تصویب فوریت طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از 13 سال در مجلس

به گزارش سفر به تایلند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب یک فوریت طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی خواهان پرداختن هر چه سریعتر مجلس به مسئله ازدواج دختران کمتر از 13 سال و پسران کمتر از 16 سال شدند.

تصویب فوریت طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از 13 سال در مجلس

به گزارش سفر به تایلند، 67 نماینده در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در قالب طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی ضمن تشریح آسیب های اجتماعی، روانی، جسمی، جانی، محرومیت از تحصیل، مسائل به وجود آمده در تربیت فرزندان و افزایش نرخ طلاق خواهان ورود سریعتر مجلس به ازدواج دختران کمتر از 13 سال و پسران کمتر از 16 سال شدند.

احمد امیرآبادی در مخالفت با این فوریت، گفت: غیر از آنچه که تشخیص شرع مقدس اسلام است، یقینا شوران نگهبان آن را رد می نماید علاوه بر آن مجلس نمی تواند به مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام ورود کند. باید به این مسائل توجه کنیم تا در مجلس کار عبثی انجام نگردد.

نماینده مردم قم در تهران مخالفت خود با فوریت این طرح را متوجه مسائل اقتصادی کشور کرد و اضافه نمود: اصل مسئله این است که مردم با گرفتاری های عدیده اقتصادی دست به گریبان هستند. اولویت کشور امروز روز کوروش و تغییر ماده 1041 قانون مدنی نیست بلکه رسیدگی به مسائل اقتصادی کشور و کاهش قدرت خرید مردم است.

این عضو هیات رییسه مجلس ادامه داد: در شرایطی که حقوق کارگر افزایش نیافته، قیمت انواع و اقسام کالاها توسط زالو صفت ها افزایش یافته است و نظارت جدی هم روی توزیع آنها نمی گردد.

امیرآبادی اضافه نمود: نرخ دلار امروز از 17 هزار تومان هم عبور کرد. باید به این مسئله فکر کنیم نه به دختر خانمی که ظاهرا غیرایرانی هم هست و والدینش اجازه ازدواج داده اند، اما به خاطر توقف اجرای حکم عقد این دختر خانم توسط دادستان. این مسئله اولویت ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس تاکید نمود: به فوریت طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی رای ندهید تا طرح های اولویت دار در دستور کار مجلس قرار گیرد.

همایون هاشمی دیگر نماینده مردم در موافقت با درخواست فوریت، گفت: آقای امیرآبادی برای شما واقعا متاسفم که این حرفها را زدید و حق مطلب را خراب کردید.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس ادامه داد: در مباحث اجتماعی یک فرد، مساوی با کل ملت است. چطور قضیه ای به این بزرگی را کوچک کردید؟ شما به فرزندان خودتان که نه به اقوام درجه سوم تان اجازه می دهید تن به چنین ازدواج هایی بدهند؟ بنده به عنوان یک کنشگر اجتماعی از حرف شما، دلم سوخت. چطور اجازه دادید در چند دقیقه مسیر طرح را به جایی برید که انسان فکر کند غیرواجب است در حالی که از اوجب واجبات است.

وی تاکید نمود: اگر به دختر خانمی ظلم مضاعف می گردد مجلس به عنوان سکاندار کشور باید جلوی ظلم را بگیرد. دست بوس شما هستم به این مسئله اخلاقی و اجتماعی اهمیت بدهید چرا که آسیب های اجتماعی در اوج خودش است. عمده طلاق ها ناشی از ازدواج های زودهنگام است. آیا باید چشم بر آثار روانی و اقتصادی و جنایی این ازدواج ها بست؟ با حداکثر آراء فوریت این طرح را تصویب کنیم.

این صحبت های نماینده مردم میاندوآب در مجلس انتقاد نماینده مخالف فوریت طرح مذکور را در پی داشت. امیرآبادی خواهان دادن تذکر اصل 79 شد اما علی مطهری رییس جلسه سخنان هاشمی را در سطحی ندانست که امیرآبادی بخواهد تذکر اصل 79 بدهد.

با انتها سخنان نمایندگان موافق و مخالف از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه 151 نماینده با رای موافق، 34 نماینده با رای مخالف و 7 نماینده با رای ممتنع با رسیدگی فوریتی مجلس به این مسئله اجتماعی موافقت کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 45

به "تصویب فوریت طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از 13 سال در مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب فوریت طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از 13 سال در مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید