پیش بینی شاخص بورس در 15 آذر 99؛ سه خبر مثبت برای بورس

به گزارش سفر به تایلند، هر چند بورس تهران هفته گذشته را مثبت به خاتمه برد، اما کارشناسان معتقدند هفته پیش رو هفته مقاومت بازار در محدوده کنونی شاخص است.

پیش بینی شاخص بورس در 15 آذر 99؛ سه خبر مثبت برای بورس

به گزارش خبرآنلاین، هرچندبورس تهران چهار روز مثبت پیاپی را تجربه کرد، اما در آخرین روز هفته، شاخص بورس اندکی عقب نشینی کرد بورس به سطح مقاومتی یک میلیون و 500 هزار واحد برسد.

در روز های پرخبر آخر هفته، سیگنال های ارائه شده به بورس سیگنال های مثبتی بود. از یک سو دولت در لایحه بودجه پیش بینی کرده است نسبت به واگذاری بخش مهمی از سهام خود اقدام نماید که این امر نشان از آن دارد که دولت در سال آینده حساب ویژه ای روی بورس باز کرده است.

طبق پیش بینی های اجرا شده دولت قصد دارد 95 هزار میلیارد تومان درآمد از بازار سرمایه داشته باشد. از سوی دیگر اعلام بایدن مبنی بر بازگشت به برجام در کنار اعلام رشد مثبت اقتصادی کشور علائم مثبتی برای بورس تلقی می شوند. در کنار این ها باید پیش بینی افزایش فروش نفت ایران را نیز لحاظ نمود. به این ترتیب بورس تهران با عوامل مثبتی رو به روست که می تواند تداوم رشد شاخص را گواهی دهد. با این حال برخی کارشناسان معتقدند هفته آینده به واسطه آغاز بررسی بودجه در مجلس شورای اسلامی، بورس می تواند روز های پرنوسانی را پشت سر بگذارد.

اما در هفته آینده شرایط بورس چگونه خواهد شد؟

مجید محمدزاده آرانی، کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: فکر می کنم شاخص در محدوده ای واقع شده است که نیاز به نفس گیری دارد و احیانا امروز و چند روز آینده را درجا بزند و در این محدوده بماند.

وی با اشاره به اینکه شرایط بورس در شرایط کنونی طبیعی است، گفت: نباید انتظار داشت که شاخص مدام مثبت باشد. اگر شاخص مدام مثبت باشد انتظار سرمایه گذاران و سهامدارانی که آماتور و غیرحرفه ای هستند، افزایش می یابد.

این کارشناس ادامه داد: من معتقدم منفی شدن شاخص در روز چهارشنبه غیرعادی نبود. البته یک بخشی از سهم هایی که شاخص ساز بودند، فشار عرضه روی آن ها زیاد شد.

وی تاکید کرد: تصور من این این است که هفته آینده هفته پرر. نقی نیست. احتمال این که چند روز منفی را داشته باشیم یا با نوساناتی همراه شویم بالاست و این شرایط فشار فروش را بر یک سری افزایش می دهد و باعث خواهد شد که شاخص در این محدوده درجا بزند و از خود مقاومت نشان دهد.

او با اشاره به بازار داغ سیگنال فروش ها داغ شده است، گفت: باید سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین کانون کارشناسان رسمی دادگستری به یک سری از افرادی که شاخص هستند و یا افرادی که از طریق آزمون هایی می توانند برای مشاوره سرمایه گذاری مجوز هایی را دریافت کنند را بیاورد تا این قبیل مواردی که مربوط به سیگنال فروشی یا معرفی سهم از طرف افراد غیرمرتبط انجام میشود جلوگیری شود.

وی در پاسخ به این سئوال که سودده ترین بازار در سه ماه پایانی سال کدام است؟ گفت: اگر حوادث غیرمترقبه سیاسی اتفاق نیفتد و یا عوامل سیاسی زیاد بر عوامل اقتصادی تاثیرگذار نباشد، پیش بینی میشود بازار سرمایه نسبت با باقی بازار ها از سوددهی بالاتری برخوردار است. اما طبیعتا ورود و سرمایه گذاری در بازار سرمایه باید آگاهانه و با دانش باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1320

به "پیش بینی شاخص بورس در 15 آذر 99؛ سه خبر مثبت برای بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی شاخص بورس در 15 آذر 99؛ سه خبر مثبت برای بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید