خبرنگاران تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش

به گزارش سفر به تایلند، لندن - خبرنگاران - هم زمان با تداوم نا آرامی ها در ایرلند شمالی که با تخریب اموال عمومی و حمله به پلیس در چند روز گذشته همراه بوده است، نخست وزیر جمهوری ایرلند و انگلیس با صدور بیانه ای مشترک معترضان را به آرامش دعوت کردند.

خبرنگاران تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش

به گزارش روز آدینه خبرنگاران، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و میشل مارتین همتای ایرلندی این بیانیه را پس از تماس تلفنی صادر و خشونت های اخیر را غیرقابل قبول خواندند. آن ها تنها جهت رو به جلو را به وسیله گفت وگو و همکاری در چارچوب پیمان آدینه نیک دانستند.

دیروز هم ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از خشونت ها در ایرلند شمالی در نشست با خبرنگاران گفت: همانطور که قبلا هم گفتیم، ما همچنان طرفداران ثابت قدم یک ایرلند شمالی امن و مرفه هستیم؛ جایی که صدای همه گروه ها شنیده گردد و همه از دستاوردهای صلحی که به سختی به دست آمده (پیمان آدینه نیک) لذت ببرند.

همچنین مامر اریک سخنگوی کمیسیون اروپا دیروز در نشست خبری، خطاب به معترضان توضیح داد که هیچ کس از این رفتارها نفعی نمی برد. وی از آن ها خواست تا بدون فوت وقت به ادامه خشونت ها در این منطقه انتها دهند.

23 سال پیش پیمان آدینه نیک یا توافق بلفاست به سه دهه خشونت و درگیری میان ملی گرایان کاتولیک حامی استقلال ایرلند و پروتستان های حامی انگلیس انتها داده بود. اما از ژانویه گذشته که انگلیس به عضویت در اتحادیه اروپا انتها داد گروه های وفادار به این کشور در ایرلند شمالی بارها به موانع وارد کردن کالا از انگلیس اعتراض نموده و این توافق را در تناقض با پیمان آدینه نیک دانسته اند.

اعتراض های اخیر پس از آن شدت گرفت که طرفداران دولت انگلیس، تصمیم پلیس برای عدم پیگیری قضایی حزب ملی گرای ایرلند شین فین را محکوم نموده و خواهان استعفای رئیس پلیس هستند. شماری از سیاستمدار حزب جمهوری خواه ایرلند شمالی سال گذشته در یک مراسم سوگواری شرکت کردند که با محدودیت های کرونایی سازگار نبود.

بلفاست پایتخت ایرلند شمالی دیشب برای هفتمین شب پیاپی صحنه معترضان طرفداران دولت انگلیس بود. تشدید درگیری ها که با آتش زدن خودروها، حمله به پمپ بنزین و نیروهای پلیس و استفاده معترضان از بمب های دست ساز همراه بود، باعث شد تا پلیس با آب پاش معترضان را متفرق کند.

گزارش ها حاکیست که در جریان درگیری های اخیر دست کم 55 پلیس زخمی و شماری قابل توجهی از معترضان بازداشت شده اند. رهبران احزاب سیاسی ایرلند شمالی با صدور بیانیه های مختلف تحولات اخیر را محکوم نموده و خواهان انتها دادن به خشونت ها شده اند.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، ایرلند شمالی را در شرایط ویژه ای قرار داده به طوریکه از یک سو در قلمرو سیاسی انگلیس و از سوی دیگر تابع مقررات مالی اروپاست. این شرایط پیچیده در ماه های اخیر به ویژه در جابه جایی واکسن کرونا انتقادهایی را در پی داشته است.

پیشتر تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس که زمینه انتها درگیری ها و انعقاد پیمان آدینه نیک را فراهم نموده بود، نسبت به جدایی احتمالی ایرلند شمالی از انگلیس و پیوستن آن به جمهوری ایرلند پس از برگزیت، هشدار داده بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1552

به "خبرنگاران تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید