پرچمداران جدید هوآوی بدون برنامه های گوگل عرضه شدند، آیا گوشی های هوآوی ارزش خرید دارند؟

به گزارش سفر به تایلند، با معرفی سری میت 30 هوآوی بدون برنامه های گوگل، اولین تاثیر تحریم های آمریکا بر روی محصولات این شرکت نمایان شد.

پرچمداران جدید هوآوی بدون برنامه های گوگل عرضه شدند، آیا گوشی های هوآوی ارزش خرید دارند؟

به گزارش خبرنگار ، شرکت چینی هوآوی از سال های دور به عنوان یکی از برجسته ترین تامین کنندگان تجهیزات مخابراتی در جهان، مطرح شده بود، این شرکت در مناطق بسکمک از جمله خاورمیانه و ایران، به عنوان یکی از اصلی ترین منابع تامین لوازم و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی شناخته شده و با رشد هوآوی در سال های اخیر، قراردادهای این شرکت در حجم بالا با کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی گسترش پیدا کرده است. هوآوی از چند سال پیش تصمیم گرفت تا به بازار پرسود تلفن های هوشمند نیز وارد شود و از ظرفیت موجود در کارخانه های چین برای مطرح شدن خود استفاده کند، نرخ مناسب کارگر در چین و وجود زیرساخت های لازم برای تولید انبوه در این کشور، موجب شد تا هوآوی بتواند محصولات بسیار باکیفیت و جذابی را همراه با قیمت های بسیار مقرون به صرفه وارد بازار کند. در ابتدا الگوبرداری از مدل های سامسونگ و اپل و در ادامه استفاده از ذوق مهندسان چینی برای ساخت تلفن های هوشمند اختصاصی و متفاوت، حال هوآوی را به یکی از برترین تولیدکنندگان تلفن همراه در جهان تبدیل کرده است.

این شرکت در سال گذشته فروش فوق العاده ای داشت و عرضه مدل های پرطرفدار پی 20 و میت 20 به هوآوی کمک کرد تا بتواند از نظر فروش شرکت اپل را پشت سر بگذارد و به رتبه دومین فروشنده برتر تلفن همراه در جهان تبدیل شود. این رشد روزافزون و ناگهانی هوآوی، یک تهدید جدی برای سامسونگ و اپل محسوب می شد، از طرفی این شرکت به طور جدی در بخش تجهیزات مخابراتی نیز تولیدات خود را افزایش داد و تامین تجهیزات مخابراتی بسکمک از کشور های جهان را به عهده گرفت.

اما این روند در سال جاری با یک چالش بسیار بزرگ روبه رو شد، آمریکا ادعا کرد که تجهیزات ارتباطاتی هوآوی قابلیت جاسوسی دارد و این شرکت با دولت چین در زمینه سرقت اطلاعات، همکاری می کند، دولت آمریکا تاکنون نتوانسته این ادعا را ثابت کند و چینی ها هم به هیچ وجه زیر بار این اتهام نمی روند، در هر صورت بعید به نظر می رسد که اتهامات وارد شده از طرف دولت آمریکا جدی باشد و در واقع هدف این کشور ضربه زدن به یکی از برترین شرکت های چینی است. جنگ تجاری چین و آمریکا دیگر بر هیچکس پوشیده نیست، افزایش قیمت اپل در چین موجب شد تا فروش این شرکت در چین به شدت کاهش پیدا کند و آمریکا نیز از این طریق به دنبال تلافی بود، در هر صورت آمریکا، هوآوی را تحریم کرد و ارتباط این شرکت چینی با تمامی شرکت های آمریکایی قطع شد. این اتفاق یه ضربه بزرگ برای هوآوی بود، زیرا تعداد زیادی از تامین کنندگان این شرکت، برندهای آمریکایی بودند، از طرفی خود شرکت های آمریکایی نیز مشتری بزرگی مانند هوآوی را از دست دادند و این مورد موجب شد تا صدای اعتراض خود را به دولت آمریکا برسانند. اما این اتفاق باعث تغییر تصمیم دولت ترامپ نشد و حال هیچ ارتباطی میان هوآوی و شرکت های آمریکایی وجود ندارد، تجهیزات مخابراتی هوآوی که پیشتر در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته بودند نیز در حال جایگزینی با تجهیزات جدید هستند.

تحریم آمریکا چه معنی برای هوآوی دارد؟

اولین و مهم ترین ترکش این اتفاق روز گذشته نمایان شد، جایی که هوآوی سری پرچمدار جذاب میت 30 را بدون نرم افزار های گوگل معرفی کرد، این شرکت جدیدترین لپ تاپ خود را نیز با سیستم عاملی برپایه لینوکس عرضه خواهد کرد.

در حال حاضر هوآوی نمی تواند برای تامین قطعات سخت افزاری با شرکت هایی مانند کوالکام یا اینتل همکاری داشته باشد، از طرفی سیستم عامل ویندوز که محصول مایکروسافت است نیز دیگر در محصولات هوآوی دیده نخواهد شد، از همه مهم تر، اندروید و نرم افزارهای محبوب گوگل مانند پلی استور، جی میل، گوگل مپ و یوتوب هستند که دیگر در تلفن های هوشمند هوآوی جایی ندارند.

راه چاره هوآوی چیست؟

هوآوی برای جبران این خسارات از نظر سخت افزاری باید به خود اتکا کند و از نظر نرم افزاری به سراغ تولیدات غیر آمریکایی برود، به همین جهت لپ تاپ های جدید این شرکت با سیستم عاملی جدید که برپایه لینوکس است عرضه خواهند شد، این اتفاق تا حد زیادی به فروش این لپ تاپ ها ضربه خواهد زد زیرا لینوکس به هیچ وجه، محبوبیت ویندوز را ندارد. این موضوع به خصوص برای تامین نرم افزارهای مورد نیاز که برای ویندوز موجود و برای لینوکس ناموجود است، به شدت آسیب زننده خواهد بود.

از طرفی برای تلفن های هوشمند هوآوی که در حال حاضر به اصلی ترین بخش این شرکت تبدیل شده، اوضاع متفاوت است، هوآوی شاید بیخیال بخش لپ تاپ های خود بشود، اما بخش موبایلی این شرکت که حال به بلوغ کافی رسیده، غیر قابل چشم پوشی است و قطعا هوآوی به این آسانی ها حاضر نیست تا این بخش و بازار گسترده جهانی آن را از دست بدهد. خبر خوب برای هوآوی آن است که این شرکت می تواند از سیستم عاملی برپایه اندروید استفاده کند، اندروید یک سیستم عامل متن باز است و ساخت سیستم عامل های مشابه و جایگزین آن، کار دشواری محسوب نمی شود، اما دو چالش اصلی پیش رو این شرکت در وهله اول بروزرسانی های امنیتی گوگل است که به طور اختصاصی برای اندروید عرضه می شود و در مرحله دوم به نرم افزارهای اختصاصی گوگل که دیگر در محصولات هوآوی دیده نخواهد شد ارتباط دارد.

سری میت 30 هوآوی با سیستم عامل اندروید عرضه شدند، اما به نرم افزار های گوگل مجهز نیستند، هوآوی برای جایگزینی پلی استور از فروشگاه نرم افزاری appgallery و سرویس مویابلی هوآوی با نام hms استفاده می کند. البته این برنامه ها تا حدودی جایگزین مناسبی هستند و نزدیک به 400 میلیون کاربر دارند، از طرفی تقیبا تمام برنامه های مورد نیاز در آن ها یافت خواهد شد.

آیا تلفن های هوشمند هوآوی را خریداری کنیم؟

در اینجا ذکر چند نکته لازم است، در حال حاضر تمامی مدل های هوآوی و آنر در بازار، به سیستم عامل اندروید و برنامه های گوگل مجهز هستند، به دلیل آن که تحریم های آمریکا علیه هوآوی به تازگی ثبت شده، شامل مدل های قدیمی این شرکت نمی شود، بنابراین سری میت 30 و تمامی مدل هایی که بعد از آن معرفی و عرضه می شوند، بدون نرم افزار های گوگل خواهند بود. با توجه به این موضوع می توانید با خیالی آسوده مدل های فعلی هوآوی موجود در بازار را خریداری کنید.

نکته بعدی آن است که در حال حاضر مدل های جدید هوآوی مانند سری میت 30 نیز از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند، اما دیگر لاینسس نرم افزار های گوگل (gms) را نخواهند داشت، به این ترتیب تمام برنامه های گوگل از جمله گوگل کروم، گوگل مپ، جیمیل، گوگل درایو، گوگل فوتو، گوگل موزیک، پلی گیمز و از همه مهم تر، پلی استور، در مدل های جدید هوآوی جایی ندارند.

هوآوی ممکن است به زودی سیستم عامل اختصاصی خود با نام هارمونی را برای تلفن های هوشمند این شرکت آماده کند، هوآوی به دنبال آن است که سیستم عامل هارمونی که شباهت زیادی به اندروید دارد را با امنیت و یکپارچگی منحصر به فردی ارائه دهد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد محصولات فعلی هوآوی مسئله ای از نظر سیستم عامل یا برنامه های اندرویدی ندارند، اما اگر می خواهید سری میت 30 یا مدل های آینده هوآوی را خریداری کنید، باید قید برنامه های گوگل را بزنید، مرورگر و دیگر برنامه های گوگل تا حدود زیادی قابل جایگزینی هستند، اما جای خالی پلی استور که حالا میلیون ها نرم افزار و کاربر دارد، بسیار آزار دهنده خواهد بود، همچنین برخی از بازی ها بدون سرویس پلی گیمز کار نخواهندکرد، به این ترتیب باید نسبت به این موضوع نیز آگاه بود.

قضاوت در مورد امنیت مدل های آینده هوآوی در حال حاضر کار دشواری است، اما در حال حاضر که حتی سری میت 30 از اندروید بهره می برد، به نظر می رسد که از نظر امنیتی مسئله ای مدل های هوآوی را تحدید نمی کند، اما شاید در آینده مدل هایی با سیستم عامل هارمونی عرضه شوند که باید در همان زمان در مورد امنیت آن ها صحبت کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 390

به "پرچمداران جدید هوآوی بدون برنامه های گوگل عرضه شدند، آیا گوشی های هوآوی ارزش خرید دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرچمداران جدید هوآوی بدون برنامه های گوگل عرضه شدند، آیا گوشی های هوآوی ارزش خرید دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید