محافظت از سلول های خورشیدی با کمک موی انسان!

به گزارش سفر به تایلند، پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که با استفاده از موی انسان می توان به تقویت دوام سلول های خورشیدی و محافظت از آنها پرداخت.

محافظت از سلول های خورشیدی با کمک موی انسان!

به گزارش خبرنگاران، کارآیی سلول های خورشیدی پروسکایت (perovskite solar cells) طی دهه گذشته، آنها را به فناوری های امیدوارکننده ای در حوزه انرژی های تجدیدپذیر تبدیل کرده است که به سرعت با عملکرد سلول های خورشیدی سیلیکون مونوکریستالین (monocrystalline silicon solar cells) سازگار می شود یا حتی از عملکرد آنها پیشی می گیرد.

با وجود این، بی ثباتی ذاتی و آسیب پذیری برخی از عناصر، مانع پذیرش جریان اصلی آنها می شود. دانشمندان استرالیایی باور دارند که ممکن است راه چاره این مسائل، در موهای انسان پنهان شده باشد.

این کشف غیرمنتظره در حوزه پژوهش مربوط به سلول های بنیادی، در دانشگاه فناوری کوئینزلند (QUT) استرالیا اجرا شده است و دانشمندان پیروز شده اند از موهای انسان که در آرایشگاه ها روی زمین ریخته می شوند، برای ابداع نمایشگر دیود نورگسیل ارگانیک (OLED) استفاده کنند.

این فناوری، بر این واقعیت مبتنی است که موها از کربن و نیتروژن غنی هستند. این موضوع، یک ویژگی ارزشمند در مهندسی ذرات ساطع کننده نور به شمار می رود. دانشمندان، موها را در دمای 240 درجه سلسیوس سوزاندند تا آنها را به ماده ای حاوی کربن و نیتروژن تبدیل کنند که در ساختار مولکولی قرار گرفته است.

محصول کربنی به دست آمده، علاقه دانشمندان دانشگاه فناوری کوئینزلند را که در حوزه پژوهش های مربوط به پروسکایت کار می کنند، برانگیخت و آنها تصمیم گرفتند تا این محصول را با سلول های خورشیدی ادغام کنند. دانشمندان دریافتند که این محصول، یک لایه موج مانند را روی سطح پروسکایت تشکیل می دهد که عملکرد آن را حفظ می کند.

هونگشیا وانگ (Hongxia Wang)، سرپرست این پژوهش گفت: این محصول، یک لایه محافظ دیگر را به وجود می آورد که به زره شباهت دارد و از ماده پروسکایت در برابر رطوبت یا سایر عوامل محیطی که می توانند به آن آسیب برسانند، محافظت می کند.

دانشمندان گزارش دادند که استفاده از این محصول کربنی در سلول های خورشیدی پروسکایت، علاوه بر بهبود پایداری، کارآیی تبدیل نیرو را نیز بهبود می بخشد. این محصول ساخته شده با موهای دور ریخته شده، علاوه بر تقویت پایداری و عملکرد، یک فرآیند ساخت کم هزینه و پایدار را برای آنچه که شاید نسل بعدی سلول های خورشیدی باشد، نوید می دهد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1555

به "محافظت از سلول های خورشیدی با کمک موی انسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محافظت از سلول های خورشیدی با کمک موی انسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید