قطر: حل بحران با ریاض در گرو حفظ احترام متقابل و حاکمیت مستقل است

به گزارش سفر به تایلند، معاون وزیر خارجه قطر مذاکره با عربستان سعودی را مشروط به اصول حفظ احترام متقابل و حاکمیت مستقل و در چارچوب مشروعیت بین المللی دانست.

قطر: حل بحران با ریاض در گرو حفظ احترام متقابل و حاکمیت مستقل است

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل سفر به تایلند، معاون وزیر خارجه قطر و سخنگوی رسمی وزارت خارجه این کشور بر موضع قطر در حمایت از کوشش های کویت برای کاهش تنش با محور سعودی در چارچوب احترام متقابل و همچنین، مشروعیت بین المللی تاکید نمود.

لولوة الخاطر در گفت وگو با پایگاه خبری العربی الجدید درباره اینکه آیا بحران میان قطر و عربستان سعودی پس از چهار سال به واقعیتی اجتناب ناپذیری تبدیل شده است، گفت: از زمان شروع این بحران، کشورهای تحریم نماینده قطر در صدد عادی جلوه دادن قضیه و شرایط ناشی از دور شدن خانواده های مشترک در دو کشور، ممانعت از حج و عمره قطری ها و دیگر اقدامات غیر قانونی برآمدند.

او اضافه نمود: اما همین کشورهایی که مسبب تنش میان قطر و رژیم سعودی بودند، همچنان به ایجاد بحران های بیشتر ادامه می دهند، زیرا گمان می نمایند که این شرایط بی ثباتی با برخورد جامعه بین المللی روبه رو نشده است.

الخاطر گفت: با وجود اینکه بحران خلیج (فارس) واقعیتی است که با آن به سر می بریم، اما کشور قطر تبعات آن را در سطوح متعدد پشت سر گذاشته و تنها نگرانی ما از بین رفتن بافت اجتماعی کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) و پیامدهای بحران در امنیت جمعی منطقه است.

وی بر موضع قطر در حمایت از گفت وگو به عنوان بخش لاینفک دیپلماسی این کشور تاکید نمود و گفت: قطر خود توانست توافق صلح در افغانستان را محقق کند، بنابراین آیا عاقلانه است که به دنبال برطرف مسائل دیگر کشورها به وسیله کانال های دیپلماتیک باشیم اما درصدد حفظ وحدت شورای همکاری نباشیم؟.

ضرورت حفظ احترام متقابل

معاون وزیر خارجه قطر در عین حال گفت وگو را مشروط به اصولی تعیین خواند و گفت: مهم ترین این اصول احترام متقابلی است که حاکمیت کشورها را حفظ نموده و عدم تعدی به استقلال در تصمیم ها را تضمین کند.

این مقام قطری با اشاره به اینکه توقف مذاکرات قبلی از سوی کشورش صورت نگرفته است، گفت: امروز کوشش هایی از سوی کشور برادر کویت انجام می گردد. ما هم مثل قبل جواب مثبت داده ایم یعنی به بازگشت به راستا گفت وگو بر اساس مجموعه اصولی که قطر بارها بر آن تاکید نموده است.

الخاطر درباره کوشش کویت برای حل بحران قطر گفت: وزیر خارجه کویت در ماه رمضان به قطر آمد و کوشش های امیر کویت برای حل بحران را انتقال داد و مسئولین دو کشور در این خصوص به گفتگو پرداختند و ما بر موضع خود در برطرف شکاف در چارچوب احترام متقابل میان کشورها در چارچوب قوانین بین المللی تاکید نمودیم.

اهمیت منافع و امنیت منطقه

او با اشاره به اهمیت منافع عالی منطقه و امنیت مردم منطقه برای کشورش گفت: ما طی سه سال گذشته تاکید نمودیم که همه این اختلاف ها کانال هایی برای حل شدن دارد، یعنی بدون تعرض به قوانین و رسوم بین المللی و منطقه ای و با احترام به حاکمیت کشورها با توجه به مشترکات اقدام به سازندگی کرد.

معاون وزیر خارجه قطر در عین حال برآورد ها درباره تصمیم قطر برای خروج از شورای همکاری را تکذیب کرد و گفت: درست است که مردم با ادامه بحران خلیج فارس به کارایی شورای همکاری تردید پیدا کردند، اما فعال کردن نقش شورای همکاری خلیج فارس ضرورتی برای نه تنها حوزه خلیج فارس، بلکه برای کل منطقه است اما این اقدام احتیاج به تجدید نظر در چالش هایی دارد که شورای همکاری با آن روبه رو است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 903

به "قطر: حل بحران با ریاض در گرو حفظ احترام متقابل و حاکمیت مستقل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطر: حل بحران با ریاض در گرو حفظ احترام متقابل و حاکمیت مستقل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید