کشف محوطه ذوب آهن چند هزار ساله در یک روستای تاریخی

به گزارش سفر به تایلند، عباس قدیریان در تکمیل این خبر اظهار کرد: گروهی متشکل از چهار نفر از افراد باستان شناس ماهر، با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، آنالیز و مطالعات میدانی باستانشناسی شهرستان خاتم در دو بخش مرکزی و چاهک را در مدت یک ماه انجام می دهند.

کشف محوطه ذوب آهن چند هزار ساله در یک روستای تاریخی

وی در این باره اضافه کرد: این گروه با هدف تکمیل نقشه باستان شناسی کشور و اولویت های پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی، طرح مذکور را به سرپرستی حسین عزیزی از اعضای هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی انجام می دهند.

قدیریان با بیان این که آنالیز باستان شناسی این منطقه از جنوبی ترین نقطه شهرستان در بخش چاهک شروع شده است، گفت: به گفته سرپرست این طرح، تا به امروز تعداد 60 اثر فرهنگی و تاریخی شناسایی شده که عموما شامل بناها و قلعه های تاریخی، رشته قنات ها، آرامگاه ها، گورستان ها و تپه ها و محوطه های تاریخی هستند.

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خاتم قدیمی ترین آثار فرهنگی که تا به امروز در این آنالیز شناسایی شده مربوط به اواخر دوران پارینه سنگی میانی(اواخر موستری) چیزی در حدود 25 تا 35 هزار سال پیش است.

وی در این زمینه اظهار داشت: البته ارائه تاریخ برای دوران پارینه سنگی در این منطقه ناشناخته بسیار سخت است ولی تکمیل مطالعات و پژوهش های آینده منجر به شناسایی توالی فرهنگ های پارینه سنگی در استان یزد خواهد شد.

این مسئول با بیان این که شناسایی محوطه ذوب آهن در نقاط مختلف منطقه بخصوص در منطقه باغ معدن، یکی از یافته های بسیار مهم این آنالیز است، گفت: با این وجود، هنوز دوره تاریخی آن معین نیست، ولی بنا به گفته و باور مردم محلی، از دوره هخامنشی استحصال سنگ آهن در این منطقه وجود داشته است.

وی توضیح داد: هر چند برای ارائه گاهنگاری دقیق تر احتیاج به مطالعات میان رشته ای بر روی نمونه های این سربارهای آهن هستیم.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد، قدیریان در سرانجام ضمن امیدواری از نتیجه مطلوب این مطالعات، توضیح داد: پس از سرانجام آنالیز، مطالعه و اتمام طرح، گزارش نهایی جهت ارائه به مراجع ذیصلاح تدوین خواهد شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1588

به "کشف محوطه ذوب آهن چند هزار ساله در یک روستای تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف محوطه ذوب آهن چند هزار ساله در یک روستای تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید