تصویب 20 پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت، ادامه آنالیز ها در جلسات بعدی

به گزارش سفر به تایلند، وزیربهداشت در جلسه کمیته ملی شهید خدمت گفت: تکریم شهدا تکریم ساختارهای قدرتمند و ارزشی یک نظام است و بی حرمتی نسبت به شهید و خانواده اش، لرزان کردن پایه های حکومتی است که مبتنی بر خون شهدا ایستاده است.

تصویب 20 پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت، ادامه آنالیز ها در جلسات بعدی

به گزارش خبرنگاران، دکتر سعید نمکی در جلسه کمیته ملی شهید خدمت که صبح امروز و با حضور دکتر پوراصغری، معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و مهندس سعید اوحدی، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر مدیران و معاونین در ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار گشت، ضمن قدردانی برای پیگیری امور مربوط به شهدای خدمت عرصه سلامت، گفت: تکریم شهدا تکریم ساختارهای قدرتمند و ارزشی یک نظام است و بی حرمتی نسبت به شهید و خانواده اش لرزان کردن پایه های حکومتی است که مبتنی بر خون شهدا ایستاده است. هرچند کسی که شهید شده است، به جایگاهی رسیده که احتیاجی به تکریم بندگان خاکی خدا ندارد، آنها به پروردگار و اولیا الله بسیار نزدیک هستند و این ما هستیم که احتیاجمند شفاعت آنها در روز قیامت هستیم.

وی افزود: شهدا در تمام زمینه ها که برای آب، خاک، سرزمین، سلامت، حرمت، دین و آیین یک کشور جنگیده و به فیض رفیع شهادت نایل شوند، در اوج رستگاری اند. شهدایی مانند دکتر زارع که چشم پزشک فوق تخصص قرنیه بود، چنانچه بخواهیم از بعد مسائل مادی به مساله بنگریم، اگر قرار بود از حرفه اش کسب درآمد کند، از هر جراحی می توانست چند برابر مبالغی که مجموعه های دیگر می خواهند از خانواده هایشان حمایت نمایند، درآمد کسب می کرد. ضمن اینکه سایه ارزشمند یک دانشمند و فرهیخته از مملکت کم شده است و با هیچ معیار مادی نمی توان آن را سنجید. بنابراین، تکریم شهدا تکریم یک مملکت، نظام، دیدگاه و عزت و غرور ملی است که مایه سرافرازی و ماندگاری یک ملت در طول تاریخ می گردد.

نمکی با بیان اینکه تکریم و احترام به شهدا بسیار مهم است، گفت: در سفرهای استانی، اولین کاری که می کنیم رفتن به گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ آنهاست و اولین دعایی که می کنم این است که خداوندا مرا شرمسار شهدا نکن.

شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه ترین نوع شهادت است

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نباید از خانواده مکرم شهدا غافل شد، اظهار کرد: در ایام انقلاب به طرق مختلف عزیزانی را قبل، حین و بعداز انقلاب و همچنین روزهای دفاع مقدس از دست دادیم و شهید شدند. اما عده ای مظلومانه و عده ای آگاهانه شهید شدند. اینکه فرد با علم و آگاهی تن به آتش زده و تا خط مقدم پیش رود، بسیار متفاوت است. اما شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه ترین نوع شهادت است. یعنی شهادتی که در اوج معرفت و به معنای بریدن از جهانی فانی رخ داد، یعنی کمال عشق. کسی می تواند در پای عشق بمیرد که پیش از آن، جهان در پیش چشمش مرده باشد.

وی شرح داد: شهدای سلامت با علم و آگاهی به خطرناک بودن این ویروس مهلک، در حالیکه با کمبود ماسک و لباس محافظتی روبرو بودیم، دل به آتش زدند و مانند پروانه به دور بیمار گشتند و سوختند.

نمکی بیان نمود: برعکس آنچه در دفاع مقدس رخ داد، ما در عرصه شهدای سلامت، بیش از سرباز، ژنرالهایمان از دست دادیم. چراکه می خواستند خط شکن باشند و سربازان پشت سر این فرماندهان حرکت می کردند و لذا هرچه آنها را عزیز بداریم، نظام جمهوری اسلامی را عزیز شمرده ایم. حرمت این عزیزان، حرمت نظامی است که در اوج تحریم ها توانست در کمتر از دوماه میزان مرگ و میرها را در اوج مضایق اقتصادی به کمتر از یک پنجم و میزان بستری ها را به 20 درصد برساند و در شرایطی که هنوز کشورهای غربی با ویروس درگیر نشده بودند، رکوردی تاریخی را در کنترل و مدیریت بیماری ثبت کند.

وزیر بهداشت بیان نمود: کادر بهداشت و درمان کشورمان در این ایام سخت توانستند با 1.6 تخت بیمارستانی به ازای هر 1000 نفر جمعیت، از کشورهایی که حداقل 7 تخت به ازای هر 1000 نفر و سه برابر نیروی انسانی نسبت به تخت هایشان دارند، پیشی بگیرند.

همچنین، در ادامه این جلسه دکتر کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت با اشاره به دستورالعمل مشخص مصادیق شهدای سلامت، به شرح اقدامات اجرایی به منظور تهیه چک لیست کاملی از مشخصات فردی شهدای مدافع سلامت پرداخت و گفت: تا به امروز از بین 139 پرونده که از دانشگاه های مختلف به دست ما رسیده، براساس مصادیق مورد احتیاج، دستورالعمل ها و صحت و سقم اطلاعات و آنالیز های همه جانبه، نتیجتا با رای کمیته ها، 20 پرونده را نهایی نموده ایم.

تصویب 20 پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت

لازم به ذکر است، در این جلسه، 20 پرونده از شهدای خدمت عرصه سلامت مصوب تلقی شد و ادامه آنالیز ها در این خصوص به جلسات بعدی موکول شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1270

به "تصویب 20 پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت، ادامه آنالیز ها در جلسات بعدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب 20 پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت، ادامه آنالیز ها در جلسات بعدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید