروز عمل کند.

آزمون تصادف از پهلو

دو ماه پس از انتشار ویدیوی تست تصادف از روبه روی شاهین که برای صحه گذاری عملکرد کیسه های هوا انجام شد، تست تصادف دیگری نیز از این خودرو منتشر شد که در آن سازه شاهین از پهلو در یکی از مراکز ایمنی سنجی اروپایی مورد ارزیابی قرار گرفت. در تست تصادف ECE R95 -که از آن به عنوان Side Impact Test یا ضربه از پهلو هم یاد می شود- خودروی مورد نظر ثابت بوده و جسمی متحرک به جرم 950 کیلوگرم با سرعت 50 کیلومتر بر ساعت با زاویه 90 درجه ای به بخش کناری خودرو برخورد می کند. در این آزمون سلامت راننده (ES-2) با درنظر دریافت برخی پارامترها بر روی خودرو و همچنین بررسی سازه پس از تصادف، مورد بررسی قرار می گیرد و اعتبارنامه ECE R95 به آن اعطا می شود. تستی که شاهین آن را نیز با پیروزیت گذراند و توانست نمره قابل قبولی بگیرد.

توجه داشته باشید که انجام و شرکت در تست هایی از این دست، ضمن اینکه می تواند معیار ارزیابی نهادهای نظارتی همچون شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد به جهت اخذ ستاره های کیفی باشد، می تواند در تولید و عرضه متنوع از خودروهایی مطابق با استانداردهای بین المللی و توسعه فنی و ارتقای ایمنی دیگر محصولات داخلی بسیار تاثیرگذار باشد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1669

به "ایمنی بیشتر با شاهین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی بیشتر با شاهین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید