10 پیشنهاد سازمان بورس برای اصلاح بازار، زیان خریداران پالایشی با سهام جایزه جبران می شود

به گزارش سفر به تایلند، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: 10 پیشنهاد از سوی سازمان بورس برای اصلاح بازار ارائه شده و سه پیشنهاد آن برای دولت تصویب نهایی شده و 7 پیشنهاد بعد از تصویب دولت باید در شورای هماهنگی اقتصادی نیز تصویب شود.

10 پیشنهاد سازمان بورس برای اصلاح بازار، زیان خریداران پالایشی با سهام جایزه جبران می شود

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز در نشست سخنگوی هیأت دولت که به صورت زنده از شبکه خبر پخش شد، اعلام کرد در پی ریزش شاخص بورس در ماه های گذشته سازمان بورس 10 پیشنهاد اصلاح فرایند بازار و تقویت جانب تقاضا در بورس ارائه کرد که سه پیشنهاد از این پیشنهاد ها در هیأت دولت تصویب و نهایی شده و 7 پیشنهاد دیگر بعد از مصوبه دولت نیاز دارد که در جلسه هماهنگی مالی سران قوا تصویب شود که امیدواریم مورد تصویب نهایی قرار گیرد.

وی گفت: همچنین یکی از این پیشنهاد ها این بود که خریداران پالایش یکم که از دولت خریداری کرده اند بر اثر ریزش شاخص بازار دچار زیان شده اند که پیشنهاد کردیم دولت از محل سهام جایزه به میزان زیان این افراد واحد های جدید از همین صندوق ای تی اف پالایشی یا از صندوق های دیگر ای تی اف دولتی به آن ها سهام جایزه بدهد تا زیانشان جبران شود.

وی گفت: قبلا شرکت های سرمایه گذاری برای دریافت تسهیلات بانکی برای خرید سهام ممنوعیت داشتند، اما پیشنهاد شد با توجه به نیاز بازار موافقت شد این ممنوعیت دریافت تسهیلات رفع شود و این شرکت ها بتوانند برای توسعه سرمایه گذاری از تسهیلات بانکی استفاده کنند.

رئیس سازمان بورس همچنین گفت: همچنین مقرر شد خارجی هایی که اقدام به خرید سهام در بازار بورس ایران می کنند، اعطای اقامت پنج ساله برایشان قائل شویم که خارجی ها با خرید سهام در بازار می توانند اقامت پنج ساله دریافت کنند.

وی همچنین گفت: 7 پیشنهاد دیگر به شورای عالی هماهنگی مالی ارجاع شده است که یکی از آن ها این است که قبلا مصوبه داشتیم که طی آن 80 درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال 1400 به عنوان آورده دولت در حساب صندوق تثبیت بازار و برای حمایت از بازار قرار گیرد. پیشنهاد دوم این بود برای ترغیب شرکت های بورسی به توسعه سرمایه گذاری، از محل سود انباشته شرکت ها اگر صرف افزایش سرمایه بشود، به همان میزان افزایش سرمایه از پرداخت مالیات معاف شود. همچنین شرکت هایی که اقدام به خرید سهام شرکت های زیرمجموعه خود می کنند، در جهت حمایت از بازار 50 درصد از مبلغ خرید سهام یادشده به عنوان امهال مالیات یک سال این شرکت ها قبول شود یعنی به عبارت دیگر شرکت های بزرگ می توانند مالیاتی که باید به دولت بپردازند را یک سال نزد خود نگه دارند و با پول این مالیات به خرید سهام شرکت های زیرمجموعه خود کنند.

دهقان دهنوی پیشنهاد چهارم سازمان بورس را اینگونه مطرح نمود که بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری به دلیل علاقمندی به سرمایه گذاری و حمایت از بازار سرمایه و سهامی که متعلق به آنهاست بتوانند وارد بازار سرمایه شوند. قبلاً ماده 16 قانون رفع موانع تولید شرکت ها را از خرید سهام ممنوع کرده بود و برای آن جریمه درنظر گرفته بود، اما پیشنهاد کردیم، اگر بانک ها از محل اموال مازاد خود به خرید سهام اقدام کردند، به مدت سه سال بتوانند از مجازات ماده 16 معاف شوند و منابع بانک ها به حمایت از بازار سرمایه بیاید.

رئیس سازمان بورس در مورد پیشنهاد پنجم گفت: قرار شد با توجه به اینکه امکان سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه خارجی طبق اساسنامه فراهم است، این امکان در بازار سرمایه ایران هم فراهم شود و صندوق توسعه ملی بتواند بعد از مصوبه ای که دولت داشت، اگر شورای هماهنگی هم تصویب کرد، بتواند در بازار سرمایه ایران سرمایه گذاری کند.

دهقان دهنوی همچنین گفت: مورد ششم پیشنهادی بود که صندوق توسعه بازار تا سقف 20 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر کند و سیاست حمایتی از بازار سرمایه اعمال کند.

وی هفتمین مورد پیشنهاد سازمان بورس را به شورای هماهنگی مالی سران گفت: کسانی که واحد های سرمایه گذاری صندوق پالایش یکم یا ای تی اف دولتی را خریده اند، برخی از آن ها به خاطر ریزش بازار دچار زیان شده اند. قرار شد زیان آن ها جبران شود، به ین ترتیب که یا از واحد های سرمایه گذاری همین صندوق پالایشی یا واحد های صندوق بعدی به عنوان سهام جایزه به اندازه زیان آن ها داده شود تا زیان خریداران پالایشی جبران شود و این در راستای تقویت اعتماد سرمایه گذاران به دولت ارائه شده است که در هیأت دولت موافقت شد.

به گفته دهقان، بسته سیاستی 3+7 که در واقع پیشنهاد های دهگانه بود، در دولت تصویب شده و امیدواریم 7 پیشنهاد هم در شورای هماهنگی مالی تصویب شود و ما امیدواریم با اجرای این پیشنهاد ها روز های بهتری در انتظار بازار سرمایه ایران باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1617

به "10 پیشنهاد سازمان بورس برای اصلاح بازار، زیان خریداران پالایشی با سهام جایزه جبران می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 پیشنهاد سازمان بورس برای اصلاح بازار، زیان خریداران پالایشی با سهام جایزه جبران می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید