مورد اعتمادترین رسانه های جهان از نگاه مخاطبان

به گزارش سفر به تایلند، میزان اعتماد مردم به رسانه ها کاهش یافته است و در آخرین مطالعه مجزا که به تازگی انجام شد تنها 40 درصد مردم جهان رسانه های خبری را قابل اعتماد یا بسیار قابل اعتماد خواندند و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که فشارهای سیاسی و قطبی شدن فعالیت های رسانه ای در طولانی مدت این اتفاق را باعث شده است.

مورد اعتمادترین رسانه های جهان از نگاه مخاطبان

با دیجیتالی شدن زندگی روزمره، بسیاری از مردم جهان برای دریافت آخرین اخبار مورد نظر خود از موتورهای جست وجوگر اینترنتی استفاده می کنند و مرکز تحقیقاتی اِدلمن پس از تحقیق روی کاربران 15 کشور این مسأله را تأیید کرده است که جست وجوگرهای اینترنتی نخستین گزینه برای دریافت اخبار محسوب می شوند. با وجود این باید پذیرفت رسانه های سنتی همچنان قوی ترین و قابل اعتمادترین منبع خبری هستند که مخاطبان اطلاعات منتشر شده در آن را بی چون و چرا می پذیرند و آنها را از سایت هایی نظیر گوگل و فیس بوک هم مورد اعتمادتر می دانند.

با همه این توضیحات میزان اعتماد مردم به رسانه ها کاهش یافته است و در آخرین مطالعه مجزا که به تازگی انجام شد تنها 40 درصد مردم جهان رسانه های خبری را قابل اعتماد یا بسیار قابل اعتماد خواندند و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که فشارهای سیاسی و قطبی شدن فعالیت های رسانه ای در طولانی مدت این اتفاق را باعث شده است.

قابل اعتمادترین ها

کارشناسان مرکز شاخص رسانه های خبری مورد اعتماد سیمونز برای آنکه بتوانند مورد اطمینان ترین ابزارهای رسانه ای موجود بین مردم جهان را معین کنند، مطالعه گسترده ای را به انجام رساندند. در این بررسی وضعیت 38 رسانه و منبع خبری بزرگ و سرشناس که در سراسر جهان شهرت فراوان دارند مورد تحلیل قرار گرفت و بین این مراکز انواع رسانه های چاپی، آنلاین، رادیو و تلویزیون حضور داشتند تا معین شود بی طرف ترین و محبوب ترین رسانه ها از نظر مردم کدام هستند.

این طور که نسخه نهایی شاخص رسانه های خبری مورد اعتماد سیمونز نشان داد، وال استریت ژورنال قابل اعتمادترین رسانه محسوب می شود و 57.7 درصد از مردم اعلام کردند که اخبار و اطلاعات منتشر شده در آن را می پذیرند و فعالیت های این رسانه را بی طرفانه می دانند. پس از روزنامه مذکور مردم بیشترین رأی را به خبرگزاری اِی بی سی نیوز دادند و بر این اساس معین شد 55.9 درصد از مخاطبان مطالبی که از طریق این کانال رسانه ای به دست آنها می رسد را باور می کنند.

در رتبه سوم این لیست سی بی ِاِس نیوز با 55.4 درصد قرار گرفت و رتبه بعدی هم با 55.2 درصد به بی بی سی اختصاص یافت. نکته جالب در گزارش سال جاری مرکز سیمونز این بود که برخلاف نقدها فراوان به بی بی سی و فعالیت های جانبدارانه آن، شبکه تلویزیونی این مرکز خبری توانست نام خود را در بین پنج رسانه معتبر قرار دهد. البته مرکز خبری اِم اس اِن بی سی نیز به عنوان محبوب ترین رسانه کابلی امریکایی خود را معرفی کرد و با کسب 47.4 درصد رأی اعتماد مردم، رتبه یازدهم لیست را به خود اختصاص داد. پس از آن خبرگزاری سی اِن اِن با 46.1 درصد در رتبه چهاردهم ایستاد و فاکس نیوز هم با 44.7 درصد رتبه هجدهم را به دست آورد.

در بخش دیگر، نشریه فوربز که با تناوب ماهانه به چاپ می رسد با کسب اعتماد 54.2 درصدی از سوی مردم پیروز شد در بخش مجلات عنوان پنجم را به دست آورد و اکونومیست با رأی اعتماد 44.7 درصدی از سوی مخاطبان جهانی رتبه هفدهم را از آن خود کرد.

همچنین در بخش 10 رسانه برتر خبرگزاری ان بی سی نیوز با 54.1 درصد توانست رتبه ششم را از آن خود کند و در رتبه های بعد از آن به ترتیب نیویورک تایمز با 53.8 درصد، واشنگتن پست با 53.6 درصد، یواِس اِی تودی با 51.1 درصد و واشنگتن تایمز با 50.0 درصد رتبه های بعدی را از آن خود کردند.

نکته جالبی که در فهرست سال جاری توجه کارشناسان را به خود جلب کرد، کسب پایین ترین رتبه ها توسط برندهای رسانه ای آنلاین بود و بر این اساس معین شد اینفو وارز، دِیلی کالر، آکیوپای دموکراتس و پالمر ریپورت رتبه های پایین جدول را به خود اختصاص دادند و در بین آنها دیلی کالر با کسب 22.5 درصد آخر شد. این مسأله معین کرد رسانه های آنلاین بخصوص مراکزی که روی حوزه سیاسی تمرکز بیشتر دارند کمترین میزان اعتماد را از طرف مردم جلب کرده اند.

تغییر نگاه مخاطبان

کارشناسان مرکز شاخص رسانه های خبری مورد اعتماد سیمونز به این نتیجه رسیده اند که نگاه مخاطبان به رسانه ها عوض شده است و روی کار آمدن ابزارهای رسانه ای مدرن معیارهای کاربران را در این زمینه تغییر داده است. مخاطبان جهان در حال حرکت به سمت رسانه های اجتماعی و مراکز خبری دیجیتال هستند و این اتفاق باعث شده است بسیاری از برندهای رسانه ای بزرگ محبوبیت خود را از دست بدهند. مراکز رسانه ای دیجیتال نیز در سال های اخیر سرمایه گذاری های فراوان انجام داده اند تا با تولید حجم گسترده تری از محتوا، مخاطبان بیشتری را به سمت خود بکشانند و در این فضا رسانه های سنتی بیش از گذشته وضعیت خود را در معرض خطر می بینند.

در عین حال باید به این مسأله توجه کرد که طی سه سال گذشته فشارهای فراوانی که از سوی سیاستمداران برجسته به رسانه های بزرگ وارد شده، تأثیرات فراوانی را برجا گذاشته است. به عنوان مثال دونالد ترامپ با سیاست های خود برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا سطح اعتماد مردم به رسانه های سنتی را بشدت کاهش داد. او این روزها در سخنرانی های مختلف خود از رسانه های سنتی به عنوان ابزار شکست یا منبع اطلاعاتی نادرست یاد می کند و در برخی صحبت های خود رسانه ها را دشمن مردم خوانده است.

کارشناسان همچنین دریافتند 13 درصد مردم به هیچ یک از این 38 مرکز رسانه ای بزرگ اعتماد نداشتند. در یک بخش ویژه از گزارش نهایی این بررسی تحت عنوان مرددها معین شد که بسیاری از مخاطبان، اخبار منتشر شده در رسانه های بزرگ و سرشناس را هم جعلی می دانند و تعداد اندکی از این افراد در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016 امریکا پای صندوق های رأی رفته اند.

مرکز تحقیقاتی سیمونز با انتشار این گزارش وضعیت اعتماد مردم به رسانه های خبری بزرگ را بحرانی خواند و هشدار داد اگر شرایط به همین شکل دنبال شود، طی یک دهه آینده تعداد مخاطبان پروپاقرص و بااعتماد رسانه های سنتی به نصف می رسد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 190

به "مورد اعتمادترین رسانه های جهان از نگاه مخاطبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورد اعتمادترین رسانه های جهان از نگاه مخاطبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید