شبکه تبادل فناوری از تاسیس تا به امروز ، اجرای 260 پروژه پیروز و 500 پروژه در جریان

به گزارش سفر به تایلند، شبکه تبادل فناوری از ابتدای تاسیس تا آبان ماه سال 99 حمایت از هسته های فناور، بیش از 260 پروژه پیروز حل مساله و بیش از 500 پروژه در جریان در کارنامه دارد.

شبکه تبادل فناوری از تاسیس تا به امروز ، اجرای 260 پروژه پیروز و 500 پروژه در جریان

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، شبکه تبادل فناوری از ابتدای تاسیس تا آبان ماه سال 99، بیش از 3200 احتیاج صنعتی را از 1300 واحد صنعتی شناسایی کرده است و با استفاده از ابزار هایی هم چون برگزاری رویداد های تبادل فناوری، شرکت در نمایشگاه های تخصصی، همکاری با مشاوران خبره صنایع گوناگون و کارگزاران تبادل فناوری و شناسایی تیم ها و افراد دارای پتانسیل در قالب برنامه چالش نوآوری و فناوری (InnoTEN) و همچنین حمایت از هسته های فناور، بیش از 260 پروژه پیروز حل مساله و بیش از 500 پروژه در جریان در کارنامه دارد.

در سال های اخیر، شرکت های کوچک و متوسط فناوری محور، نقشی اساسی در توسعه اقتصادی کشور ها پیدا کرده اند تا جایی که از آن ها به عنوان موتور رشد اقتصادی کشور ها یاد می گردد. شرکت های کوچک و متوسط فناوری محور می توانند به سرعت به تغییرات در بازار و ارائه محصولات و خدمات سفارشی به مشتریان واکنش نشان داده و خود را با این تغییرات تطبیق دهند. البته این نکته حائز اهمیت است که شرکت های کوچک و متوسط نیز به دلیل نداشتن زیرساخت های فراوری انبوه، توان سرمایه گذاری کافی و دسترسی به کانال های بازار، نمی تواند فناوری های خود را به نوآوری های تاثیرگذار تبدیل نمایند.

بر این اساس، تجربه جهانی حاکی از آن است که شرکت های کوچک و عظیم برای بقا در بازار و پیدا کردن نقش مناسب خود، احتیاجمند همکاری با یکدیگر و ایجاد دارایی ها و توانمندی های مکمل هستند و لذا دولت ها نباید از هیچ یک از دو دسته شرکت های عظیم صنعتی و شرکت های کوچک و متوسط فناوری محور غافل شوند.

شبکه تبادل فناوری

به طور کلی در نظام های علم و فناوری جهان، مدل های متنوعی برای ارتباط شرکت های کوچک و عظیم شناسایی و تعریف شده است. یکی از مدل های تجربه شده در جهان برای ارتباط شرکت های کوچک و عظیم، استفاده از بازیگران سومی به نام واسطه ها یا کارگزاران فناوری است. شبکه تبادل فناوری، شرکت های کوچک فناوری محور (عرضه نمایندگان فناوری) را به شرکت های عظیم صنعتی (متقاضیان فناوری) متصل کرده و تعاملات بین آن ها را تسهیل می نمایند.

شبکه تبادل فناوری در سال 94 جهت شناسایی احتیاج های صنعتی کشور و پاسخگویی به این احتیاج ها با بهره گیری از ظرفیت داخلی فناوران و ایفا نقش حمایت گری و تسهیل گری و همچنین مدیریت و پیگیری فرایند تبادل فناوری ذیل ستاد توسعه فناوری نانو ایجاد شد.

شبکه تبادل فناوری نانو با تمرکز به ارائه خدمات به 263 شرکت نانویی فراورینماینده 711 محصول و تجهیز نانویی و ارائه راه چاره برای مسائل صنعتی کار خود را شروع کرده و ادامه می دهد. اکنون این شبکه فعالیت های خود به توسعه بازار محصولات و خدمات بیش از 5000 شرکت دانش بنیان و همچنین دربرگیری برنامه چالش های فناورانه و نوآورانه گسترش داده است.

این شبکه در قالب مدل نوآوری باز (open innovation) که به بهره گیری از ظرفیت نوآورانه برون سازمانی اطلاق می گردد و با قرارگیری شرکت های نانویی و دانش بنیان در زنجیره ارزش شرکت های صنعتی و خدماتی عظیم، سعی داشته است که این زنجیره از مزایای این مدل برخوردار شوند. در این راستا شبکه تبادل با تمرکز بر اهداف زیر به فعالیت های خود ادامه می دهد:

- بومی سازی کالا های گلوگاهی صنایع/ تحریمی

- یاری به صنایع در مورد تامین مواد اولیه و تجهیزات

- ارتقاء ارزش افزوده و بهبود کیفیت محصولات صنعتی

- کاهش هزینه های فراوری

- افزایش سطح رقابت پذیری و متعاقب آن توسعه بازار و صادرات

- توسعه سبد محصولات و خدمات واحد های صنعتی

خدمات شبکه تبادل فناوری به شرکت های فراورینماینده صنعتی و بنگاه های اقتصادی

- ارائه راه چاره برای احتیاج صنعت

- معرفی نوآوری های بومی به صنایع متقاضی در قالب نوآوری باز

- معرفی تامین نمایندگان داخلی

- مشاوره صنعتی، مالکیت فکری و حقوقی

- حمایت در قالب بهره گیری از خدمات رصد فناوری و تحلیل پتنت

- تامین اقتصادی و خرید دین

- اعطای حمایت برای دریافت مجوز و استاندارد های مورد احتیاج

- کاهش ریسک تحقیق و توسعه با ابزار هایی مانند اعطای تسهیلات ایجاد خط پایلوت نیمه صنعتی

- لیزینگ تجهیزات

خدمات شبکه تبادل فناوری به شرکت های دانش بنیان

- توسعه بازار و معرفی محصولات دانش بنیان به متقاضیان صنعتی

- حمایت از فرآیند تبادل فناوری مانند اعطای تسهیلات کم بهره تحقیق و توسعه یا سرمایه در گردش

- تعامل شبکه با صندوق ها جهت تضمین فرآیند تبادل فناوری

- ارتباط با شبکه نخبگان صنعت در حوزه های مختلف

- تسهیل شرکت در مناقصات

- تسهیل صادرات فناوری

- برگزاری نشست های B 2 B

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1372

به "شبکه تبادل فناوری از تاسیس تا به امروز ، اجرای 260 پروژه پیروز و 500 پروژه در جریان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه تبادل فناوری از تاسیس تا به امروز ، اجرای 260 پروژه پیروز و 500 پروژه در جریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید