متقاضی کرسی ریاست کمیته المپیک نیستم، سه فرضیه برای برگزاری المپیک

به گزارش سفر به تایلند، به گزارش خبرنگاران، سیدرضا صالحی امیری در نشست خبری که صبح امروز سه شنبه به صورت آنلاین برگزار گردید به تشریح آخرین شرایط ورزش ایران و تیم های ملی برای حضور در بازی های المپیک پرداخت.

متقاضی کرسی ریاست کمیته المپیک نیستم، سه فرضیه برای برگزاری المپیک

المپیک توکیو قطعاً برگزار خواهد شد

وی در ابتدای این نشست خبری از برگزاری قطعی بازی های المپیک اطلاع داد و گفت: نخست وزیر ژاپن مصمم به برگزاری المپیک است. روز 26 مهر توماس باخ با ایشان ملاقاتی داشته که تاکید جدی نموده که بازی ها را حتماً برگزار می نماید. توماس باخ 26 آبان هم مجدداً با مسئولان توکیو دیداری داشته و از دهکده بازدید نموده است. به طور مشترک مصاحبه داشتند و گفتند بازی های المپیک قطعاً برگزار خواهد شد.

سه فرضیه برای برگزاری المپیک توکیو

رئیس کمیته ملی المپیک در تشریح اینکه بازی های المپیک با چه احتمالاتی برگزار خواهد شد گفت: در این مورد سه فرضیه مطرح است. اولین فرضیه این است که واکسن بیاید و همه داشته باشند و ورزشکاران و تماشاگران بدون مشکل در بازی ها حضور پیدا نمایند.

فرضیه دوم این است که شرایط همچنان قرمز باشد که در این صورت برای ورزشکاران دو هفته قرنطینه تعریف خواهند کرد و برای تماشاگران محدودیت ایجاد می نمایند.

شرایط سوم این است که به شرایط زرد برسیم که در این صورت با رعایت پروتکل های بهداشتی هم تماشاگران را خواهند داشت و هم ورزشکاران را با قرنطینه ای که در نظر خواهند گرفت در این دوره از بازی ها خواهند داشت.

واکسن قطعاً در اختیار ورزشکاران قرار می گیرد

توماس باخ در مصاحبه اش تاکید نموده است که واکنش در اختیار همه قرار خواهد گرفت. کمیته بین المللی المپیک وعده داده که تا آن موقع واکسن در اختیار همه قرار داشته باشد. گفته است که با سازمان ملل و بهداشت جهانی در ارتباط است و با رعایت همه مسائل بازی های المپیک را قطعاً برگزار خواهند کرد. ایشان تاکید نموده است که هر 206 کشور در توکیو حاضر خواهند شد.

برای دریافت واکسن نامه نگاری کردیم

سیدرضا صالحی امیری از درخواست ایران برای دریافت واکسن اطلاع داد و گفت: ما هم مکاتبه ای را انجام داده ایم تا بتوانیم واکسن را برای ورزشکاران و کاروان ایران در اختیار داشته باشیم. برای همین منتظر هستیم تا پاسخ لازم را در این مورد را دریافت کنیم. بسیار امیدوار هستیم که بتوانیم این کار را انجام دهیم.

رئیس کمیته ملی المپیک ادامه داد: اقداماتی که انجام شده نشان می دهد که بازی های المپیک و پارالمپیک به طور قطعی برگزار خواهد شد. این خبر خوبی برای ما خواهد بود.

پرداخت بودجه کامل فدراسیون ها

صالحی امیری در مورد پرداخت بودجه فدراسیون ها نیز گفت: با وجود اینکه رویداد و اردو نداریم اما به دلیل هزینه های جاری که فدراسیون ها دارند و حقوق هایی که دارند باید این بودجه تامین گردد. برای همین تصمیم گرفتیم سال جاری زودتر از سه سال گذشته بودجه فدراسیون ها را پرداخت کنیم. در سه سال گذشته سعی می کردیم کامل پرداخت کنیم در زمان خودش. اما سال جاری با پرداخت فصل چهارم در نیمه اول آذر این پیغام را می دهیم که در شرایط کرونا فدراسیون ها و مجموعه قهرمانان را تنها نگذاشتیم و کنارشان بودیم.

نیازمند نظام بودجه ریزی هستیم

رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه اعلام کرد: ما نیازمند یک نظام بودجه ریزی بودیم. بر اساس اولویت ها که خوشبختانه این کار را انجام دادیم. چند ماهی روی این موضوع کار شد. شاخص های بودجه استخراج شد.

5 میلیارد تومان برای رشته های المپیکی

سیدرضا صالحی امیری در ادامه گفت: یکی از اقداماتی که انجام شده است در نظر دریافت بودجه اضافه برای رشته های المپیکی است. بر اساس ارزیابی عملکرد و پیشرفتی که در اردوها مشاهده خواهد شد به هیات اجرایی درخواست می دهند و بودجه مورد نظر در اختیارشان قرار می گیرد. 450 میلیون کشتی، 400 میلیون بسکتبال، دو فدراسیون دیگر هم مبالغی را آقای سجادی عنوان نموده اند که هفته آینده مصوب خواهد شد. علاوه بر 30 میلیاردی که تخصیص داده بودیم سال جاری هم 5 میلیارد تومان برای تیم های المپیکی اختصاص داده ایم. خارج از سقف بودجه مصوب سال جاری 5 میلیارد تومان برای فدراسیون های المپیکی در نظر گرفته ایم.

انتخاب آلکنو برای والیبال یک اتفاق مبارک است

وی در مورد انتخاب آلکنو برای راهنمایی تیم ملی والیبال گفت: باید از آقای داورزنی تشکر کنم. انصافاً پیشرفت های والیبال در سال های اخیر مدیون زحمات ایشان است. آقای داورزنی با جدیت امور فدراسیون را پیگیری می نمایند. از روزی که به فدراسیون برگشتند برنامه ریزی کردند که بتوانند جزو تیم های برتر المپیک باشند. به همین خاطر تصمیم گرفت که از بهترین مربیان موجود جهان استفاده کند. آلکنو را از روز اول در لیست خودش داشت.

با مربیان عظیم دیگر جهان هم صحبت نموده بود تا بتوانند از تجربیات این مربیان عظیم استفاده نمایند. این اتفاق بسیار میمون و مبارک است. داورزنی شخصاً توانایی تامین هزینه های فدراسیون را دارند و خیلی نیازمند یاری ما و وزارت ورزش نیست. با این حال ما طبق تعهدی که داریم این کار را انجام خواهیم داد.

رقابت های انتخابی در 2021 برگزار خواهد شد

وی درپاسخ به این پرسش که تکلیف برگزاری ادامه رقابت های انتخابی المپیک چه خواهد شد گفت: فکر می کنم که فدراسیون های بین المللی با هماهنگی که با کمیته بین المللی دارند برنامه هایشان برای رقابت های انتخابی را اعلام خواهند کرد. فقط فدراسیون جهانی کشتی قصد داشت رویداد انتخابی را در صربستان برگزار کند. بقیه فدراسیون ها هم مسابقاتشان را در سال 2021 برگزار خواهند کرد که کمیته بین المللی تاکید نموده مسئله ای برای برگزاری این رویدادها وجود نخواهد داشت.

چالش فدراسیون تیراندازی شخصی نبود

صالحی امیری در مورد مشکل پیش آمده در فدراسیون تیراندازی گفت: در مورد این فدراسیون سه نکته را باید مطرح کنم. فدراسیون تیراندازی یک نهاد مستقل و قدرتمند است. ساختار این فدراسیون رسمی و در حال فعالیت است. کوشش های آقای دادگر قابل تقدیر است که توانسته است شش سهمیه کسب کند. نکته دوم این است که خانم هاشمی جزو بهترین ها هستند و حفظ ایشان از استراتژی های کمیته المپیک و وزارت ورزش است. نکته سوم این است که کوشش ما این بود که این ظرفیت ها را کنار هم قرار دهیم و بتوانیم متمرکز شویم روی بازی های المپیک.

به همین خاطر چند جلسه را در این زمینه برگزار کردیم با حضور مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون و نمایندگان ما. آقای سجادی هم چند جلسه برگزار کرد. چیزی که خانم هاشمی خواست مطالبه شخصی نبود و هدفش موفقیت تیم در المپیک بود. ایشان می خواست صدایش را به مسئولان ورزش برساند. هیچکدام از مطالبات ایشان شخصی نبود. تمام انگیزه ایشان این بود که صدایش را به ما برساند که باید به تیراندازی توجه بیشتری کرد. ما هم به درخواست ایشان رویکرد مثبت نشان دادیم. همه ما متعهد شدیم که بتوانیم از این رشته حمایت کنیم که بهترین استفاده را از این شش سهمیه در المپیک کنیم. این چالش شخصی نبود. خانم هاشمی کنار فدراسیون خواهد بود. آقای دادگر هم به کارش ادامه خواهد داد. ما و وزارت ورزش هم تعهد داده ایم که حمایت لازم را داشته باشیم.

متقاضی کرسی ریاست کمیته المپیک نخواهم بود

سیدرضا صالحی امیری در مورد اینکه آیا برای انتخابات دوره آینده بازهم نامزد خواهید شد گفت: مطمئن باشید من برای حضور در این جایگاه کوشش نخواهم کرد. در دوره قبل هم من از سوی وزارت ورزش، فدراسیون ها و ورزشکاران دعوت شدم و خودم متقاضی این مسئولیت نبودم. برای دوره آینده هم خودم متقاضی کرسی کمیته ملی المپیک نخواهم بود. با این حال برای سال آینده در زمان خودش تصمیم خواهم گرفت اما آنچه قطعی است خود من برای این جایگاه متقاضی نخواهم بود.

شرایط برگزاری اردوها به چه صورتی خواهد بود؟

وی در مورد برگزاری اردوهای تیم های ملی نیز گفت: پس از این دو هفته ستاد عالی سیاست خودش را اعلام خواهد نمود و ما برنامه ریزی برای اردوها را انجام خواهیم داد. ما و وزارت ورزش هیچ مسئله ای برای برگزاری اردوها نخواهیم داشت. تصمیم اینها با ستاد ملی و اعلام فدراسیون پزشکی است که بر اساس اعلام آنها ما برنامه ریزی خواهیم کرد.

زمان رسیدن واکسن معین نیست

وی در مورد اینکه چه زمانی واکسن در اختیار ورزشکاران ایران قرار خواهد گرفت و آیا زمان دقیق آن معین است، گفت: صادقانه عرض می کنم خیر. اطلاعی در این مورد ندارم. من با رئیس کمیته المپیک چین مکاتبه کردم برای دریافت واکسن. با این حال ما صلاحیت اظهار نظر در این مورد را نداریم. اگر واکسن به ایران وارد گردد قطعاً ما اولین متقاضی خواهیم بود اما ما به عنوان نهاد تخصصی ورزش در این مورد اظهار نظری نخواهیم داشت.

چه زمانی نوبت به مربیان ایرانی در والیبال خواهد رسید؟

سیدرضا صالحی امیری در پاسخ به این پرسش که چه زمانی نوبت به مربیان ایرانی خواهد رسید که راهنمایی تیم ملی والیبال را در اختیار بگیرند گفت: آقای داورزنی استدلالی دارد که قابل قبول است. ایشان می گوید که ما در سال المپیک هستیم و هدفگذاری ما قرار دریافت روی سکو و حضور در بین تیم های برتر است. به همین خاطر معتقد است که باید در این دوره کوتاه یکساله از ظرفیت یک مربی عظیم خارجی استفاده کنیم و ایرانی ها کنارش باشند. اما بعد از بازی های المپیک شرایط تغییر خواهد نمود. در مورد رقم قرارداد آلکنو اطلاعی ندارم.

ورزش ایران نیازمند شفاف سازی قراردادها است

صالحی امیری با تاکید بر اینکه باید در ورزش شفاف سازی صورت بگیرد ادامه داد: اعتقاد من این است که ورزش ایران باید به سمت شفافیت در قراردادها حرکت کند. این شفاف بودن به سلامت ورزش ایران یاری خواهد نمود و به اعتمادسازی مردم هم یاری خواهد نمود. اگر فوتبال تمام قراردادهایش را شفاف سازی می کرد این اتفاقات نمی افتاد. همه فدراسیون ها باید تمام قراردادهایشان را در اختیار افکار عمومی و رسانه ها قرار بدهند و از نقد نباید گریز داشته باشند.

رئیس کمیته ملی المپیک باید بپذیرد وقتی بودجه 100 میلیارد تومانی در اختیار دارد باید بگوید که این رقم را چگونه هزینه نموده است. حق مردم و افکار عمومی است که این مسائل را بداند. این شفاف سازی جلوی حاشیه ها و فساد احتمالی را خواهد گرفت. ما در مورد بودجه های کمیته شفاف سازی نموده ایم و تمام همکاران کمیته موظف هستند در این مورد شفاف اظهار نظر نمایند.

اظهار نظر در مورد پرونده جودو

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد سرنوشت رای فدراسیون جودو در دادگاه بین المللی ورزش گفت: اگر دادگاه بین المللی ورزش عادلانه به این پرونده رسیدگی کند رای به برطرف تعلیق جودو ایران خواهد داد.

هیچ صحبتی در مورد انتخاب سرمربی تیم فوتبال امید نشده است

صالحی امیری در واکنش به انتخاب حمید استیلی به عنوان سرمربی تیم فوتبال امید ایران گفت: من به عنوان کمیته ملی المپیک هیچ اطلاعی در این مورد ندارم. مسئولان فدراسیون فوتبال هم هیچ اطلاعی در این مورد به من نداده اند. اگر قرار باشد تصمیمی گرفته گردد حتماً با هماهنگی کمیته ملی المپیک خواهد بود. اگر قرار باشد تصمیم گرفته گردد حتماً با هم مشورت خواهیم کرد. باید در این مورد ثبات در فدراسیون ایجاد گردد و بعد در مورد انتخاب سرمربی تیم امید اظهار نظر کنیم.

برگزاری مجمع تابع تصمیم ستاد کرونا است

وی در مورد برگزاری مجمع کمیته ملی المپیک گفت: بر اساس سیاست های ستاد مبارزه با کرونا اگر اجازه بدهند برای برگزاری جلسه حضوری 60 نفره ترجیح ما این است که حضوری برگزار کنیم اما اگر ستاد مخالفت کند این مجمع را مجازی برگزار خواهیم کرد.

برنامه های کمیسیون ورزشکاران در حال پیگیری است

سیدرضا صالحی امیری در مورد فعالیت های کمیسیون ورزشکاران و آیا اینکه این کمیسیون برنامه هایش را پیگیری می نماید گفت: جلسه مشترکی را آقای سعیدی و ابطحی برای بیمه قهرمانان برگزار کردند. کمیسیون ورزشکاران و آقای ساعی فعال هستند و برنامه های این کمیسیون در حال پیگیری است.

آخرین شرایط حضور سعید معروف در کمیسیون ورزشکاران

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد حضور سعید معروف به عنوان نماینده ورزشکاران ایران در کمیسیون ورزشکاران کمیته بین المللی گفت: من در جریان فرایند کار آقای سعید معروف هستم. ایشان داخل کشور حضور نداشت به همین خاطر ارتباط ضعیف تر بود. آقای سجادی، فخری و فتاحیان مامور شدند که این موضوع را پیگیری نمایند. چند جلسه در این مورد برگزار شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1304

به "متقاضی کرسی ریاست کمیته المپیک نیستم، سه فرضیه برای برگزاری المپیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متقاضی کرسی ریاست کمیته المپیک نیستم، سه فرضیه برای برگزاری المپیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید