راهنمای کامل ترکیب رنگ در استایل مردانه

به گزارش سفر به تایلند، ترکیب کردن رنگ ها در استایل یک مورد بسیار مهم است که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید. رنگ ها مانند یک تکه پازل تکمیل نماینده هستند؛ جزئیاتی که می توانند استایل شما را بسازند یا کاملا خراب نمایند. اگر لباس های شما زیبا اما به رنگ های اشتباه باشند، می توانند باعث شوند شما بی مزه، خسته نماینده یا خیلی پر سروصدا و شلوغ به نظر برسید. در این مقاله شما را با نحوه ترکیب کردن رنگ ها با توجه به چرخه رنگ ها آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با مجله خبرنگاران همراه شوید.

راهنمای کامل ترکیب رنگ در استایل مردانه
 • رنگ لباستان درباره شما چه می گوید؟

معنای چرخه رنگ چیست؟

چرخه رنگ که در سال 1666 به وسیله آیزاک نیوتون ساخته شد، پایه و اساس تمامی نظریه های مربوط به رنگ است. 12 رنگ اصلی Hues (رنگ ها) نامیده می شوند. بیشتر لباس ها تشکیل شده از طیف کم رنگ تری از رنگ های اصلی هستند؛ در واقع این رنگ ها با افزودن رنگ سیاه یا سفید، تیره تر و روشن تر می شوند. درک اینکه ترکیب کدام رنگ ها در چرخه رنگ به چشم انسان زیباتر به نظر می رسد و کدام رنگ ها در کنار هم ترکیب جالبی ایجاد نمی نمایند، کلید استفاده از رنگ هاست.

رنگ های اصلی کدام اند؟

 1. قرمز
 2. زرد
 3. آبی

این سه رنگ، تنها رنگ هایی هستند که از ترکیب هیچ رنگ دیگری ساخته نمی شوند. تمامی رنگ های دیگر که می شناسید را می توان از ترکیبات مختلف با همین سه رنگ اصلی به دست آورد. این سه رنگ به چشم انسان بسیار زنده و روشن دیده می شوند؛ بنابراین زمانی که می خواهید توجه کسی را جلب کنید می توانید از این رنگ ها یاری بگیرید. برای مثال یک دستمال جیب قرمز یا زرد این کار را برای شما انجام خواهد داد.

رنگ های ثانویه یا فرعی کدام اند؟

 1. سبز
 2. بنفش
 3. نارنجی

رنگ های ثانویه، از ترکیب دوتایی رنگ های اصلی به دست می آیند:

 • زرد و آبی = سبز
 • قرمز و آبی = بنفش
 • زرد و قرمز = نارنجی

هر رنگ ثانویه دقیقا در مقابل یک رنگ اصلی روی چرخه رنگ قرار گرفته است؛ به این رابطه مکمل گفته می گردد. چشم انسان بیشتر از رنگ های دیگر، متوجه کنتراست بین رنگ های مکمل می گردد. یک استایل با رنگ های مکمل همواره مجذوب کننده و درخشان خواهد بود. به همین دلیل در بسیاری از استایل ها از یک رنگ اصلی (که می تواند سایه یا ته رنگی از آن باشد) به همراه یک رنگ ثانویه استفاده می گردد.

رنگ های درجه سوم کدام اند؟

 1. زرد نارنجی
 2. قرمز نارنجی
 3. قرمز بنفش
 4. آبی بنفش
 5. آبی سبز
 6. زرد سبز

این رنگ ها از ترکیب بین رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه به دست می آیند. به یاد داشته باشید که این رنگ ها متمایز هستند و ته رنگ یا سایه ای از رنگ های اولیه و ثانویه محسوب نمی شوند؛ یعنی یک پیراهن بنفش رنگ کاملا با پیراهن آبی-بنفش کاملا فرق دارد. درک کردن این موضوع در فهمیدن چرخه رنگ به شما یاری زیادی خواهد نمود.

آقایان چگونه باید در استایل شان رنگ ها را ترکیب نمایند؟

ترکیب رنگ درست برای هر مردی که به استایل خود اهمیت می دهد، یک مهارت لازم است. مخلوط کردن رنگ ها می تواند دو نتیجه داشته باشد؛ هارمونی درست یا بی نظمی. زمانی که شما رنگ ها را در استایلتان ترکیب می کنید باید با یکدیگر هماهنگ باشند و بعلاوه بیش از حد نباشند تا آشفتگی ایجاد ننمایند. اگر رنگ ها را ترکیب نکنید یا از تنوع استفاده نکنید، استایل شما خیلی بی روح و خسته نماینده خواهد شد. سه طرح رنگی وجود دارد که در چشم انسان به عنوان برترین ترکیب ها دیده می شوند. رنگ های مکمل، رنگ های سه گانه و رنگ های آنالوگ. اگر به یک استایل برجسته و با کنتراست رنگی قوی احتیاج دارید، رنگ های مکمل برترین انتخاب برای شما خواهند بود.

 • رنگ های سه گانه

این رنگ ها از یکدیگر در چرخه رنگ فاصله دارند و متوازن ترین کنتراست رنگی را با یکدیگر ایجاد می نمایند. رنگ های سه گانه ترکیب رنگی مناسبی برای یک استایل با آیتم های زیاد هستند. اگر سعی دارید بین کت و شلوار، پیراهن، کراوات، کمربند، کفش، دکمه سردست و… تعادل ایجاد کنید، بهتر است تا از رنگ های سه گانه بهره ببرید.

 • همه چیز درباره انواع دکمه سردست و نحوه انتخاب و پوشیدن آن ها
 • رنگ های آنالوگ

رنگ های آنالوگ روی چرخه رنگی مجاور یکدیگر قرار دارند. این ترکیب رنگی، کنتراست را به حداقل می رساند و ظاهر بسیار ثابتی برای شما ایجاد می نماید. اگر می خواهید استایل ملایم تری داشته باشید می توانید از رنگ های آنالوگ بهره ببرید. برای مثال رنگ های آنالوگ یک انتخاب عالی برای استایل کاری هستند.

نحوه ست کردن رنگ کفش با کت و شلوارهای مختلف

در گذشته ساده ترین و در دسترس ترین انتخاب یک کفش مردانه مشکی بود؛ اما امروزه پوشیدن کت و شلوار و ست کردن یک جفت کفش با آن راحت تر شده است. البته وجود گزینه های بیشتر و متنوع تر به این معنی است که شما با انتخاب نادرست، شانس بیشتری هم برای خراب کردن استایلتان دارید.

چه رنگ کفشی با کت و شلوار آبی سورمه ای ست می گردد؟

رنگ های سازگار با آبی سورمه ای:

 • مشکی
 • قهوه ای
 • زرشکی برگندی

بله درست است؛ رنگ آبی سورمه ای به راحتی با این سه رنگ قابلیت ست شدن دارد. رنگ آبی ویژگی قابل اعتماد بودن، باهوش بودن و بامسئولیت بودن را به شما می دهد و زمانی که شما با مردم رو به رو می شوید، تاثیر آرامش بخشی بر روی آن ها خواهید گذاشت. رنگ های مشکی، قهوه ای و زرشکی به خوبی با آبی ترکیب می شوند؛ بدون اینکه حواستان را پرت نمایند. ویژگی های آبی که گفتیم شرح می دهد که چرا بیشتر طراحان برای طراحی لوگو یا طراحی دفتر کار از رنگ آبی استفاده می نمایند. به نظر می رسد که آبی اندازه بهره وری را نیز افزایش دهد.

از آن جایی که به راحتی می توان کت و شلوار سورمه ای را با یک جفت کفش چرمی ست کرد، این گزینه برای یک مصاحبه کاری نیز مناسب خواهد بود. این ترکیب به شما یاری می نماید تا در همان ملاقات اول بااعتماد به نفس و هوشمند به نظر برسید. البته بهتر است که در حین انتخاب کفش، به معنی آن ها نیز توجه کنید. کفش مشکی رسمی تر بوده و حالت جدی تری دارد. کفش قهوه ای آرام تر و انعطاف پذیرتر است و کفش های زرشکی ویژگی خلاقانه را به استایل شما اضافه می نمایند.

چه رنگ کفشی با کت و شلوار خاکستری/طوسی ست می گردد؟

رنگ های سازگار با خاکستری:

 • مشکی
 • قهوه ای
 • زرشکی برگندی

کت و شلوارهای خاکستری نسبت به آبی سورمه ای کمتر رسمی هستند؛ اما از لحاظ انعطاف پذیر بودن یکسان هستند. بنابراین هردوی آن ها را می توانید با این سه رنگ کفش ست کنید. کت و شلوارهای خاکستری برای مکان های تجاری و بیزینس خیلی انتخاب خوبی نیستند؛ زیرا حالت راحت تر و غیررسمی تری دارند. اما برای محیط های کاری معمولی تر مناسب هستند.

به طور خاص، برای کت و شلوارهای خاکستری میانه، کفش های مشکی برترین انتخاب هستند؛ مخصوصا اگر یک پیراهن مردانه سفید و کراوات هم همراه آن بپوشید. کفش های قهوه ای و زرشکی استایل شما را از حالت رسمی خارج نموده و آن را اجتماعی تر می نمایند. بهتر است آن ها را با یک پیراهن مردانه طرح دار ست کنید تا ظاهر مجذوب کننده تری داشته باشند.

کت و شلوارهای خاکستری روشن، برترین انتخاب برای فصل بهار و تابستان هستند. هرچه رنگ آن روشن تر باشد، می توانید مدل های طرح دار مانند جناغی یا چهارخانه را نیز انتخاب کنید. خاکستری روشن، غیررسمی ترین طیف رنگ خاکستری است؛ بنابراین می توانید آن را در یک مهمانی دورهمی و محبت آمیز بپوشید.

چه رنگ کفشی با کت و شلوار زغالی ست می گردد؟

رنگ های سازگار با زغالی:

 • مشکی
 • زرشکی برگندی

اول از همه باید توجه کنید که هرگز کت و شلوار زغالی را با کفش قهوه ای نپوشید. کفش های قهوه ای حالت غیررسمی تری دارند و کنتراستی که با کت و شلوار زغالی ایجاد می نمایند خیلی مجذوب کننده به نظر نمی رسند؛ بنابراین بهتر است به جای آن از یک جفت کفش مشکی بهره ببرید. کفش های زرشکی در حین ریلکس بودن، باعث باکلاس بودن استایل شما نیز می شوند.

کت و شلوار زغالی مانند آبی سورمه ای همه کاره و تطبیق پذیر است. در حالی که کت و شلوار سورمه ای شما را جوان تر نشان می دهد، پوشیدن یک کت و شلوار زغالی به استایل شما ویژگی بالغ تر و باتجربه بودن را اضافه می نماید.

چه رنگ کفشی با کت و شلوار قهوه ای ست می گردد؟

رنگ های سازگار با قهوه ای:

 • قهوه ای
 • زرشکی برگندی

احتمالا تعجب نموده اید که چرا کت و شلوار قهوه ای را می توانید با کفش قهوه ای ست کنید اما با کفش مشکی نه! برای پوشیدن کفش قهوه ای، کفشی را انتخاب کنید که طیف رنگی متفاوتی از کت و شلوارتان داشته باشد و تفاوت بین آن ها تعیین باشد؛ به طور کلی بهتر است که کفش شما تیره تر باشد تا نگاه ها به سمت پایین کشیده نگردد. برای ایجاد کنتراست مجذوب کننده تر و تضاد واضح تر، می توانید از کفش های زرشکی بهره ببرید.

چه رنگ کفشی با کت و شلوار مشکی ست می گردد؟

رنگ های سازگار با مشکی:

 • مشکی

کت و شلوار مشکی را بهتر است فقط با کفش مشکی بپوشید؛ زیرا هر کفش دیگری استایل شما را بسیار معمولی نشان خواهند داد. کت و شلوار سورمه ای یا زغالی تقریبا برای هر موقعیتی مناسب هستند و کت و شلوار خاکستری و قهوه ای کژوال تر هستند؛ اما کت و شلوارهای مشکی معمولا برای استفاده روزمره پوشیده نمی شوند؛ شما آن ها را برای جشن های خاص و رسمی، مراسم های ختم و رویدادهای مهم کاری می پوشید بنابراین اینکه استایل مجذوب کننده و دقیقی با آن داشته باشید اهمیت زیادی دارد.

سایر ترکیبات کت و شلوار و کفش

بعضی از افراد ممکن است رنگ های متفاوتی از کت و شلوار و مدل های خاصی از کفش را برای پوشیدن انتخاب نمایند و زمانی که یک دست کت و شلوار رسمی را به همراه کتانی برزنتی می پوشند، اوضاع کمی پیچیده می گردد. اگر دوست دارید استایل متفاوتی داشته باشید و از عمد قوانین ترکیب رنگ و لباس را نادیده می گیرید، پس بهتر است خیلی به درست یا غلط بودن آن توجه نکنید. خودتان را در آینه نگاه کنید؛ اگر همه آیتم ها در کنار هم خوب به نظر می رسند، با همین فرایند ادامه دهید. کنتراست رنگ ها را واضح نگه دارید و هرچیزی که از آن مطمئن نیستید را حذف کنید.

حرف آخر

رابطه بین رنگ ها یک علم است؛ یعنی شما می توانید درجات پیشرفته تر آن را کسب کنید. اجازه ندهید که رنگ ها شما را بترسانند؛ قوانین و روابط اصلی رنگ ها همواره ثابت هستند و همواره به شما یاری خواهند کرد. البته همه رنگ ها از چرخه رنگ پیروی نمی نمایند؛ اگر این طور بود، نگران نباشید. در پی رنگ هایی بروید که با آن ها احساس راحتی می کنید و مطمئن هستید که برترین شما را به نمایش خواهد گذاشت.

منابع: RealmenRealstyle

منبع: دیجی استایل
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2045

به "راهنمای کامل ترکیب رنگ در استایل مردانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل ترکیب رنگ در استایل مردانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید