چگونه سلامت روان را در تعطیلات نوروز حفظ کنیم؟

به گزارش سفر به تایلند، تهران (پانا) - حفظ سلامت روان و دوری از استرس یکی از عوامل اصلی در تقویت سیستم ایمنی بدن است کع تعطیلات نوروز فرصتی برای بازیابی قوای ذهنی از دست رفته و تقوت سلامت روان محسوب می شود.

چگونه سلامت روان را در تعطیلات نوروز حفظ کنیم؟

به گزارش دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، مراقبت از خود در شرایط بحران باوجود محدودیت ها، نه تنها یک ضرورت، بلکه یک مهارت است. بسیاری از افراد نه تنها هیچ مهارتی ندارند، بلکه یک روز تعطیل برایشان بسیار خسته کننده و کسالت بار است. این افراد بیشتر کسانی هستند که برای کار و فرار از امروز و به امید فردای نامعلوم زندگی می کنند.

بنابراین؛ اگر در ایام تعطیلات نوروزی در منزل می مانید، برای حفظ سلامت روان خود به نکات زیر توجه کنید:

- مراقب سلامت جسمی و روانی خود باشید.

- برای روز های تعطیل خود برنامه ریزی کنید.

- با افراد نزدیک خود بیشترگفتگو کنید.

- زمان بیشتری را با فرزندانتان بگذرانید.

- فعالیت بدنی و حرکتی داشته باشید.

- به برنامه خواب و تغذیه خود توجه داشته باشید.

- اخبار ناخوشایند و استرس زا را دنبال نکنید.

- مطالعه کنید، دعا و نیاش کنید، به طبیعت بروید، موسیقی گوش کنید فیلم ببینید، از مکان های دیدنی و تاریخی و جذاب شهر خودتان بازدید کنید، ورزش کنید و ... به تعبیری، نگاهی نو به سبک زندگی در این دوران گذار داشته باشید.

- پذیرش واقیعت ها منجر به کاهش استرس می شود.

- محدودیت های ناشی از بیماری کرونا، تغییرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در شرایط کرونا انکار نکنید.

- از فرصت های ایجاد شده برای توانمند سازی خود برای کارهای لذت بخشی که سال ها و ماه ها به دنبال فرصتی برای انجام آنها بودید بپردازید.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، یکی از عوامل موثر بر انتقال ویروس سفر کردن است. همه می دانیم که تعطیلات نوروز برای برخی تنها فرصت استراحت و سفر کردن است هرچند که به توصبه وزارت بهداشت بهتر است تا احد امکان از سفر کردن در تعطیلات نوروزی خودداری کنید اما، در صورتی که لازم بود تا به برخی سفرهای ضروری اقدام کنید، برای حفظ سلامت روان و کاهش استرس روزهای کرونایی به نکات زیر توجه کنید:

- همه می دانیم که درصد بالایی از تصادفات در کشور ناشی از عوامل روانی است، عواملی از قبیل: عدم توجه و تمرکزدر رانندگی، خواب آلودگی، تعجیل و پرخاشگری و... است. ترافیک همواره یکی از مهمترین محرک های تنش روانی در رانندگی و بویژه در سفرهای نوروزی بوده که باید تنش روانی آن را کنترل کنید. معمولا در مواقعی که رانندگان پشت ترافیک های طولانی مکث می کنند، تحمل خود را از دست داده و خستگی ناشی از ترافیک باعث می شود، بعداز رهایی از آن، با شتابزدگی و سرعت بیشتری مسافت را طی کنند که در بسیاری از موارد همین موضوع باعث حوادث و اتفاقات ناگواری مثل تصادف و پرخاشگری و حتی تنش روانی بین سرنشینان خواهد شد.

- شرایط سخت و خسته کننده سفر در ایام تعطیلات را پیش بینی کنید. این امر منجر به کنترل رفتارهای نابهنجار در هنگام رانندگی و در نتیجه کاهش استرس و تنش روانی و رفتاری افراد می شود.

- گوش کردن به موسیقی، پرهیز از نگاه کردن به گوشی موبایل و مکالمه تلفنی در سفر باعث پیشگیری از حادثه و آرامش روانی در همسفران و یا سرنشینان ماشین شما خواهد شد.

- هنگامی که پشت ترافیک قرار دارید صندلی خود را کمی عقب کشیده و سعی کنید با تکیه دادن بیشتر به عقب عضلات بدن خود را شل و رها کنید. یا اینکه برای چند ثانیه و یا دقیقه از خودرو خود خارج شوید.

- موسیقی گوش کنید و تا حد امکان شرایط ماندن در ترافیک را برای خود آسان کنید. موسیقی ملایم می تواند به افراد آرامش دهد و خستگی ترافیک را کاهش دهد بنابراین از گوش دادن به موسیقی هایی با ریتم تند و صدای بلند خودداری کنید.

- در سفر از گفت وگوهایی که به مسائل کهنه و قدیمی خانوادگی مربوط می شود پرهیز کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1534

به "چگونه سلامت روان را در تعطیلات نوروز حفظ کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سلامت روان را در تعطیلات نوروز حفظ کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید