مجهول معادله ابرآلودگی هوا

به گزارش سفر به تایلند، تهران (پانا) - معادله ابرآلودگی هوا یک طرف معلوم و یک متغیر مجهول دارد که سیاست گذار برای نپرداختن به آن، ابعاد این متغیر را نامشخص گذاشته است.

مجهول معادله ابرآلودگی هوا

به گزارش دنیای اقتصاد، بخش معلوم چالش، رشد صعودی تعداد روزهای با شرایط زرد و قرمز طی نیمه دوم سال جاری است. شاخص آلایندگی گاز دی اکسیدگوگرد در هوای تهران، ماه گذشته به 2 برابر بالاترین سطح در سال 98 رسید و دیروز تا 8/ 2 برابر پارسال جهش کرد. این ابرآلودگی به طور صریح بیانگر مصرف مازوت و گازوئیل در برخی صنایع و نیروگاه ها است. بخش مجهول، ماجرای استفاده از مازوت و گازوئیل است. تصور می گردد با بخشنامه، مصرف مازوت متوقف خواهد شد، اما پشت صحنه عملیات تولید گاز مخرب ریه، دوراهی تداوم مازوت سوزی یا قطع گاز و برق را نشان می دهد. برای تامین سوخت اصلی نیروگاه ها، به افزایش عرضه گاز (سرمایه گذاری) یا کاهش مصرف خانگی (اصلاح الگوی مصرف و واقعی شدن قیمت ) نیاز است و اگر گاز تامین نگردد، تولید برق به مشکل می خورد. از این رو احتمالا امکان و توان مواجهه با سناریوی عبور از مازوت وجود ندارد.

تبدیل پایتخت به شهر مملو از گوگرد طی دست کم 14 روز گذشته از زمستان سال جاری، 17 پرسش درباره معماری آلودگی بی سابقه با گاز دی اکسیدگوگرد را به وجود آورده است که دولت با مراجعه به پاسخ آنها می تواند به سرعت به سمت حل این چالش حرکت کند. روز گذشته متفاوت ترین روز در میان تمام روزهای ابرآلوده پایتخت در زمستان سال جاری بود. چرا که از یکسو شاخص SO2 (گاز دی اکسیدگوگرد) به شکل کاملا نگران کننده در هوای پایتخت رکورد زد و عدد آن به 85 رسید و از سوی دیگر مقامات دولت سرانجام سکوت خود را در برابر بحران ابرآلودگی پایتخت شکستند و اظهارنظرهایی پیرامون این موضوع کردند. این اظهارنظرها از سوی مقامات دولتی اگرچه در ظاهر دچار ضدونقیض های فراوانی بود و نتیجه مشخصی به دنبال نداشت؛ اما تمام آنها یک خط مشترک پنهان دارد که به نوعی می تواند اثبات کننده ردپای منشأ ابرآلودگی جدید هوا باشد. این اظهارنظرها نکته ای را که بیش از یک ماه در مورد آلودگی پاییزی و ابرآلودگی زمستانی پایتخت از سوی کارشناسان و سازمان های تخصصی اعلام می گردد، اثبات می کند. طی یک ماه گذشته، کارشناسان از تغییر جنس آلودگی هوای پایتخت در سال جاری خبر می دهند. بررسی های این گروه از کارشناسان نشان می دهد جنس آلودگی پاییز و زمستان سال جاری متفاوت از فصول سرد سال های قبل است. علت این تفاوت نیز افزایش عجیب غلظت گاز SO2 در هوای پایتخت است. سال گذشته شاخص این آلایندگی در بالاترین سطح خود به عدد 30 رسیده بود؛ اما گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت حاکی از آن ثبت رکورد کاملا متفاوت این شاخص در روز گذشته است. این گزارش نشان می دهد عدد شاخص گاز SO2 دیروز به 85 رسیده است.

افزایش قابل توجه غلظت گاز دی اکسیدگوگرد به استفاده گسترده از سوخت پرگوگرد مربوط می گردد که دو نوع سوخت مازوت و گازوئیل فاقد استاندارد یورو 4، آن را دارند. سوخت پرگوگرد توسط صنایع، پالایشگاه ها و نیروگاه ها استفاده می گردد که هیچ کدام در محدوده درون شهر تهران واقع نیستند. هر چند برخی اظهارنظرهای روز گذشته منشأ اصلی افزایش غلظت گاز دی اکسیدگوگرد را استفاده از گازوئیل عنوان کرده اما مازوت سوزی توسط نیروگاه ها، پالایشگاه ها و صنایع به عنوان عامل اصلی افزایش غلظت گاز دی اکسیدگوگرد در هوای پایتخت به عنوان واقعیت تلخی است که تا روز گذشته انکار می شد و اکنون به شکلی مورد تایید قرار گرفته است.

اما چالش اصلی این است که به رغم مشخص بودن آلایندگی بالای این سوخت، صنایع، پالایشگاه ها و نیروگاه ها همچنان از آن استفاده می کنند. چهار علت در این باره مطرح است: علت نخست، افزایش مصرف گاز شهری در منازل به خاطر سرما و توقف مصرف گاز در نیروگاه ها برای جلوگیری از افت فشار و در نتیجه شیفت به استفاده از سوخت پرگوگرد البته رئیس سازمان محیط زیست این فرضیه را رد می کند. علت دوم، سلب امکان صادرات مازوت تولیدی در پالایشگاه ها به دلیل تحریم و کنار گذاشتن مصرف مازوت در کشتی های اقیانوس پیما در برخی کشورها به دلیل آلایندگی شدید این سوخت است. دلیل دیگر، تولید بسیار بالاتر از حد استاندارد مازوت در فرآیند تصفیه نفت خام در پالایشگاه ها (4 برابر حد مجاز) است که این ناشی از قدیمی بودن تجهیزات است و دلیل آخر ارزان بودن سوخت پرگوگرد برای مصرف در برخی صنایع و نیروگاه ها است. اما کارشناسان صرف نظر از صحت این عوامل (یا بهانه ها) عنوان می کنند: ریشه تولید بالای مازوت در پالایشگاه به جریان تصفیه نفت خام بازمی گردد که به دلیل غفلت از فرایند مدرن سازی پالایشگاه اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1388

به "مجهول معادله ابرآلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجهول معادله ابرآلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید