خبرنگاران تمرکززدایی فرصتی برای ظهور توانمندیها در دانشگاه ها فراهم کرد

به گزارش سفر به تایلند، اصفهان- خبرنگاران - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تمرکززدایی در آموزش عالی کشور شروع شد و فرصتی را برای ظهور توانمندی ها و تصمیم های مدیریتی در دانشگاه ها فراهم نموده است.

خبرنگاران تمرکززدایی فرصتی برای ظهور توانمندیها در دانشگاه ها فراهم کرد

به گزارش خبرنگاران، منصور غلامی آدینه شب در جمع هیات رییسه دانشگاه اصفهان در اصفهان با تاکید بر ادامه تمرکز زدایی در آموزش عالی اضافه نمود: بخشنامه های ستادی برای دانشگاه های عظیم به نوعی برای آنها محدود سازی ایجاد می کرد در حالی که در این دوره سعی شد تا با تمرکز زدایی، این محدودیت ها برطرف گردد.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها به عنوان مراکز فراوری دانش و تخصص برای تصمیم گیری های درونی خود اولویت دارند، گفت: برطرف محدودیت ها برای دانشگاه ها و تمرکز زدایی باید ادامه یابد و یاری کنیم که در آینده این حرکت پیش رود.

غلامی با اشاره به اینکه سیاست های کلان مدیریتی متناسب با اسناد و قوانین ملی احتیاج به هماهنگی دارد، ادامه داد: این مهم با نشست هایی در سطح رییسان دانشگاه ها و مسوولان وزارت علوم، آنالیز می گردد.

وی با تاکید بر اینکه بعضی از دانشگاه ها در موارد سخت، تصمیم گیری های خوبی داشتند، توضیح داد: نباید مجموعه های دانشگاهی را در چارچوب مدیریت ستادی قرار داد بلکه وزارت علوم، پشتیبان و حمایت کننده است و دانشگاه ها در چارچوب قوانین می توانند تصمیم بگیرند.

وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه در سه سال اخیر در مقایسه با 40 سال گذشته رویکردهای خوبی از بخش های صنعتی، وزارتخانه ها و مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور دیدیم، گفت: در سه سال گذشته اتفاق های خوبی در ارتباط دانشگاه با جامعه و بخش های اجرایی و مالی کشور افتاده است.

غلامی ادامه داد: به عنوان مثال وزارت نفت در سال های اخیر کارهای خوبی را در همکاری با دانشگاه ها در زمینه های مختلف مانند اکتشاف، تحقیقات استخراج و پتروشیمی انجام داده است.

وی با تاکید بر آمادگی دانشگاه ها برای ورود به سال های تحول و پیشرفت، تاکید و توضیح داد: با وجود تحریم ها و سختی های مالی، دستاوردهای علمی به دست آمده چتر حمایتی عظیمی از جریان های مالی ایجاد و سرمایه گذاری ها به سمت زمینه های فعال مالی حرکت کرد.

وزیر علوم گفت: آمارها گویای دستاوردها و فعالیت های بسیار خوب در بخش آموزشی، پژوهشی، فناوری، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است و بخش مهمی از اقتصاد دانش بنیان کشور مربوط به دانشگاه هاست.

غلامی، فعالیت های آموزشی در دوران شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن آموزش دانشگاه ها را مثبت دانست و گفت: پیشرفت فعالیت های آموزشی دانشگاه ها باعث افتخار است.

وی دانشگاه های اصفهان را مجموعه ای کارآمد و با ارزش دانست که در سطح استان و ملی اثرگذار است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری شامگاه آدینه وارد اصفهان شد و طبق برنامه اعلام شده فردا شنبه چند طرح عمرانی دانشگاه اصفهان با حضور وی افتتاح می گردد؛ همچنین در این روز جلسه شورای مدیریت استانی آموزش عالی و منطقه ویژه علم و فناوری استان اصفهان با حضور وزیر علوم برگزار خواهد شد.

اصفهان با حدود 250 هزار دانشجو در 180 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دومین استان دانشگاهی کشور است؛ دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه جامع و مادر این استان دارای حدود 15 هزار دانشجو و 660 عضو هیات علمی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1442

به "خبرنگاران تمرکززدایی فرصتی برای ظهور توانمندیها در دانشگاه ها فراهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تمرکززدایی فرصتی برای ظهور توانمندیها در دانشگاه ها فراهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید