خبرنگاران ماه رمضان پای اهداگران را به انتقال خون خراسان شمالی گشود

به گزارش سفر به تایلند، بجنورد- خبرنگاران- مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی از افزایش 27 درصدی اهدای خون در نیمه نخست ماه مبارک رمضان، نسبت به مدت مشابه پارسال اطلاع داد.

خبرنگاران ماه رمضان پای اهداگران را به انتقال خون خراسان شمالی گشود

دکتر حسین زارع روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سفر به تایلند گفت: در این مدت 710 نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد 566 نفر پیروز به اهدا شدند که در این بازه زمانی شمار مراجعان به پایگاه انتقال خون استان نیز 10 درصد نسبت به سال قبل بیشتر شد.

وی گفت: این افزایش مراجعه برای اهدای خون در شرایطی صورت گرفت که عمدتا در ماه مبارک رمضان اهدای خون تا حدودی کاهش می یابد و امسال هم که شیوع بیماری کرونا مزید بر علت شده و در 2 ماه گذشته به میزان محسوسی از آمار مراجعات کاسته بود.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی اضافه کرد: با اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و تبلیغ در رسانه ها و فضای مجازی و همچنین فراخوان ها، شهروندان به کمک انتقال خون آمده و خوشبختانه باعث رشد در تعداد مراجعه و اهدای خون شدند.

زارع گفت: برای رفاه حال روزه داران مرکز خونگیری بجنورد علاوه بر نوبت صبح، بعد از افطار نیز فعال و پذیرای داوطلبان اهدای خون است.

وی به آمار امسال نیز اشاره نمود و گفت: از اول امسال سه هزار و 162 نفر برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه داشته اند که 2 هزار و 565 نفر پیروز به اهدای خون شده اند.

وی اضافه کرد: استان از نظر تعداد مراجعه در این مدت با هشت درصد کاهش روبرو بوده اما در شاخص اهدای خون پنج درصد رشد داشته است.

وی گفت: اهدای خون در استان خراسان شمالی در اواخر اسفندماه به علت شیوع ویروس کرونا تا حدی کاهش یافت اما با گذشت مدتی دوباره شهروندان به کمک بیماران احتیاجمند به خون شتافتند.

زارع گفت: وضع اهدای خون در خراسان شمالی همیشه مناسب بوده است و تمام احتیاج استان را تامین می نموده است، به همین دلیل از افراد در مراجعه اول خونگیری نمی شد اما هم اکنون اجازه این خونگیری نیز داده شده است.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی اضافه کرد: 25 هزار و 271 نفر، سال گذشته برای اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری استان مراجعه کردند که از این تعداد 19 هزار و 97 نفر پیروز به اهدای خون شدند.

وی گفت: انتقال خون خراسان شمالی احتیاج خونی 12 بیمارستان را برآورده می نماید و جوابگوی تمامی احتیاجهای خونی مراکز درمانی استان است.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی بعضی نگرانی های ایجاد شده در مورد اهدای خون در زمان شیوع کرونا را بی جا خواند و گفت: مراکز اهدای خون همیشه پروتکل ضدعفونی خاص و ویژه ای را برای سلامت اهدانمایندگان و خون دریافتی رعایت می نمایند.

وی گفت: در بدو ورود به پایگاه انتقال خون تمام افرادی که علایم سرماخوردگی از جمله تب، سرفه، عطسه و سردرد دارند از ورود آنان به مرحله بعد جلوگیری می گردد و به صورت موقت از خون دادن معاف خواهند شد اما از آنان می خواهیم که در زمانی دیگر که حال آنان مساعد باشد برای اهدای خون مراجعه نمایند.

وی اضافه کرد: انتقال خون از نظر رعایت استانداردها در مسایل بهداشتی و سایر موارد لازم بسیار سختگیرانه عمل می نماید و شهروندان باید با اطمینان خاطر برای عمل نوع محبت آمیز اهدای خون مراجعه نمایند.

خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که 96 درصد احتیاج خونی آن در داخل استان تامین می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 963

به "خبرنگاران ماه رمضان پای اهداگران را به انتقال خون خراسان شمالی گشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ماه رمضان پای اهداگران را به انتقال خون خراسان شمالی گشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید