درد معده در سمت چپ

به گزارش سفر به تایلند، درد معده می تواند در صورت تداوم یک اختلال در زندگی روزمره یا در محدوده زمانی معینی باشد. در اینجا ما در خصوص علل احتمالی و پایه ای درد در سمت چپ معده بحث خواهیم کرد.

درد معده در سمت چپ

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

درد معده می تواند در صورت تداوم یک اختلال در زندگی روزمره یا در محدوده زمانی معینی باشد. در اینجا ما در خصوص علل احتمالی و پایه ای درد در سمت چپ معده بحث خواهیم کرد.

ممکن است درد در سمت بالا یا پایین سمت چپ معده را تجربه کنید. ممکن است این درد به شدتی باشد که به شما اجازه ندهد روی پای خود بایستید یا راه بروید. در ابتدا، وقتی که درد آنقدر شدید نیست، ممکن است فکر کنید که درد ناشی از گاز معده یا کشش عضلانی است. با این حال درد در ناحیه سمت چپ معده یکی از دلایل ذکر شده در زیر باشد:

عوامل

معده یک جز مهم از دستگاه گوارش است که در سمت چپ شکم واقع شده است. درد در آن منطقه به طور کلی با مسائل مربوط به دستگاه گوارش در ارتباط است.

انسداد

درد در سمت چپ معده می تواند به علت یبوست باشد که به راحتی قابل درمان است. با این حال اگر با استفراغ یا مدفوع شل همراه است احتیاج خواهید داشت تا توصیه های پزشکی را به کار بندید. بعلاوه ممکن است آن را به علت انسداد در سمت چپ روده بزرگ، سیگموئید یا کولن پایین رونده بدانید.

Spanerticulitis

Spanerticulitis شرایطی است که در آن دیواره داخلی روده بزرگ در یک نقطه ضعیف و به شکل کیسه مانع جریان مواد غذایی می گردد. Spanerticulitis یک بیماری شایع در بین افراد مسن است و می تواند همراه با حالت تهوع و نفخ با یبوست گردد. Spanerticulitis یک بیماری کشنده نیست و پزشکان برای درمان آن رژیم غذایی کم فیبر را پیشنهاد می نمایند.

هپاتیت

عفونت ویروسی هپاتیت ممکن است باعث درد مبهم در معده شما بگردد. کمی زردی در ناحیه سفیده چشم و پوست می تواند نشانگر آن باشد. این یک بیماری خطرناک است و در صورت عدم جستجو برای توصیه های پزشکی به صورت صحیح و به موقع می تواند زندگی شما را تهدید کند.

سنگ کلیه

اگر درد معده در سمت چپ را تجربه می کنید، در این صورت نشان دهنده سنگ کلیه در سمت چپ یا حالب چپ است. اگر شما سابقه ابتلا به سنگ کلیه دارید یا فکر می کنید که درد ناشی از آن است، فورا در پی یاری های پزشکی باشید. بعلاوه درد می تواند به علت نقص در عملکرد لوزالمعده چپ یا کلیه چپ باشد.

بیماری التهابی لگن

درد ممکن است بیماری التهاب لگن در زنان را نشان دهد. در بعضی موارد، به خاطر این بیماری زنان بیمار ممکن است درد مداوم و تب را تجربه نمایند. توصیه های پزشکی و درمان به موقع می تواند در جلوگیری از عوارض شدید این بیماری که ممکن است باعث آن گردد یاری کند.

مسائل گوارشی

درد معده در ناحیه بالای سمت چپ ممکن است بعضی مسائل عمده را با کبد، طحال، یا لوزالمعده که در قسمت بالا و سمت چپ معده واقع شده است نشان دهد. استفاده از مسکن ممکن است باعث تسکین کوتاه مدت درد گردد.

توجه:

بچه ها ممکن است به علت پرخوری یا خوردن مواد غذایی تند درد معده را تجربه نمایند. این مهمترین علت درد معده در بچه ها است. بچه ها تمایل دارند تا مواد غذایی را قبل از اینکه به درستی جویده گردد بلع کندد که ممکن است منجر به یبوست و درد گردد. اگر فرزند شما از درد مزمن معده رنج می برد بهتر است در پی توصیه های پزشکی باشید. این مشکل می تواند به علت اسهال و استفراغ و یا انگل های روده باشد.

سایر علل

اگر شما در حال تجربه درد سوزش در سمت چپ معده هستید، ممکن است به علت عفونت باکتریایی به علت هیلوباکتر پیلوری باشد. بیماری کروهن، کم خونی خطرناک و یا بیماری های کیسه صفرا ممکن است علت آن باشد.

در زنان، مشکل با تخمدان چپ یا لوله فالوپ به سمت چپ هم ارزش آنالیز را دارد.

مسائل با عروق خونی، عضلات، اعصاب و پوست پوشاننده در سمت چپ شکم.

به طور معمول، آپاندیس و سایر اعضا در سمت راست شکم هستند. Situs Invertus شرایط پزشکی است که در آن اعضای ذکر شده در سمت چپ بدن قرار می گیرند. هرگونه اختلال در این اعضا باعث درد در سمت چپ بدن می گردد.

در فهرست زیر مسائل سلامتی وجود دارد که یک پزشک برای تشخیص علت درد در سمت چپ شکم در نظر خواهد گرفت.

مونونوکلئوز عفونی

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سوزش معده

زخم معده

کولیت اولسراتیو

تومور در روده یا معده

پورفیری

سندرم روده تحریک پذیر

حاملگی خارج رحمی

بیماری سلیاک

آنژیوادم ارثی

بیماری سلول داسی شکل

اگر درد در یک تا دو روز رها نکرد، جهت احتیاط با یک پزشک دیدار کنید. مدت زمان تصمیم گیری شما ممکن است تاثیر زیادی روی مدت درد کشیدن و سرعت بهبود از آن داشته باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1799

به "درد معده در سمت چپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد معده در سمت چپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید