نباید به بهانه شین جیانگ در خصوص چین سیاه نمایی گردد

به گزارش سفر به تایلند، به گزارش خبرنگاران، بابی نادری مفسر ایرانی شبکه تلویزیونی بین المللی چین (CGTN) و خبرنگار ارشد پرس تی وی ایران اخیراً در روزنامه تهران تایمز تفسیری منتشر کرد که در آن تبعیض کشورهای غربی و استاندارد دوگانه این کشورها در مسئله شین جیانگ چین مورد انتقاد قرار گرفته است. با توجه به آنکه این مقاله واکنش گسترده طرف های مختلف از جمله رسانه های گروهی غربی را به دنبال داشته است، با هم نگاهی می اندازیم به بخش های اصلی آن:

هفته گذشته، CGTN مستندهایی را درباره منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ در چین پخش کرد که سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داد. در این مستندها تصاویر واقعی از حملات تروریستی به بخش های مختلف این منطقه ظرف ده سال گذشته به نمایش گذاشته شد. کار CGTN کاملاً صحیح بود چرا که به وسیله نمایش شواهد غیر قابل انکار، مسئله مبارزه با تروریسم در شین جیانگ به مرکز توجه جامعه دنیای تبدیل خواهد شد.

نباید به بهانه شین جیانگ در خصوص چین سیاه نمایی گردد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

بدیهی است، تروریسم فرامرزی تهدید واقعی برای امنیت، آزادی و ارزش های هر کشوری در دنیا است. چین نیز مانند سایر کشورهای دنیا، حقوق و وظایفی برای مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و تجزیه طلبی دارد و با توجه به وضعیت خود، اقداماتی را در جهت مقابله با این موارد انجام می دهد. اجرای برنامه بازآموزی و آموزش های حرفه ای توانسته است با پیشگیری از دلایل، منابع و امکان شکل گیری اقدامات تروریستی، در طول سه سال، با موفقیت از بروز عملیات تروریستی در منطقه شین جیانگ جلوگیری کند و به همین خاطر این برنامه ها مورد پذیرش و استقبال گسترده مردم چین قرار گرفته است؛ چرا که از گذشته تا به حال، مردم غیر نظامی و بی گناه آسیب دیدگان اصلی عملیات تروریستی در شین جیانگ بوده اند.

عده ای از رسانه های گروهی و سازمان های غربی با وجود عدم ارائه شواهد و مدارک برای اثبات ادعاهای خود، همیشه بر دیدگاه های ضد چین خود تأکید می نمایند. مشکل آنان اینجاست که بدون اتهام هایی مثل بازداشت یک میلیون اویغور و یا بروز درگیری های بومی در اثر سرکوب دولتی چگونه می توانند کوشش های مؤثر چین برای مبارزه با افراط گرایی را مورد انتقاد قرار دهند؟ در واقع حملات تروریستی در شین جیانگ با حملات تروریستی مناطق دیگر دنیا هیچ تفاوتی ندارد و دنیا امروز ما بیشتر نیازمند صداهای درست و واقعی است.

برنامه بازآموزی چین شبیه برنامه های حضور مجدد کشورهای اروپایی است که با هدف نابود کردن افراطی گری برای اعضای سابق داعش و خانواده های آنان که از سوریه و عراق بازگردانده شده اند، انجام می گردد. وقتی از این برنامه های اروپایی انتقادی نمی گردد، پس نباید در خصوص چین هم سیاه نمایی نمایند.

سازمان تروریستی جنبش اسلامی ترکستان شرقی در منطقه شین جیانگ با سازمان های تروریستی داعش و القاعده تفاوتی ندارد و به عنوان شاخه ای از سازمان تروریستی القاعده در فهرست تحریم های سازمان ملل قرار گرفته است. معرفی این سازمان به هر شکل و عنوان دیگر توهین به شعور مخاطب است. اعضای جنبش اسلامی ترکستان شرقی به حمله علیه مردم بی گناه و شستشوی مغزی و آموزش بچه ها برای اقدامات تروریستی دست زده اند و در مستندهای CGTN نیز جزئیات آن به نمایش گذاشته می گردد.

سکوت منتقدان غربی در برابر پخش مستندهای شین جیانگ به این دلیل است که نمی خواهند بپذیرند چین نیز از حملات تروریستی آسیب دیده است و قصد دارند با این واقعیت مقابله نمایند؛ تصویب لایحه سیاست حقوق بشر اویغورها سال 2019 در آمریکا نیز به همین دلیل اجرا شده است.

معین نیست که واقعاً چه تعداد از اعضای جنبش اسلامی ترکستان شرقی برای پیوستن به به اصطلاح جهاد وارد عراق و سوریه شده اند؛ اما بعضی می گویند این تعداد به 5 هزار نفر می رسد. همانند کشورهای اروپایی، چین هم باید با تروریست ها مقابله کند، به این دلیل که تروریسم علاوه بر به خطر انداختن امنیت ملی کشورهای مختلف دنیا، یک تهدید جدی برای زندگی مردم عادی نیز به شمار می رود. سازمان های تروریستی تاکنون باعث رنج و اندوه گسترده مردم منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ شده اند و جان جمعیت بی شماری همچنان در خطر است. چین دیگر اجازه نمی دهد مردمش در ترس و وحشت اقدامات تروریستی و خشونت بار جنبش اسلامی ترکستان شرقی به سر ببرند.

این یک جنگ رسانه ای است. ما هرگز نباید تراژدی هایی را که در شین جیانگ اتفاق افتاده فراموش کنیم. مردم غیر نظامی در بازارها، ایستگاه های قطار یا دیگر مناطق عمومی هدف حملات تروریستی جنبش اسلامی ترکستان شرقی قرار دریافتد و اگر پکن اقدامات لازم برای مقابله با این حوادث را انجام ندهد، تروریست ها همچنان به عملیات خشونت بار خود ادامه خواهند داد. دنیا امروز نباید به سیاه نمایی درباره یک برنامه مفید برای ارائه آموزش های حرفه ای و نابود کردن افراط گرایی بپردازد. واقعیات تاریخی به ما آموخته اند که همین سیاه نمایی ها باعث سرایت تروریسم از شین جیانگ به پکن، خاورمیانه و دیگر مناطق دنیا خواهد شد.

مخالفان چین با در پیش دریافت یک استاندارد دوگانه در خصوص برنامه های بازآموزی شین جیانگ دورویی و ریاکاری خود را نشان می دهند. منتقدان غربی حق دخالت در امور داخلی چین را ندارند؛ چه برسد به اینکه برای گروه های افراطی و تجزیه طلب اشک تمساح هم بریزند. در ماه ژوئیه امسال، بسیاری از کشورهای مسلمان و غیر مسلمان مانند عربستان سعودی، ایران، مصر، سوریه، امارات متحده عربی و کشورهای دیگر در پیغام خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل کوشش ها و سیاست های چین در شین جیانگ را عالی ارزیابی کردند.

سیاه نمایی درباره کوشش های چین در جهت مبارزه با تروریسم و تأسیس مراکز آموزش حرفه ای، تنها به سود سازمان های تروریستی داعش، القاعده و جنبش اسلامی ترکستان شرقی و دیگر سازمان های تروریستی دنیا تمام خواهد شد. این کار به جای کاهش تروریسم در دنیا، آن را افزایش خواهد داد. کشورهای دنیا باید با این ریاکاری و استاندارد دوگانه مخالفت و از اقدامات پکن برای حفظ حقوق اصلی شهروندان خود قدردانی نمایند؛ به ویژه که امروز مردم شین جیانگ از برنامه های بازآموزی استقبال و حمایت خود را از آن اعلام می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 545

به "نباید به بهانه شین جیانگ در خصوص چین سیاه نمایی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید به بهانه شین جیانگ در خصوص چین سیاه نمایی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید