عجیب ترین طراحی زندان در تاریخ

به گزارش سفر به تایلند، در مطلب زیر می خواهیم شما را با عجیب ترین طراحی های زندان در جهان آشنا کنیم.

عجیب ترین طراحی زندان در تاریخ

به گزارش ، زندان دوّار یا چرخان عجیب ترین طراحی زندانی است که در طول تاریخ دیده شده است، این زندان به دست دو مهندس آمریکایی به نان های ویلیام براون و بنجامین اف. هاو طراحی شد که عبارت است از زندانی استوانه ای که به تعدادی سلول انفرادی تقسیم و کل زندان با قفس آهنی دایره ای که فقط یک خروجی دارد احاطه شده است.

این زندان دوّار یک ستون مرکزی دارد که باعث چرخش زندان در قفس ثابت می گردد و با این شیوه، زندانیان از زندانهایشان به وسیله تک دریچه موجود در قفس داخل و خارج می فرایند.

ایده زندان بنا به گفته های براون و هاو یاری به زندانبان است و باعث می گردد نگهبانان بتوانند بدون احتیاج به تماس مستقیم، زندانیان را کنترل نمایند و اصطکاک میان زندانیان را کاهش دهند.

نخستین زندان دوّار در سال 1882 میلادی در کرافورد سویل، ایندیانا آمریکا طراحی و ساخته شد، این سازه دو طبقه ای با 16 سلول (هر طبقه 8 سلول) را در بر می گرفت و فرار از این زندان امر غیر ممکنی بود، به همین دلیل مشخص یک نگهبان برای هر طبقه کافی بود، اما فرآیند چرخاندن کاری بی نهایت ساده بود و هر شخصی می توانست به یاری دست و بازو کل زندان را به طور کامل بچرخاند.

این زندان ویژگی های غیرمعمول دیگری نیز داشت به عنوان مثال مجهز به سیستم تهویه هوا بود که امکان ورود هوا به داخل سلول ها و همچنین سیستم گرمایش در فصل زمستان را فراهم می کرد. هر سلول همچنین دارای لوله های آب و توالت و سیستم مکش بود. حدود 16 مورد از این زندان های گردان در ایالات متحده ساخته شدند، اما بیشتر آن ها در میانه غربی آمریکا ساخته و زندان های (قفس سنجاب) نامیده شدند.

این زندان های چرخان دارای نقایص طراحی زیادی بودند؛ به عنوان مثال، هنگامی که آتش سوزی در داخل زندان رخ می داد، امکان تخلیه سریع زندانیان وجود نداشت، زیرا همه سلول ها همزمان نمی توانند باز شوند، با وجود این نقص، هرگز درون این زندان ها آتش سوزی رخ نداد، یکی از نقص ها این بود که اگر زندانی در حین چرخش زندان دست یا پایش را بین میله های زندان گذاشته بود، زخمی می شد، بنابراین تصمیم گرفته شد تا زندان های دوار تا دهه 1930 بسته گردد.

فقط چهار زندان در حال چرخش تا به امروز باقی مانده است، زندان کانتی مونتگومری و دفتر مرکزی رئیس پلیس هنوز هم در میان آن ها هستند، اما بقیه به موزه ها تبدیل شده اند.

منبع: تابناک با تو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 16 دی 1398 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 559

به "عجیب ترین طراحی زندان در تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین طراحی زندان در تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید