چک فهرست ابزار ضروری خودرو شامل چه ابزاری است؟

به گزارش سفر به تایلند، اگر شما هم از آن دسته راننده هایی هستید که از عهده تعمیرات ماشین برمی آیید باید با چک فهرست ابزار ضروری خودرو آشنا باشید. ضروری است در شرایط اضطراری در جاده مانند پنچری لاستیک، خالی کردن باتری یا نقص فنی ماشین مانند سفت شدن ترمز خودرو، آمادگی کافی داشته باشید که لازمه آن داشتن ابزارهای کاربردی است.

چک فهرست ابزار ضروری خودرو شامل چه ابزاری است؟

آشنایی با فهرست ابزار خودرو برای تعمیر ماشین قدیمی یا تازه شما می تواند در کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری به شما یاری کند. با تهیه چک فهرست جعبه ابزار خودرو اعتماد به نفس و آمادگی لازم برای تعمیر ماشین خود را خواهید داشت.

یادآور می شویم که خدمات تعمیر خودرو در محل و بعلاوه مکانیک سیار ماشین در محل تهران از سرویس های پردرخواستی هستند که به وسیله تیم امدادرسانی سیار ارائه می گردد. چنانچه برای برطرف مشکل خودروی خود احتیاج به نظر کارشناسی دارید، روی لینک مربوطه کلیک نموده و درخواست خود را ثبت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • برای هر نوع تعمیر اضطراری قطعات ماشین احتیاج به یک جفت دستکش ایمنی خوب برای محافظت از دستان خود دارید.
 • چراغ قوه با کیفیت بالا برای ماشین خود تهیه کنید. چراغ قوه ای که در برابر آب مقاوم باشد، نور زیادی را ایجاد کند و به راحتی در دست جا بگیرد.
 • کابل های جامپر را برای خودروی خود هیچ وقت دست کم نگیرید.
 • قطعات مکانیکی خودرو باید مرتب تمیز و روغن کاری شوند. برای این کار باید اسپری روان نماینده WD-40 برای داخل ماشین خود تهیه کنید.

اهمیت چک فهرست ابزار ضروری خودرو

فهرست ابزار خودرو در حالت کلی شامل مواردی است که بتوانید با یاری آن ها خودروی خود را تعمیر کنید. بعلاوه این ابزارها باید تا مقدار ای کاربردی باشند که تا رسیدن امداد خودرو مسائل ماشین شما را تا حدی برطرف نمایند.

موقعیتی را تصور کنید که به علت نقص جزئی ماشین در جاده گیر افتاده اید و به علت نداشتن ابزار لازم کاری از دستتان برنمی آید! شاید اگر فهرست لوازم جعبه ابزار خودرو که باید تهیه کنید را می دانستید هیچ وقت در این شرایط قرار نمی گرفتید.

پس ضروری است چک فهرست ابزار ضروری خودرو را بشناسید. بیایید نگاهی به ابزارهای ضروری که می توانید در ماشین خود نگه دارید بیندازیم.

چک فهرست ابزار ضروری خودرو باید شامل چه مواردی باشد؟

تعمیر ماشین در نگاه اول کاری دلهره آور و استرس زا است؛ اما اگر دانش کافی و ابزارهای لازم را در دسترس داشته باشید فرایند ای آسان و سریع خواهد شد. در ادامه چک فهرست ابزار ضروری خودرو را مورد آنالیز قرار می دهیم؛

 • نوار چسب

نوار چسب برای تعمیر هر چیزی مفید است. با یاری آن می توانید نشتی شلنگ را ببندید یا چراغ و سپری که از ماشین شما جدا شده را دوباره وصل کنید. نوار چسب یکی از ضروری ترین و مقرون به صرفه ترین ابزارهایی است که می توانید در خودروی خود داشته باشید.

 • کابل های جامپر

یکی دیگر از موارد ضروری در چک فهرست ابزار ضروری خودرو کابل های جامپر هستند. این کابل ها می توانند در صورت خالی شدن باتری نجات دهنده باشند. اگرچه استارت زدن ماشین فرآیند ساده ای است؛ اما روش صحیح آن برای جلوگیری از بروز تصادفات اهمیت ویژه ای دارد.

برای استفاده از این کابل ها مطمئن شوید که هر دو خودرو خاموش هستند و کابل های جامپر باز شده و آماده استفاده می باشند. سپس گیره قرمز را به ترمینال مثبت باتری خالی شده و گیره قرمز دیگر را به ترمینال مثبت باتری در حال کار وصل کنید.

سپس گیره مشکی را به ترمینال منفی باتری در حال کار وصل کنید و گیره مشکی دیگر را به سطح فلزی رنگ نشده روی ماشین مانند پیچ یا براکت وصل نمایید.

در نهایت، ماشین دوم را روشن کنید و قبل از اینکه بخواهید ماشین اول را استارت بزنید اجازه دهید چند دقیقه کار کند. زمانی که ماشین اول روشن شد، قبل از اینکه کابل ها را به ترتیب معکوس جدا کنید، اجازه دهید هر دو ماشین چند دقیقه دیگر روشن باشند.

 • چراغ قوه

به همراه داشتن چراغ قوه در مواقع اضطراری یا خرابی در شب بسیار مهم است. زیرا به شما یاری می نماید تا رانندگان دیگر را ببینید و خودتان هم دیده شوید. چراغ قوه LED بادوام، قابل اعتماد، ضدآب و ضدضربه یکی از اولویت های اصلی داخل چک فهرست ابزار ضروری خودرو محسوب می گردد.

چراغ قوه باید سالم باشد، عمر باتری بالایی داشته باشد و به راحتی در ماشین قابل دسترسی باشد. یادتان باشد به طور منظم باتری های چراغ قوه را چک کنید و قبل از رانندگی طولانی آنها را تعویض نمایید تا همواره آماده استفاده باشد.

 • گیج فشار لاستیک

رانندگی با لاستیک های کم باد یا بیش از حد بادشده می تواند به کنترل ضعیف خودرو، افزایش مصرف سوخت و حتی آسیب جدی به لاستیک ها منجر گردد. بنابراین گیج فشار از جمله مواردی است که باید در چک فهرست ابزار ضروری خودرو در نظر گرفته گردد.

چک کردن فشار باد لاستیک با فشارسنج راهی سریع و آسان برای اطمینان از شرایط مناسب لاستیک ها است. برای استفاده از فشارسنج لاستیک، درپوش سوپاپ را از لاستیک خارج نموده و گیج را روی میل سوپاپ فشار دهید تا صدای خش خش شنیده گردد.

گیج فشار باد لاستیک را نشان می دهد که باید با فشار توصیه شده درج شده روی پلاکارد لاستیک مطابقت داشته باشد. اگر فشار خیلی کم است از کمپرسور هوا برای باد کردن لاستیک بهره ببرید. اگر فشار خیلی زیاد است مقداری هوا آزاد کنید تا به فشار توصیه شده برسد.

 • جعبه یاریهای اولیه

یکی از ابزار ضروری در خودرو که باید همراهتان باشد، جعبه یاری های اولیه است. جعبه یاری های اولیه باید شامل باندهای چسبنده، پدهای گاز استریل، گلوله های پنبه ای، دستمال مرطوب ضدعفونی نماینده، قیچی، موچین، ماسک صورت و دماسنج باشد.

بعلاوه می توانید داروهایی برای تسکین درد، آنتی هیستامین ها و دستورالعمل های یاری های اولیه را داخل این جعبه داشته باشید. کیت یاری های اولیه را به صورت دوره ای چک کنید تا مطمئن شوید که همه اقلام در شرایط خوبی هستند و تاریخ مصرف آنها تمام نشده است.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

 • کمپرسور هوای قابل حمل

گزینه بعدی در چک فهرست ابزار خودرو کمپرسور هوای قابل حمل است. این کمپرسور در صورت پنچر شدن لاستیک یا فشار کم شما را از مسائل زیادی نجات می دهد. با این وسیله می توانید به سرعت و به راحتی لاستیک های خودروی خود را باد کنید.

 • کپسول آتش نشانی قابل حمل

آتش سوزی ممکن است در هر زمان، مکان و هر وسیله نقلیه ای رخ دهد. کپسول آتش نشانی قابل حمل در خودرو به شما یاری می نماید تا سریعاً آتش سوزی کوچک را خاموش کنید یا آن را تا رسیدن آتش نشانی مهار نمایید.

وجود کپسول آتش نشانی در داخل خودرو گامی در جهت افزایش ایمنی است. بیشتر مردم تصور می نمایند کپسول های آتش نشانی فقط در خودروهای CNG ضروری هستند. اما هر خودرویی با هر نوع سوختی ممکن است به علت اتصال کوتاه آتش بگیرد.

در مواقع اضطراری باید کپسول آتش نشانی در دسترس داشته باشید. یادتان باشد هر زمان که تاریخ انقضا آن تمام شد کپسول را تعویض کنید.

 • ابزار چندکاره

ابزار چندکاره مانند چاقوی ارتشی می تواند وسیله جانبی نجات دهنده در موقعیت های مختلف باشد. این ابزارها جمع وجور هستند و به طیف وسیعی از ویژگی ها و اتصالات، از انبردست و پیچ گوشتی گرفته تا قیچی و دربازکن مجهز می باشند.

ابزار چندکاره در مواقع اضطراری می توانند مفید باشد. اگر بخواهید کمربند ایمنی را قطع کنید، پیچ شل را ببندید یا بطری آب را باز کنید این ابزار می تواند به شما یاری کند.

 • مثلث هشدار انعکاسی قرمز

یکی دیگر از موارد ضروری چک فهرست ابزار ضروری خودرو که باید تهیه کنید مثلث های هشدار انعکاسی قرمز هستند. با این ابزار در صورت تصادف یا خرابی، هشدار دادن به سایر رانندگان در خصوص شرایط آسان تر می گردد.

مثلث های انعکاسی قرمز به شما یاری می نمایند تا به سایر رانندگان در خصوص حضور خود در جاده هشدار دهید. اگر در کنار بزرگراه شلوغ یا در شرایط دید کم متوقف شده باشید این ابزار بسیار کاربردی خواهد بود.

توصیه می کنیم حداقل سه مثلث هشدار در خودروی خود داشته باشید و آنها را در فاصله های مختلف از خودروی خود تنظیم کنید تا به سایر رانندگان هشدار کافی داده گردد.

 • دستکش ضدبرش

یکی دیگر از اقلام ضروری در چک فهرست ابزار ضروری خودرو دستکش ایمنی است. زمانی که در جاده هستید، همواره احتمال انجام بعضی تعمیرات در ماشین شما وجود دارد. در چنین شرایطی یکی از ابزارهایی که نباید از آن غافل شوید یک جفت دستکش ضدبرش است.

این دستکش ها برای محافظت از دستان شما در هنگام کار روی خودرو طراحی شده اند. این دستکش ها از ماده خاص مقاوم در برابر برش ساخته شده اند و مقاومت بالایی در برابر لبه های تیز خودرو دارند. می توانید بدون نگرانی از آسیب به دست یا انگشتان خود، روی ماشین خود کار کنید.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه ای خبرنگاران

 • چکش اضطراری خودرو

چکش اضطراری در مواقع اورژانسی ابزار نجات دهنده زندگی است. با یاری این ابزار می توانید در مواقع اضطراری شیشه خودرو را بشکنید یا کمربند ایمنی را قطع کنید. وقتی در داخل ماشین خود گیر افتاده اید و باید سریعاً از آن خارج شوید این ابزار ارزان می تواند زندگی شما را نجات دهد.

 • اسپری روان نماینده WD-40

اسپری WD-40 گزینه ای لازم و مفید در چک فهرست ابزار ضروری خودرو است. این اسپری روان نماینده همه کاره ای است که می تواند برای طیف وسیعی از کارها استفاده گردد.

از این اسپری می توان برای شل کردن پیچ های زنگ زده، جلوگیری از خوردگی، روغن کاری لولاها و برطرف اثر رطوبت از گوشه ها و شکاف های غیرقابل دسترسی استفاده کرد. داشتن قوطی اسپری WD-40 در ماشین می تواند در موقعیت های مختلف مفید باشد.

 • طناب یدک کش

بند بکسل در شرایط بحرانی مانند گیر کردن در گل ولای می تواند نجات دهنده باشد. بند بکسل باکیفیت ابزاری بادوام و قابل اعتماد است که به شما یاری می نماید خودروی خود را از شرایط خطرناک خارج کنید.

در زمان انتخاب بند بکسل، آنالیز کنید که می تواند وزن وسیله نقلیه شما را تحمل کند و طول کافی برای رسیدن به نقطه لنگر مطمئن را دارد.

بیشتر بخوانید: برای امنیت بیشتر به علائم خرابی سر پلوس توجه کنید!

جمع بندی

در این مقاله چک فهرست ابزار ضروری خودرو را برای شما معرفی کردیم. اهمیت این ابزارها تا حدی است که هر راننده ای باید آن ها را در خودروی خود داشته باشد. اگر لاستیک ماشین پنچر شده باشد، باتری خالی گردد یا تصادف جزئی رخ دهد این ابزارها تضمین نماینده ایمنی شما هستند.

توصیه می کنیم روی ابزارهای باکیفیت و بادوام سرمایه گذاری کنید؛ چون برای مدت طولانی در برابر سایش و پارگی در خودرو مقاوم هستند. بعلاوه باید این ابزارها را طبق چک فهرست ابزار ضروری خودرو به طور مرتب آنالیز و نگهداری کنید تا مطمئن شوید در شرایط خوبی برای استفاده هستند.

سوالات متداول

برای مواقع اضطراری چه وسایلی را باید در ماشینم نگه دارم؟

باید ابزارهایی مانند کابل های جامپر، فشارسنج لاستیک، چراغ قوه، جعبه یاری های اولیه، پتو، ابزار چند کاره، مثلث انعکاسی قرمز، نوار چسب، چکش اضطراری، بند بکسل، اسپری WD-40 و کپسول آتش نشانی قابل حمل را در ماشین خود داشته باشید.

مهمترین ابزار در خودرو چیست؟

فشارسنج لاستیک یکی از مهمترین ابزارهای داخل خودرو است؛ چون به حفظ فشار مناسب تایر یاری می نماید. بعلاوه کنترل بهتر خودرو، کارایی سوخت و ایمنی سرنشینان را تضمین می نماید.

آچار خودرو چیست؟

آچار ماشین نوعی آچار سوکتی است که برای باز کردن پیچ های چرخ های خودرو استفاده می گردد.

منبع: آچاره
انتشار: 14 مرداد 1402 بروزرسانی: 14 مرداد 1402 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2250

به "چک فهرست ابزار ضروری خودرو شامل چه ابزاری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک فهرست ابزار ضروری خودرو شامل چه ابزاری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید