2 فضانورد عربستان با کپسول شرکت اسپیس ایکس به فضا می روند

به گزارش سفر به تایلند، سه منبع خبری مطلع اطلاع داده اند که عربستان سعودی، قراردادی را با شرکت آکسیوم اسپیس منعقد نموده است مبنی بر این که دو فضانورد را با کپسول فضایی شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد.

2 فضانورد عربستان با کپسول شرکت اسپیس ایکس به فضا می روند

به گزارش رویترز، عربستان سعودی میخواهد دو فضانورد را با یک کپسول فضایی شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بفرستد تا روابط خود را با شرکت های فضایی خصوصی آمریکا تقویت کند.

سه منبع خبری که به طور ناشناس صحبت کردند تا درباره خدمه این ماموریت قبل از اعلام رسمی آن اطلاع دهند، گفتند که این قرارداد در اوایل امسال به صورت خصوصی با شرکت آکسیوم اسپیس(Axiom Space) امضا شد که مأموریت های خصوصی به فضا را با فضاپیمای آمریکایی برای پژوهشگران و گردشگران ترتیب می دهد و مدیریت می نماید.

به گفته این منابع خبری، براساس این قرارداد، دو فضانورد عربستان سعودی اوایل سال آینده برای اقامت تقریبا یک هفته ای، با کپسول دراگون(Dragon) شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رفت. این دو فرد سعودی نخستین افرادی هستند که از عربستان با یک فضاپیمای خصوصی به فضا می روند.

آکسیوم اسپیس هیچ اظهار نظر فوری در رابطه با این خبر نداشت. مقامات کمیسیون فضایی عربستان صعودی(SSC) نیز برای اظهار نظر در دسترس نبودند.

شرکت های خصوصی آمریکا، یک نقش کلیدی را در ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی ایفا نموده اند زیرا ناسا که اکنون به شدت بر بازگشت انسان به ماه تمرکز دارد، در پی تجاری سازی پرواز فضایی انسان و حضور او در مدار پایین زمین است.

این قرارداد، جدیدترین موردی است که شرکت هایی مانند آکسیوم اسپیس را در نقش منحصربه فردی از دیپلماسی قرار می دهد که مدت ها تحت سلطه سازمان های دولتی مانند ناسا بود.

به گفته این منابع، فضانوردان سعودی به دو آمریکایی که قبلا اعلام شده بودند، پگی ویتسون (Peggy Whitson)، فضانورد بازنشسته ناسا و جان شافنر(John Shoffner)، سرمایه گذار و راننده خودروهای مسابقه خواهند پیوست. این ماموریت که Ax-2 نام دارد، دومین پرواز فضایی خواهد بود که به وسیله آکسیوم اسپیس ترتیب داده می گردد.

یک مقام آمریکایی گفت که فضانوردان خصوصی ماموریت Ax-2 هنوز به وسیله هیئتی به ریاست ناسا متشکل از سهامداران و کشورهای شرکت کننده در ایستگاه فضایی بین المللی مانند روسیه، کانادا، ژاپن و آژانس فضایی اروپا(ESA) تایید نشده اند. وی اضافه نمود که این مأموریت احتمالا تأییدیه را دریافت خواهد نمود.

برای آکسیوم اسپیس و سایر شرکت های فضایی، قطع قرارداد با دولت های خارجی برای حفظ یک تجارت با موضوع قرار دادن افراد در فضا لازم است. قرار دادن انسان در فضا برای افراد ثروتمند ماجراجو، یک امر تجملی و منبعی از اعتبار ملی و بعلاوه، الهام بخش قدرت های فضایی مشتاق مانند عربستان سعودی است.

آکسیوم اسپیس، نخستین ماموریت خصوصی خود به ایستگاه فضایی بین المللی را در ماه آوریل راه اندازی کرد و چهار خدمه را با کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس، به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد. این شرکت اخیرا گفت که قراردادی را با ترکیه منعقد نموده است تا دو فضانورد اول این کشور را در اواخر سال 2023 به فضا پرتاب کند.

برنامه پرواز فضانوردان آکسیوم اسپیس، برای اهداف گسترده تر این شرکت به منظور استقرار ایستگاه فضایی خصوصی خود تا اواسط دهه جاری، بسیار مهم است. این شرکت میخواهد ابتدا ماژول هایی را به ایستگاه فضایی بین المللی متصل کند و سپس بعد از بازنشستگی آزمایشگاه بین المللی کنونی در حدود سال 2030، به یک ساختار کاملا خصوصی تبدیل گردد.

ارزش توافق آکسیوم اسپیس با عربستان سعودی تعیین نیست. هر صندلی کپسول دراگون در نخستین ماموریت آکسیوم اسپیس، به قیمت 55 میلیون دلار فروخته شد.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2152

به "2 فضانورد عربستان با کپسول شرکت اسپیس ایکس به فضا می روند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 فضانورد عربستان با کپسول شرکت اسپیس ایکس به فضا می روند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید