شغل های پولساز برای زنان

به گزارش سفر به تایلند، با وجود آن که بیکاری یکی ازچالش های دولت یازدهم از زمان فعالیت تاکنون بوده اما صندوق کارآفرینی امید به عنوان بزرگترین نهاد حامی کسب و کارهای خرد و کوچک و خانگی کوشش نموده با حمایت اقتصادی و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از کسب و کارهای خرد و کوچک بازار محور حمایت و نقش موثری در فراوری ناخالص ملی و ایجاد اشتغال ایفا نماید.

شغل های پولساز برای زنان

به گزارش خبرنگاران، حمایت مالی از ساماندهی فراوری انبوه در قالب کسب و کارهای خرد و کوچک اصلی ترین استراتژی صندوق کارآفرینی امید بوده است؛ به نحوی که با اعطای وام های ارزان قیمت به مشاغل خانگی و روستایی زمینه اشتغال و درآمدزایی در روستاها را فراهم نموده و در جهت تحقق شعار هر خانه یک کارخانه هر روستا یک محصول گام برداشته است.

حمایت از توسعه اشتغال و کسب و کارهای خانگی بانوان از سال 1392 به بعد در صندوق کارآفرینی امید رونق بسیاری گرفته و صندوق علاوه بر پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانوار و بانوانی که زندگیشان با درآمد همسر تأمین نمی گردد از گروه های مختلف بانوان که در تشکلهای رسمی و غیر رسمی برای ایجاد و رونق کسب و کارهای مولد کوشش می نمایند نیز حمایت نموده است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، کسب و کارهای خانگی یکی از بهترین راه های ایجاد فرصت شغلی و کاهش بیکاری است که با کمترین هزینه، بیش ترین سودآوری و درآمدزایی را به دنبال دارد. مشاغل خانگی به آن دسته کسب و کارهایی گفته می گردد که در آن فرد یا تمام اعضای خانواده او به فراوری یا ارائه خدمات اشتغال در منزل می پردازند.

به همین دلیل، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در گفت وگو با خبرنگاران، از امضای تفاهم نامه همکاری با بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون زنان خبر داده و می گوید: بر اساس این تفاهم نامه که در روزهای آخر سال 1392 با بنیاد امضا کردیم هر دو طرف موظف شدند از کسب و کارهای خانگی و خویش فرمایی زنان حمایت نمایند.

او می گوید: بنیاد موظف شده بخشی از گردش مالی حساب های خود را به صندوق منتقل کند و بانوان عضو تعاونی های بنیاد هم گردش حساب های خود را در صندوق انجام دهند. همچنین بنیاد موظف شده برای بانوان نیازمند فعالیت های خود اشتغالی و اشتغال خانگی در صندوق کارآفرینی امید افتتاح حساب کند.

وی درباره تعهدات صندوق می گوید: ما متعهد شدیم به میزان دو برابر سرجمع موجودی حساب های بنیاد در صندوق به افراد معرفی شده این بنیاد تسهیلات پرداخت کنیم. ضوابط پرداخت تسهیلات به افراد معرفی شده هم مطابق با تمام دستورالعمل های صندوق است. همه بانوان معرفی شده از سوی بنیاد مکلف اند بعد از افتتاح حساب حداقل 1.5 میلیون ریال در صندوق سپرده گذاری نمایند و صندوق هم حداکثر بیست میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغال با کارمزد چهار درصد به این افراد پرداخت کند.

به گفته مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، تعهدات بنیاد علاوه بر شناسایی و معرفی افراد مستعد کسب وکار در کشور، توزیع استانی صحیح و آموزش و توانمندسازی بانوانی است که به صندوق معرفی می شوند.

در حال حاضر یکی از مسائل پیش روی اشتغال بانوان، بازاریابی و نبود بازار فروش محصولات است که بنیاد توسعه کارآفرینی زنان با یاری به شناسایی و یافتن بازار فروش محصولات زنان و اخذ مجوزهای لازم از دستگاه های مرتبط کوشش نموده تا این مشکل تا حد زیادی رفع گردد؛ همچنین مشاوره به بانوان برای برند سازی محصولات و همکاری با صندوق برای بازپرداخت تسهیلات اعطایی را در دستور کار قرار داده است.

به موجب تفاهم نامه صندوق کارآفرینی امید و بنیاد توسعه کارآفرینی زنان حمایت از بانوان در 9 استان مورد تفاهم قرار گرفته و در یک نمونه، شهرستان زواره اصفهان با اجرای طرح زنان روستایی به وسیله فراوری نان سنتی و صنایع دستی برای حدود 100 نفر اشتغالزایی شده است.

ایجاد تشکلهای چندنفره در قالب کارگاه های شیرینی پزی، بسته بندی حبوبات، روغن گیری، فراوری قارچ، عروسک سازی، فراوری تابلو فرش، بسته بندی گیاهان دارویی، آموزش صنایع دستی، فراوری پوشاک، سرمه دوزی، فراوری عرقیات گیاهی و نانوایی های سنتی از جمله مواردی است که زمینه اشتغال به کار بسیاری از زنان را فراهم نموده است.

مسلم خانی استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اهمیت توسعه مشاغل خانگی در جهان، می گوید: طبق آمار و اطلاعات موجود، مشاغل خانگی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه سهم قابل ملاحظه ای در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و حتی صادرات به خود اختصاص داده اند و افزایش اشتغال به وسیله کسب و کارهای خرد و کوچک و متوسط در تمام جهان در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه کار در منزل کیفیت زندگی را بهبود می بخشد، معتقد است: زنان ضمن آنکه وقت بیش تری را در منزل برای پرورش فرزندان می گذرانند، بدون ترک اجباری منزل می توانند ساعت ها در خانه بمانند و با خیالی آسوده و بی دغدغه به فعالیت مالی در خانه بپردازند و از این راه کسب درآمد نمایند.

به اعتقاد خانی، مشاغل خانگی علاوه بر منافع مادی که متوجه اقتصاد خانواده می نماید، در حل مشکل بیکاری نقش بسزایی دارد و با توسعه کسب و کارهای خانگی افراد بیشتری مشغول به کار می شوند.

با نگاهی گذرا به اقتصاد کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه می توان به اهمیت کسب و کارهای بومی و خانگی بازار محور پی برد. انگلستان و چین از جمله کشورهای پیروز در زمینه توسعه کسب و کار خانگی و کارآفرینی خانوادگی به شمار می روند که کوشش نموده اند تا از این طریق اقتصاد خود را به شکوفایی برسانند.

پیش از این، طرح ملی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی به عنوان یکی از طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر با نقش آفرینی سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل گر و با هدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات، در هشت استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان، شروع شده که در الگوی جدید، افراد پس از ثبت نام می توانند از خدمات و امکاناتی نظیر آموزش، مشاوره و فروش محصولات بهره مند شوند.

به گزارش خبرنگاران، امروز راه اندازی کسب و کارهای خرد و خانگی نقش مؤثری در اقتصاد خانواده ها و امرار معاش آنها دارد و مشاغل خانگی در ایران در زمینه ها و گرایش های مختلفی از جمله صنایع دستی، فرش، تهیه و توزیع پوشاک و مواد غذایی و کشت زعفران در حال گسترش است. در بعضی شهرها، تعاونی های روستایی به ایجاد اشتغال خانگی در فراوری و کشت گیاهان دارویی، برداشت پسته و چای، بسته بندی سبزیجات و میوه های خشک، تهیه رب خانگی و راه اندازی کارگاه های فراوری و بسته بندی اقدام نموده و فرصت های شغلی بسیاری در اختیار بانوان قرار داده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 153

به "شغل های پولساز برای زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل های پولساز برای زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید