یاری های اولیه برای خفگی کودک

به گزارش سفر به تایلند، همه ما مایلیم که باور کنیم هرگز در شرایطی قرار نخواهیم گرفت که احتیاج به نجات جان فرزندمان داشته باشیم ولی ممکن است این واقعه رخ دهد. بچه ها ممکن است در اثر ورود مواد غذایی یا اسباب بازی به مجاری تنفسی، قرار گرفتن زیر آب در وان یا استخر و یا پیچیده شدن طناب یا نخ پرده به دور گردنشان دچار خفگی شوند. شما باید بدانید

یاری های اولیه برای خفگی کودک

یاری های اولیه برای خفگی کودک

همه ما مایلیم که باور کنیم هرگز در شرایطی قرار نخواهیم گرفت که احتیاج به نجات جان فرزندمان داشته باشیم ولی ممکن است این واقعه رخ دهد. بچه ها ممکن است در اثر ورود مواد غذایی یا اسباب بازی به مجاری تنفسی، قرار گرفتن زیر آب در وان یا استخر و یا پیچیده شدن طناب یا نخ پرده به دور گردنشان دچار خفگی شوند. شما باید بدانید که در چنین مواقعی باید چه اقداماتی انجام دهید. دستورالعمل گام به گام زیر برای توضیح اصول یاری های اولیه در مواقع خفگی تهیه شده است ولی لطفا آنرا بعنوان تنها منبع اطلاعاتی خود در این زمینه در نظر نگیرید.

وقتی را به فراگیری دوره CPR شیرخواران و بچه ها اختصاص دهید. این روش بر حسب سن کودک فرق می نماید و انجام ناصحیح آن ممکن است بسیار زیان بخش باشد.

دستورالعمل زیر مخصوص بچه ها زیر یکسال است که به دلیل انسداد راه هوایی دچار خفگی شده اند.

مرحله 1: شرایط را به سرعت ارزیابی کنید

اگر کودک شما بطور ناگهانی توانایی سرفه کرن، گریه کردن و جیغ کشیدن را از دست داده است ممکن است چیزی جهت تنفس او را بند آورده باشد و شما باید برای بیرون آوردن آن دست بکار شوید. ممکن است کودک اصوات عجیب از حلق خارج کند و یا پوست او به رنگ قرمز روشن یا آبی در آید.

اگر کودک سرفه و استفراغ دارد جهت تنفسی او کاملا مسدود نشده است. در اینصورت اجازه دهید سرفه کند. سرفه موثرترین راه رفع ساختن انسداد است.

اگر کودک قادر نیست چیزی را که در جهت تنفسی اش گیر نموده، با سرفه خارج سازد از یک نفر بخواهید که به اورژانس اطلاع دهد و شما ضربات پشت و فشردن سینه را آغاز کنید(به مرحله 2 مراجعه کنید) .

اگر با کودک تنها هستید 2 دقیقه از او مراقبت کنید سپس به اورژانس اطلاع دهید.

از طرف دیگر اگر مشکوک هستید جهت تنفسی کودک به دلیل تورم حلق مسدود شده است بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید. ممکن است کودک شما دچار یک واکنش آلرژیک نسبت به چیزی که خورده و یا گزش حشره شده باشد و یا ممکن است مبتلا به عفونت حلق مثلا خروسک باشد.

اگر کودک دچار مسائل قلبی هم هست فورا به اورژانس اطلاع دهید.

مرحله 2: سعی کنید که آنچه را که جهت تنفسی را مسدود نموده است با ضربات پشت و فشردن سینه بیرون آورید.

اگر کودک قادر نیست خودش جهت تنفسی اش را تخلیه کند و شما معتقید که چیزی آنجا گیر نموده است در حالیکه با کف دست سر و گردنش را نگاه داشته اید، بدقت او را روی بازوی خود قرار دهید و صورتش را به طرف پائین بگیرید. دستی که کودک را نگه داشته است به ران خود تکیه دهید.

کودک را طوری نگه دارید که سرش پائین تر از سایر قسمت های بدن قرار گیرد. بعد با استفاده از پاشنه دست 5 ضربه به پشت، بین دو تیغه شانه اش وارد کنید تا آنچه در آنجا گیر نموده است از جای خود خارج گردد.

سپس دست آزاد خود را (آن دستی که ضربات پشت را با آن وارد نموده اید) روی پشت کودک قرار دهید در حالیکه ساعدتان در جهت ستون مهره ها قرار گرفته است. سپس او را به آرامی در حالیکه سر و گردنش را نگه داشته اید بگردانید بعد در حالیکه دستتان را به ران تکیه داده اید صورت کودک را رو به بالا نگه دارید و در این حال هم سرش را پائین تر از سایر قسمت های بدن نگه دارید.

سر 2 تا 3 انگشتتان را روی خطی فرضی که بین دو نوک سینه های کودک ترسیم نموده اید، بگذارید. برای ایجاد فشار به آرامی سینه را 5/2 تا 5/3 سانتی متر به پائین فشار دهید بعد صبر کنید تا سینه به شرایط طبیعی بازگردد. 5 فشار به سینه او وارد کنید و این عمل را کاملا نرم و آرام انجام دهید. حرکات نباید پرشی باشد.

همین عمل 5 ضربه پشت و 5 فشار سینه را متناوبا آنقدر ادامه دهید تا شیئی که در جهت تنفسی گیر نموده بیرون آید و کودک سرفه کند. اگر او سرفه می نماید بگذارید آنقدر سرفه کند تا کاملا خارج گردد.

اگر در هر لحظه ای کودک بیهوش گردد به CPR یا احیا قلبی- تنفسی احتیاج خواهد داشت .

دوبار به او تنفس مصنوعی بدهید. اگر هوا پائین نمی رود (سینه بالا نمی آید) .

سر او را برگردانید و دوبار دیگر به او تنفس مصنوعی بدهید.

اگر هنوز هم سینه بالا نمی آید 30 بار سینه او را فشار دهید. داخل دهان را نگاه کنید و اگر جسمی را می بینید آنرا خارج سازید. دوبار دیگر به او تنفس مصنوعی بدهید، فشردن سینه را تکرار کنید و همینطور ادمه دهید تا یاری برسد.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1770

به "یاری های اولیه برای خفگی کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری های اولیه برای خفگی کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید