بودجه نمایشگاه کتاب صرف خرید حمایتی از ناشران شود

به گزارش سفر به تایلند، پروین صدقیان، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی زنان ناشر در گفت وگو با خبرنگاران ، اعلام کرد: بخش زیادی از ناشران اکنون با بحران های مالی جدی روبه رو هستند و نگران برگشت خوردن چک هایی هستند که دست چاپخانه داران و کاغذفروشان دارند.

بودجه نمایشگاه کتاب صرف خرید حمایتی از ناشران شود

مدیر نشر گل آذین اضافه کرد: در این روزها که بازار کار برای بخش زیادی از اصناف تعطیل شده است، اهالی نشر که بنیه ضعیفی طی این سال ها پیدا کرده اند، از این موضوع مستثنی نیستند و نگران آینده کاری خود هستند.

صدقیان با اشاره به ارسال نامه به محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این نامه به بخشی از این مسائل اشاره کردیم و خواستار توجه جدی وزارتخانه به معضلات موجود شدیم؛ زیرا معتقدیم صنعت نشر امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تسهیلات و حمایت است.

وی یادآور شد: در این نامه پیشنهادات خود را برای بهبود شرایط اهالی نشر بیان کرده ایم؛ به عنوان مثال به دنبال برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران، خواسته ایم وزارت فرهنگ و ارشاد از ناشران با تخفیف 20 درصدی (مطابق تخفیفی که ناشران در نمایشگاه باید برای خریدار منظور کنند) کتاب خریداری کند.

صدقیان همچنین با پیشنهاد دیگری درباره حمایت از ناشران، شرح داد: از سوی دیگر می توان کتاب های خریداری شده را به کتابخانه های عمومی تزریق کرد تا هم منابع آن ها غنی تر شود و هم زمینه برای دسترسی گسترده تر مردم به کتاب ها فراهم آید.

به گفته وی، اکنون بخش زیادی از مخاطبان کتاب به دلیل کاهش توان مالی نمی توانند کتاب خریداری کنند، اما می توانند با عضویت در کتابخانه های عمومی، از جدیدترین و به روزترین آثار ناشران بهره مند شوند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند با بودجه ای که در اختیار دارد، به این موضوع وارد شود.

متن نامه ارسالی به معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است؛

حضور معاونت محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

جناب آقای دکتر جوادی

احتراماً به عرض می رساند چنان که می دانید موقعیت نشر و فروش کتـاب برای نـاشران در روزهای کنونی بسیار وخیـم است و نیازی به تکرار نیست. همانطورکه مستحضرید ناشران کلیه سرمایه خود را به امید بازگشت بخشی از آن در نمایشگاه کتاب، صرف خرید کاغذ، مقوا و کلاً هزینه های چاپ کتاب کرده اند و نقدینگی آنان بـه تاراج رفته است و اکنون بیش ازهر زمان دیگری نیازمند تسهیلات و حمایت مجموعه های ذیـربـط هستند. لـذا بایـد به راهکارهایی اندیـشیـد که قابل اجرا باشند.

پیرو پیگیری های اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این رابطه، انجمن صنفی کارفرمایی زنان ناشر نیز بر خود لازم می داند برای احقاق حقوق اعضای خود پیشنهاد زیر را مطرح نماید:

وزارت ارشاد برای برگزاری نمایشگاه کتاب بودجه ای را تخصیص داده بود که به علت عدم برگزاری آن نمایشگاه، این بودجه همچنان در صندوق وزارت ارشاد باقی مانده است. ازآنجایی که ناشران برای فروش در نمایشگاه کتاب های زیادی را به چاپ رسانده اند لذا پیشنهاد می شود که وزارت ارشاد هرچه زودتر از ناشران با تخفیف 20 درصدی (مطابق تخفیفی که ناشران در نمایشگاه باید برای خریدارمنظور کنند) کتاب خریداری نماید و مبلغ آن را نقداً به حساب آنان واریز گرداند تا بلکه بخشی ازهزینه های آنان جبران شود.

به نظرمی رسد که این می تواند راهکار مناسبی برای برون رفت از مسائل ناشران باشد. خواهشمند است نسبت به این درخواست توجه کافی و وافی مبذول فرمایید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 925

به "بودجه نمایشگاه کتاب صرف خرید حمایتی از ناشران شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه نمایشگاه کتاب صرف خرید حمایتی از ناشران شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید