بهترین موسسه مدیریت کسب و کار(MBA) ایران چیست؟

به گزارش سفر به تایلند، رپرتاژآگهی - قبل از اینکه به معرفی و بررسی موسسات مدیریت کسب و کار ایران بپردازیم، بهتر است در ابتدا تعریف دقیق و جامعی از دانش فوق ارائه دهیم. امروزه با رشد و توسعه انواع شرکت ها، موسسات، استارت آپ ها و در نهایت توسعه کسب و کارهای نوین و متعدد، نیاز به دانش و تخصص در زمینه مدیریت کسب و کار بسیار محسوس است. در این مقاله قصد داریم به معرفی و شناخت بهتری از دانش دوره MBA دست یافته و بهترین موسسه مدیریت کسب و کار ایران را به شما معرفی کرده و جوانب مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

بهترین موسسه مدیریت کسب و کار(MBA) ایران چیست؟

مدیریت کسب و کار چیست؟

مدیریت کسب و کار معادل فارسی عبارت (Business Administration Master of) است که به اختصار به آن (MBA) نیز گفته می گردد. در یک تعریف جامع، این امر یعنی به کارگرفتن هوشمندانه و صحیح منابع مادی و انسانی بر مبنای اصولی معین و ارزشمند. مدیریت کسب و کار شامل وظایف بسیاری اعم از برنامه ریزی کردن، سازماندهی، گردآوری منابع و امکانات، هدایت و نظارت پروژه ها و بسیاری از مسئولیت های دیگر است که همگی در راستای رسیدن به اهداف و مقاصدی صورت می گیرند.

پیشینه مدیریت کسب و کار

اساسا امر مدیریت دارای سابقه ای دیرینه و قدمتی بسیار زیاد است. پژوهشگران معتقدند که اولین امور مدیریتی با شکل گیری نهاد خانواده ایجاد شد؛ در واقع با شکل گیری اولین تمدن های بشری نظیر ایران، یونان، مصر و غیره، هنر مدیریت نیز شروع گشت. همچنین فلاسفه و اندیشمندان بزرگی همچون سقراط، افلاطون، ابن سینا، فارابی و بسیاری از عالمان دیگر، نقش ویژه ای در ایجاد و توسعه دانش مدیریت داشتند.

اما اولین نظریه پردازی در حوزه مدیریت کسب و کار با شروع انقلاب صنعتی در غرب، یعنی در قرون 18 و 19 میلادی شروع شد. در این دوران با ساخت کارخانجات، شرکت ها و عرضه ی انبوه تولیدات و کالاها به بازار ، تحول عظیمی در صنعت رخ داد. این امر توجه اندیشمندان را به اهمیت دانش و هنری با عنوان مدیریت جلب نمود که موجب شد به بسط و توسعه این تخصص بپردازند. بنابراین تحولات ناشی از انقلاب صنعتی، زمینه ساز تکامل و توسعه مدیریت کسب و کار گشت.

اهمیت و بازارکار مدیریت کسب و کار

برای بیان اهمیت داشتن مدیریت در کسب و کارهای مختلف کافی است به این جمله از پدر مدیریت نوین جهان، یعنی پیتر دراکر (Peter Drucker) توجه نماییم که می گوید: عضو اصلی و حیات بخش هر سازمان، مدیریت آن است. بسیاری از پژوهشگران و منتقدان عامل اصلی در شکست یا پیروزی یک سازمان را شیوه مدیریت آن دانسته و معتقدند در مواقع بروز بحران، تنها با مدیریت و هدایتی هوشمندانه می توان شرایط را کنترل نمود و بهبود بخشید.

در واقع مدیریت صحیح کسب و کار سبب ایجاد فضایی مطلوب در یک نهاد می گردد که از این طریق، سایر اعضا می توانند به کار گروهی خود در راستای اهداف تیم بپردازند. بنابراین روشن است که مدیریت کسب و کار از جمله دانش هایی است که در صدر عوامل سازمانی بوده و می تواند تاثیرات بسزایی در زمینه دگرگونی، رشد و توسعه مالی و اجتماعی جوامع داشته باشد.

بدین ترتیب در عصر حاضر با توسعه روزافزون موسسات صنعتی، تجاری و اداری، این دانش مدیریتی از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد بود. همچنین این مهارت در زمینه کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار به صورت خودجوش بسیار کاربرد دارد. بازارکار مدیریت کسب و کار با توجه به اهمیت و کارآمد بودن آن به تدریج افزایش یافته و این امر بیانگر آینده ای خوب برای این حرفه است.

دوره MBA

دوره MBA در ایران و جهان، قدمتی بسیار دارد. برای مثال مدرسه کسب و کار تاک واقع در استان متحده در سال 1900 میلادی، آموزش و اعطای مدرک کارشناسی ارشد در تجارت را شروع نمود. همچنین دانشگاه هاروارد که در سال 1908 دوره MBA را در آمریکا برگزار کرد و رفته رفته این دانش به سایر کشورها نیز معرفی گشت تا اینکه در اروپا به جایگاه ویژه ای دست یافت.

اما دوره ام بی ای در ایران، قبل از انقلاب در شعبه ای با عنوان (مطالعات مدیریت هاروارد) که زیر نظر دانشگاه هاروارد نیز بود ارائه و آموزش داده می شد. اما بعد از انقلاب در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف که در سال 1378 افتتاح شد، به آموزش این دوره پرداختند که امروزه طرفداران بی شماری دارد.

دوره ام بی ای دارای گرایش های متعددی مانند گرایش امور مالی، گرایش تجارت بین الملل، گرایش فناوری اطلاعات، گرایش بازاریابی، گرایش مدیریت پروژه و گرایش استراتژی و .. می گردد که هر یک از این شاخه ها دارای دروس و مباحث مجذوب کننده مختص به خود هستند.

با توجه به اهمیت حرفه مدیریت کسب و کار، علاوه بر دانشگاهی بودن این تخصص و وجود آموزش های آموزشگاهک در این زمینه، بسیاری از موسسات و آموزشگاه ها نیز به تدریس اصولی آن ذیل عنوان دوره MBA می پردازند. نیاز به آگاهی از راهکارهای مدیریتی در حوزه کسب و کار سبب شد تا دوره MBA یکی از محبوب ترین دوره های آموزشی- مدیریتی در جهان به شمار آید.

این دوره ها اغلب ویژه افرادی برگزار می شوند که نیاز به دانش مدیریتی داشته باشند. مانند کسانی که تمایل به کارآفرینی داشته یا اشخاصی که در رشته ها و حوزه های دیگری تحصیل نموده اما برای شکوفایی، توسعه و بازاریابی در حوزه تخصص خود، نیاز به آگاهی از اصول و هنر مدیریت کسب و کار دارند.

به دلیل بازارکار خوب و خوش آتیه بودن این رشته طبیعی است که با آموزش و کسب مدرک از دوره MBA می توان به فعالیت و درآمدزایی خوبی در این حیطه نائل شد. اما باید توجه نمود که مدرک در کنار انگیزه، توانایی و تلاش نتیجه مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

بهترین موسسه مدیریت کسب و کار ایران

با توجه به آنچه که تا به امروز بیان شد قطعا با دانش مدیریت کسب و کار و همچنین اهمیت و کاربرد آن در مشاغل مختلف آشنا شده اید. در ایران موسسات بسیاری در زمینه MBA فعالیت می کنند و می توانند در زمینه های متعدد با هدایت و ارائه مشاوره به کسب و کارهای کوچک و بزرگ یاری رسانند.

بهترین موسسه مدیریت کسب و کار ایران، سازمانی است متشکل از تیمی متعهد، مجرب و حرفه ای که با هدف توسعه و ایجاد رونق در پروژه ها و نهادهای گوناگون، به همکاری با آنان می پردازد. این موسسات فعالیت های بسیاری در حوزه تجارت و سرمایه گذاری انجام می دهند؛ مانند کنترل و اعتبارسنجی پروژه ها، مشاوره در زمینه انواع سرمایه گذاری ها، ایجاد بستری برای مشارکت و روابط آموزشی- تجاری و همچنین آموزش MBA.

موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان

یکی از بهترین سازمان ها در زمینه مدیریت کسب و کار ایران، موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان است که با نزدیک به سه دهه تجربه و فعالیت حرفه ای در این حوزه، گام های بلندی را در خصوص کسب و کار، اصول فروش و سرمایه گذاری، مدیریت و هدایت منابع انسانی، کارآفرینی، بازاریابی و استراتژی مالی و اجتماعی برداشته است و پرقدرت در راستای آموزش هنر MBA، توسعه کسب و کار های گوناگون و در نهایت برای رشد و اعتلای مالی - اجتماعی جامعه می کوشد.

بنابراین می توانید برای اطلاعات بیشتر از ساز و کارهای موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان و بهره مند شدن از دوره ها و خدمات این مجموعه، با کارشناسان آن از طریق سایت موسسه به آدرس https://pms.irارتباط برقرار نموده و با خبره شدن در حوزه مدیریت کسب و کار، موفقیت های بزرگی را در کسب و کار خود رقم بزنید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 26 خرداد 1401 بروزرسانی: 26 خرداد 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2041

به "بهترین موسسه مدیریت کسب و کار(MBA) ایران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین موسسه مدیریت کسب و کار(MBA) ایران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید