خبرنگاران با رعایت این توصیه ها از ویروس کرونا دور بمانید

به گزارش سفر به تایلند، سمنان- خبرنگاران- مدیر بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: شهروندان برای سالم ماندن و دوری از ابتلا به ویروس کرونا، تا جای ممکن در خانه بمانند، دائم دست ها را بشویند، سطوح را ضدعفونی و از تماس دست با صورت خود پرهیز نمایند.

خبرنگاران با رعایت این توصیه ها از ویروس کرونا دور بمانید

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

محمد ناصر رهبر عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: مردم در شرایط فعلی به منظور پیشگیری از شیوع بیماری ویروسی کرونا سفرهای زیارتی، سیاحتی و تجاری خود را تاخیر بیندازند و با رعایت نکات بهداشتی در خانه بمانند.

وی اعلام کرد: یکی از مهمترین علت های ابتلا به ویروس کرونا در استان سفرهای دورن شهری و بیرون شهری است و ماندن در خانه مهمترین راه چاره پیشگیری محسوب می گردد.

وی با اشاره به نزدیک شدن به عید نوروز تاکید نمود: شهروندان برای حفظ سلامت خود و یاری به فعالان عرصه سلامت در شکست ویروس کرونا در خانه بمانند و مسافرت نروند.

وی ادامه داد: ویروس کرونا یا کووید 19 یک ویروس نوپدید است که تحقیقات درباره رفتار این ویروس تکمیل نشده، اما رعایت نکات بهداشتی مانند ضدعفونی سطوح آلوده، شست و شوی دست ها و پرهیز از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان بدون شک موجب شکست ویروس کرونا می گردد.

رهبر اعلام کرد: در مقالات علمی درباره ماندگاری ویروس کرونا اطلاعات متفاوت ارایه شده است و به طور مثال در یکی از مقاله هلی علمی معتبر گفته شده ویروس کرونا بر روی سطوح استیل سه تا 28 روز، بر روی کاغذ پنج روز و بر روی چوب چهار روز زنده می ماند.

لباس کار از خانه جدا باشد

مدیر بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با تاکید براینکه لباس کار باید از لباس خانه جدا باشد، اظهار داشت: لباس کار به دلیل احتمال آلودگی هنگام ورود به خانه در محلی تعیین تعویض و سپس ضدعفونی گردد.

وی اضافه نمود: اطلاعات در زمینه مدت زمان زنده بودن ویروس کرونا در لباس ها متفاوت است، ولی شست و شو و ضدعفونی کردن لباس کشنده ویروس است.

مدیر بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: کفش ها به دلیل احتمال تماس با سطوح آلوده به ویروس کرونا حتما بیرون از خانه باشد.

صابون و آب گرم بهترین ضدعفونی نماینده دست

مدیر بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: اولین ماده برای ضدعفونی، شست و شو و پاکسازی دست ها براساس دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صابون همراه با آب گرم است.

وی ادامه داد: در نبود صابون، مایع دست شویی گزینه مناسب برای شست و شوی و پاکسازی دست ها است.

وی اضافه نمود: استفاده از وایتکس به منظور ضدعفونی دست ها موجب خشکی و آسیب به پوست می گردد و ماده ضدعفونی نماینده مناسب برای پوست الکل است.

رهبر توضیح داد: وایتکس محلول مناسب برای ضدعفونی سطوح آلوده است، اما باید توجه داشت بعد از ضدعفونی هر سطوح آلوده محلول ضدعفونی آماده شده دور ریخته گردد و برای سطوح دیگر دوباره محلول ضدعفونی آماده گردد.

خوردن الکل تاثیری در نابودی ویروس کرونا در بدن ندارد

مدیر بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: خوردن الکل برای بدن ضرر دارد و نمی تواند مانع ابتلا به بیماری ویروسی کرونا گردد.

وی یادآور شد: خوردن الکل هیچ تاثیری در سرکوب بیماری ویروسی کرونا ندارد و مردم با تکیه بر یک باور غلط به بدن خود آسیب نرسانند.

وی اضافه نمود: الکل یا اتانول 70 درصد قدرت ضدعفونی نمایندگی بیشتری نسبت به الکل 96 درصد دارد و مردم برای ضدعفونی دست ها علیه ویروس کرونا از الکل 70 درصد استفاده نمایند.

میوه با غوطه ورشدن چند دقیقه در وایتکس ضدعفونی گردد

مدیر بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: میوه قبل از مصرف باید ضدعفونی و انگل زدایی گردد.

وی ادامه داد: شستن میوه ها با مایع ظرفشویی موجب انگل زدایی و غوطه ور کردن آن در محلول وایتکس به مدت چند دقیقه موجب ضدعفونی می گردد.

رهبر توضیح داد: میوه ها پس از ضدعفونی کردن باید با آب تمیز شست و شو گردد.

شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته(آذر/دی) از کشور چین شروع شد و تا به امروز هزاران نفر در چین به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

این بیماری، قابل پیشگیری است و به راحتی و با راه چارههای ساده می توان از شیوع و ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

طبق آخرین آمار اعلامی در روز دوشنبه (دیروز) ، 220 نفر در استان سمنان به کرونا مبتلا شده اند.

طبق آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت که دوشنبه هفته جاری منتشر شد، استان سمنان در نسبت مبتلایان به کل جمعیت، پس از استان قم در رتبه دوم قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 811

به "خبرنگاران با رعایت این توصیه ها از ویروس کرونا دور بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران با رعایت این توصیه ها از ویروس کرونا دور بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید