فراوری بی کیفیت، جنسی از خیانت است، هیچ مسئله ای پشت میز پنهان شدنی نیست

به گزارش سفر به تایلند، مهمان برنامه هدی با بیان اینکه هیچ مسئله ای پشت میز های پهن پنهان شدنی نیست، گفت: تکافل اجتماعی، رونق فراوری و مبارزه با قاچاق تحقق پیدا نمی کند مگر اینکه مسئولین و مقامات در متن زندگی مردم حضور داشته باشند.

فراوری بی کیفیت، جنسی از خیانت است، هیچ مسئله ای پشت میز پنهان شدنی نیست

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، حشمت اله قنبری، کارشناس مسائل مذهبی و سیاسی رسانه در برنامه تلویزیونی هدی که با موضوع آنالیز نامه امیرالمومنین علی علیه السلام به مالک اشتر بود، اعلام کرد: امام علی خطاب به مالک این موضع را تفهیم و تبیین کرد که اقتدار دولت و کشور، امنیت کشور و ثبات دولت اسلامی رهین دو طبقه و صنف فراوری و تجارت است.

وی اضافه نمود: اگر صنعتگران، فراوری نمایندگان و ارائه نمایندگان خدمات و بازرگانان و تجار متاثر از برنامه ریزی های دقیق و زمینه های مناسب که دولت می تواند برای آنها فراهم می نماید پیروز عمل نمایند نظام اسلامی در آنجا خودکفا و آسیب ناپذیر است.

کار دولت مانع زدایی و تسهیل گری است

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه امام علی(ع) در این نامه نسخه کنترل کیفیت برای مالک ابن حارث ارائه نموده است، گفت: دولت اسلامی باید برای فراورینمایندگان زمینه کار فراهم آورد و موانع را از پیش روی آنها بردارد؛ کار دولت ها مانع زدایی است نه آنکه تبدیل به مانع گردد. اگر دولت به فراوری، تجارت و صنعت وارد گردد خود دست انداز به شمار می رود چرا که کار دولت تسهیلگری، برداشتن موانع و دست انداز برداشتن است.

وی توضیح داد: بنده معتقد هستم اگر دولت ها تبدیل به دست انداز در جهت فراوری و تجارت نشوند کار مردم به راحتی به انتها می رسد و تا 70 درصد اقتصاد کشور و تکافل اجتماعی معنای حقیقی خود را پیدا می نماید.

قنبری ادامه داد: تجار و صنعتگران وسایل مورد احتیاج مردم را فراوری و لازمه های اقتدار را از دو جهت فراوریات صنعتی فاخر و دیگری تامین منابع مالی مورد احتیاج برای گردش سنگر کار در کشور و قوای مسلح در سایر اجزا فراهم نمایند.

وی اذعان کرد: اگر نگاهی به بخش هایی از صنعت کشور که در اختیار نیروهای واجد صلاحیت و دارای انگیزه عمیق، اعتقادی و محکم بر مبانی نظام اسلامی هستند در می یابیم که واقعا جریان فراوری از لحاظ کمیت و کیفیت در بالاترین استانداردهای بین المللی و جهان است.

با تزریق کردن پول ، رونق فراوری به وجود نمی آید

وی اضافه نمود: امام علی علیه السلام از صنعتگران توقع دارد که کاری انجام دهند که بقیه طبقات نمی توانند آن را انجام دهند؛ اگر صنعتگران نمی توانند به خاطر فراوری با کیفیت و با ارزش اعتماد مردم را جلب نمایند این تبدیل به خسارت ملی می گردد لذا با تزریق کردن پول های مردم برای سرپا ماندن مدیریت عده ای، رونق فراوری به وجود نمی آید.

این کارشناس مسائل مذهبی با تاکید بر این مطلب که باید مردم را به سمت خودکفایی حرکت داد، اظهار کرد: فکر می کنیم با تزریق پول های بی حساب و کتاب می توان جبران مدیریت های ناتوان را کرد، در صورتی که نمی گردد؛ اگر فراوری قابلیت رقابت نداشته باشد مردم اعتماد به فراوری نماینده را از دست می دهند و ذوق و سلیقه و میل به جنس از جای دیگری تامین می گردد و آن فرد را جبهه ای تامین می نماید که ممکن است خیرخواه مردم نباشد لذا این صنعت را به استثمار خود قرار می دهد و استقلال کشور آسیب می بیند.

فراوری بی ارزش زمینه ساز نفوذ و پذیرش تحقیر است

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه فراوری بی کیفیت، جنسی از خیانت است، گفت: فراوری بی ارزش زمینه ساز نفوذ و پذیرش تحقیر است، آنهایی که تحریم می نمایند اگر زمینه ای فراهم می گردد تحت قاعده چپاولگری با انعقاد قرارداد می آیند اما وقتی به نفع شان نباشد کشور را به یک التهاب نوین روبرو می نمایند.

قنبری خاطر نشان کرد: امام علی همه راهبردهایی که اکنون رهبر انقلاب تبیین می نمایند را دارا بودند، ما بی معرفتی می کنیم چون جواب رفتار آقامنشانه با جفا وکم لطفی نیست بلکه با آقایی است.

وی ادامه داد: استقلال و خودکفایی کشور مرهون درست عمل کردن این دو موضوع و برداشتن موانع است، بر این اساس در یک فرآیند سالم و گردش صحیح منابع مالی، باید امورات را انجام داد تا رشد و تعالی فراوری، صنعت و تجارت خود به خود رقم بخورد.

توانمندسازی ملی و اسلامی در جهت گیری دولت حبس نگردد

مهمان برنامه هدی اضافه نمود: اگر گفته می گردد مردم رغبتی به کالای داخلی ندارند این جفا و اهانت به آنها است، بلکه کالای داخلی تامین نماینده احتیاج مردم نیست زیرا اهتمام ندارند، باید درست رونق پیدا کند تا رفاه اجتماعی به وجود بیاید رونق مالی و دولت مقتدر شکل گیرد تا امنیت کامل به وجود بیاید وقتی همه این اجزا با هم ارتباط منطقی و درست پیدا کردند تازه فکر فارغ برای رسیدگی به محرومان به وجود می آید.

وی اذعان کرد: نباید توانمندسازی ملی و اسلامی، مواسات و کمک های مومنانه در جهت گیری دولت حبس گردد، رسیدگی به امور محرومین و اقشار آسیب پذیر، اهل حاجت و اهل مسکنت وظیفه عموم است و دولت و ملت به یک اندازه مسئولیت دارند و از نگاه امام علی علیه السلام حق آنهاست و باید کمک کرد.

این مقام مسئول توضیح داد: وقتی در محضر یک دولت عالیِ اسلامی قرار می گیرید می بینید دولت و ملت از مال و داشته های خود برای تمشیت امور اهل حاجت به کارگیری می نمایند، نگاه متکدی به این دسته از افراد گناه بزرگی است؛ در این زمینه اگر در شعاع نگاه امیرالمومنین دولتمردی کنیم آدم های دولتی نمی نشینند بگویند این دولت یا آن دولت گداپروری کرد بلکه حق شان را می گیرند.

دولت در هر شرایطی بدهکار مردم است

وی ادامه داد: به فرموده امام علی علیهم السلام خداوند متعال در آفرینش خود برای هر کدام از این طبقات وسعتی قرار داده اما همه آنها به آن اندازه که امورشان به اصلاح و کارشان به سامان برسد طلبکار دولت هستند، یعنی دولت در هر شرایطی باید خود را بدهکار مردم بداند.

قنبری با بیان اینکه هرکس رئیس دولت شد باید بداند برای هر کاری که انجام می دهد به مردم لطف نمی نماید بلکه بدهی خود را پرداخت نموده است، گفت: اگر دولت کار را منطبق با منشور، خواسته و مطالبه دین به انجام برساند مردم ولی حق و امام راهنمایی را ضامن سعادت خودشان می دانند که نکته بسیار مهمی است، اگر اینها به وظیفه خود عمل نمایند تکافل اجتماعی با رسیدگی به محرومین و فقرا، توانمند سازی، فقرزدایی و برطرف مسائل جامعه محقق می گردد.

وی خاطر نشان کرد: اگر دولت ناکارآمد و ناتوان باشد اقتدار نظام اسلامی زیر سوال می رود و مردم گرفتار بی تقوایی و بی اخلاقی می شوند؛ ما کشور را بر اساس قانون اساسی اداره می کنیم رئیس دولت را مردم انتخاب می نمایند اگر جایی ضعفی دارد یا عیبی بروز می نماید چون مسائل اداره کردن دولت خیلی زیاد است اولین حرف مردم این است که نکند اسلام در اداره کردن امور مردم ناتوان بوده یا اینکه چرا رهبر انقلاب برخورد نمی نماید، شما انتخاب نموده و میثاق بسته اید و اولین کسی که به میثاق التزام عملی دارد خود ولی است مگر مردم ابوموسی را انتخاب نکردند؟ انتخاب امیرالمومنین بود مگر؟

وی توضیح داد: نگاه مردم به دولت در دیانتشان اثر دارد، باید هرکس را به اندازه ای که مسئولیت دارد وعده و اندازه گیری نموده و این را بدانیم اگر انتخاب بد می کنیم در حسنات و سیئات آن شریک هستیم.

هیچ مسئله ای پشت میز پنهان شدنی نیست

این کارشناس سیاسی رسانه در بخش دیگر سخنان خود خاطر نشان کرد: نقش دولت بسیار مهم و راهبردی است. با برنامه ریزی و شکل گیری تکافل اجتماعی و اگر فراوری رونق داشته باشد و با موانع برخورد گردد تجارت و بازرگانی و خدمات دچار انحراف و قاچاق نگردد می توان با حداقل سرمایه گذاری سیمای فقر و مسکنت و بیچارگی از خیابان های شهرهای اسلامی جمع کرد، در ثانی وقتی این لکه ها در بلاد اسلامی ظهور و بروز پیدا نکرد باندهای مافیا و فساد سوء استفاده از این جنس ناهنجار نمی نمایند.

وی توضیح داد: تکافل اجتماعی، رونق فراوری و مبارزه با قاچاق تحقق پیدا نمی نماید مگر اینکه مسئولین و مقامات در متن زندگی مردم حضور داشته باشند، هیچ مسئله ای پشت میزهای پت و پهن پنهان شدنی نیست.

قنبری اضافه نمود: براساس فرمایش امام علی(ع) چهار شرط در جریان خدمت گزاری مقامات دولتی باید جدی باشد اهتمام، استعانت از ذات حضرت متعال، ملازمت با حق، صبر و بردباری؛ در این راستا برای رئیس شدن اگر اهتمام نداشته باشیم توکل بر خدا معنا ندارد چرا که خدای متعال رئیس تنبل را کمک نمی نماید، بر همین اساس رئیس باید رشید و با همت بلند بوده و عزم جدی داشته باشد.

وی توضیح داد: رئیس باید از جنس مردم، در درون مردم و با مردم راستگو باشد وقتی در متن زندگی مردم حضور پیدا کرد و مردم او را دیدند کاستی های او را قبول نمایند.

اهتمام، ملازمت با حق و شکیبایی لازمه خدمت گذاری مقامات دولتی

وی گفت: راهبرد امام علی به افرادی که می خواهند زمامداری نمایند، این است که اهتمام و همت داشته باشند، لازمه سوم باور داشتن و آماده بودن برای ملازمت با حق است.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه ریاست و مدیریت معمولا با اختیار تعریف می گردد، اضافه نمود: اختکمک مورد تایید است که از سکوی تقوا و فضیلت های اخلاقی بلند شده است، اختیار جوهری است که در اختیار انسان قرار گرفته، وقتی در صندلی عمومی، دولت یا ارکان حکومتی قرار می گیرد ملازمت منطبق با حق است، در صندلی ریاست اگر تقوای کافی وجود نداشته باشد اختیار با حق متضاد می گردد.

وی اعلام کرد: نظیرعلی بن ابیطالب کسی نیست و هر قیاسی با ایشان باطل است. اگر سنت پیامبر و امام علی و رفتار ایشان را جمع کنیم حقیقت آن یک انسان مومن و جامعه از اینها افاضات وجود مبارکه نبوی و علوی است.

این کارشناس سیاسی رسانه خاطر نشان کرد: در جهان مردمی به سیاست مداری و عاقل بودن مردم ایران در تبیین، تغییر و واکاوی حقایق زندگی وجود ندار،د واقعا مردمی استثنایی هستند.

وی اذعان کرد: رئیس دولت باید آنچه که قانون اساسی به آنها اختیار داده را نگاه کند بر پایه آن حرف بزند و تعهد دهد و کارنامه خود را ارائه کند تا علاوه بر خودشان، مردم هم بدانند در کجا ایستاده اند.

قنبری گفت: لازمه چهارم در جریان خدمت گذاری مقامات دولتی این است که در برابر مسائل سبک و سنگین یا نرم و سخت، شکیبایی و استقامت داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1629

به "فراوری بی کیفیت، جنسی از خیانت است، هیچ مسئله ای پشت میز پنهان شدنی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری بی کیفیت، جنسی از خیانت است، هیچ مسئله ای پشت میز پنهان شدنی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید